YEREL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 09:50   Güncelleme : 16-07-2021 09:50

CHP örgüt toplantıları Arhavi’de devam ediyor

CHP İl Başkanı Ahmet Biber ve Örgütlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Orhan Atan, Parti Arhavi İlçe Başkanlığı’nda gündeme dair konuların ve parti içi çalışmaların ele alındığı toplantı düzenledi.

CHP örgüt toplantıları Arhavi’de devam ediyor

Toplantıya CHP Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Engin Erkan katıldı.

“Türkiye’yi adeta geziyorlar”

CHP İl Başkanı Biber, zoom üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilçe başkanları toplantısı yapıldığını, Kılıçdaroğlu’nun parti üzerine belirli talimatları olduğunu ve talimatların anlatılıp konuşulması için ilçe ilçe gezdiğini ifade etti. Biber,” Şu an da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, Genel Başkan Yardımcıları ve tüm Milletvekilleri il il dolaşıyorlar. Dün Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutanın da içerisinde olduğu kırk Milletvekili Orduya gitti bugün Giresun’dalar yarın ise Trabzon’da olacaklar. Sorunlarla alakalı görevlendirilmiş Milletvekilleri de ayrı geziyor. Türkiyeyi adeta geziyorlar. Geçtiğimiz günlerde Artvin’e CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz geldi. Kendisi denizcilik ve balıkçılık üzerine bir çalışma yürütüyor ve yapılan toplantılardaki sorunları raporlaştırıyor. Türkiye’nin üç tarafı denizle çevirili fakat bunu yeterince ekonomiye gelir olarak kazandıramıyoruz. Bundan kaynaklı Milletvekili Karadeniz, bunun hakkında neler yapılması gerektiğiyle alakalı bir çalışma yürüterek şehir şehir geziyor. Ayrıca Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da geçenlerde Artvin’ e gelerek Hopa’da tır parkındaki tırcıların ve Ticaret Odasındaki şirket sahiplerinin sorunlarını dinlediler” ifadelerine yer verdi.

 “Köylere ulaşıyoruz”

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, köy muhtarlarından talepler geldiği zaman kaymakamlıktan geçtikten sonra özellikle belediyeye yazı olarak ulaşmasını sağladığından bahsederek, “Allah korusun yarın veya başka bir gün kaza olursa kendimizi kurtaracak bir andımız olmaz. Bu yüzden hemen hemen her köye ulaşarak gelen talepler hakkında gerekli yardımda bulunduk. Ulaşmaya da devam ediyoruz. Terminal projesi hakkında bilgi verecek olursam Çevre Şehircilik Bakanlığından bir yazı aldık. Terminal yapabileceğimizi ancak 3621 sayılı kıyı kanununa riayet etmemiz gerektiğini söylediler. Yapılacak olan terminal zaten kıyı kenar çizgisinin içinde kalıyor. Bize oradan yapmayın diyorlar. Yapacağımız şeyleri ticari amaçlı kullanmamamız ve üçüncü şahıslara kiraya vermememiz gerektiğini ifade ettiler. Ben imalathane yapmıyorum ki ticarethane yapıyorum neticede terminal yapacağım ve insanlar kullanacak. Belediye Meclisinden bir karar geçirdik. Dükkanları terminal işletmecilerinden on yıllığına yüz bin liraya kiralayacaktık. Yedi sekiz eczaneden bu parayı alacaktım. Restoran, kafe, çay ocağı gibi yerlerde ayrıca ihale yapıp ekstra para alacaktım. Bu şekilde bir yıl içinde terminali bitirmeyi hedeflemiştim. Arsa değeri iki bin liradan aşağı değil. On dönüm araziyi bize teslim verecekler. 20 bin lira bize oradan bir hesap yazacaklar. Üç bin lirada binanın maliyeti çıktı diyelim 23 bin lira oluyor. Bunun yüzde otuzunu bize iteleyecekler” dedi.

“Belediye olarak devam ediyoruz”

Arhavi’ye karşı farklı bir tutum gösterildiğini belirten Kurdoğlu, “Ardeşen’de turistlik amaçlı kafeler, pazarlar yapılmış bunda sorun yok ama Arhavi’ye sıra gelince de bu şartları yerine getir ondan sonra bu işe devam edersin gibi bir yaklaşım var. Evveliyatta Yukarı Hacılar Mahallesinde göçmüş olan bir alana folyo kazıklar çakılacaktı. Bununla ilgili devlet su işleri ihale yapmıştı. Buna ilaveten Aşağı Hacılar Mahallesinde de bir köprü vardı. Bu iki ihaleyi de seçimden hemen on beş gün sonra iptal ettirdiler. Fakat bizler bu kazık çakma işine bayramdan sonra başlayacağız. Bu ihaleyle ilgili iş adamlarından birisine yirmi beş ton demir aldırdım. Bir metre küp betonda aldıracağım. Kısmet olursa olayı bu şekilde çözeceğiz. Terminalin bu şekilde askıya alınması konusunda elbette yönetim olarak meclis üyesi arkadaşlarım ve ilçe yönetimi olarak bunun üzerinde konuşacağız. Projemiz ve onun dışında her şeyimiz hazır ama terminali yaparsak ve bize yarın öbür gün buradan çıkın biz kiraya vereceğiz derseler mahkemelik oluruz ve sıkıntı yaşarız diye düşünüyorum. İki yıl süreyle burayı kullanabilirsiniz size tahsisli diyorlar. Peki ya iki yıldan sonra ne olacak. Ben terminali bir senede bitiririm. Gerekirse altı ayda da bitiririm” dedi.

Faaliyetler devam ediyor

İki yüze yakın öğrenciye burs verdiğinden bahseden Kurdoğlu, “Ayrıca Belediye olarak Nikah kıyıyoruz. Onlardan aldığımız gelirleri yine öğrencilerin bursuna yatırıyoruz. İş adamları burs veriyor. Onları da biz koordine ediyoruz. Yeni doğan bebeklerle ilgili paketlerimiz var. Bir ara askıya almıştık ama şu an yeniden başladık. Yüze yakın evde yeni doğan bebek paketi bulunuyor. Yeni doğan bebekler varsa aileleri bizle iletişime geçsinler ve kendilerini evlerinde ziyaret ederek paketlerini takdim edelim. Bunların yanında Bayramda köy camileri dahil olmak üzere camilerin tümünü dezenfekte edeceğiz. Ayrıca ilçe trafik komisyonundan bir karar alarak Çiğdem Kundura, İş Bankası, Sedat Batum Caddesinin başı ve akbankın önünü komple kapatarak esnafın tamamen dışarıda olacağı bir yaya bölgesi yapmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili gerekli kişilerle bir görüşme yaptım, yardımcı oluruz dediler” diye konuştu.