YEREL
Giriş Tarihi : 09-07-2021 10:54   Güncelleme : 09-07-2021 10:54

CHP İKTİDARA HAZIR

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı “Ekonomi” konulu basın açıklaması düzenledi.

CHP İKTİDARA HAZIR

CHP Genel Merkez’in Ekonomi Masası’nın hazırladığı basın açıklaması Türkiye eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. CHP İl Binasında saat 12.00’te gerçekleştirilen ve İl Başkanı Ahmet Biber’in okuduğu basın açıklamasında ekonomik krizin buhrana dönüştüğü vurgulandı.

Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçildiğini, tam 3 yıl önce, 2018 yılının Temmuz ayında, ucube tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte, yaşanılan ekonomik krizin şiddetinin arttığını belirten Biber, “Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı COVID-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor” dedi

Şahlanan bir avuç imtiyazlı insan olacak

Halk bu sorunlarla boğuşurken, saraylarından ülkeyi yönetenlerin, milyonların sırtına yeni yükler bindirdiğini açıklayan Biber, “Erdoğan'ın Şahsım Hükümeti, miting meydanlarında "Temmuz ayında ekonomi şahlanacak" demişti ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü Saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda” diyerek 1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde on beş, doğalgaza yüzde on iki, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde yirmi, LPG'ye atmış kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde on zam yapıldığını ayrıca son zamlarla birlikte, sene başından beri elektriğe yüzde yirmi iki, doğalgaza yüzde yirmi zam uygulandığını belirtti ve “Ucube tek adam rejiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı” diyerek açıklamasına devam etti.

İktidarın kurduğu bu bozuk düzenin, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdiğini, kendilerinin bu bozuk düzeni değiştireceğini ifade eden Biber,  “Demokratik hukuk devletine son verip yerine Şahsım hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz” dedi.

Mazot, gübre, elektrik pahalanacak

Saray rejiminin, halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik yıkımın, TÜİK'in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görüldüğünü dile getiren Biber, “TÜİK'in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler, Saray rejiminin yarattığı yıkımın, halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor” dedi.

Saray yine kurnazlık peşinde

Türk Lirası'nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesinin ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçinin, üreticinin maliyetlerinin artacağının habercisi olduğunu aktaran Biber, “Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak... Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da Saray rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirecek” diyerek sarayın kurnazlık peşinde olduğunu açıkça ifade etti.

Emeklilere, memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farklarının Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine rağmen zamların Temmuz'da geldiğini belirten Biber,  “Hayat pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece yüzde 8.45 oranında kalacak. Kamu işçilerinin alacağı zam, bu oran etrafında belirlenecek” dedi.

Türkiye bu düzene mahkum değil

Yurttaşlara "Porsiyonları küçültün" diyen Saray’ın, vatandaşın lokmasına dahi göz diktiğini söyleyen Biber,  Hayat pahalılığıyla, işsizlikle, yoksullukla, borçlulukla, açlıkla mücadelede, iktidar tarafından yalnız bırakılan halk; ucube tek adam rejiminin yükünü artık kaldıramıyor. Şahsım düzeni devam ettiği müddetçe fakirleşmeye, yoksullaşmaya, geçim sıkıntısı yaşamaya devam edeceğiz. İktidarın siyasi ve ekonomik tercihleri bize bunları yaşamayı dayatıyor. Ama Türkiye bu düzene mahkûm değil” diyerek bu kötü gidişi değiştireceklerini belirtti.

Kaynaklar halk yararına kullanılacak

Türkiye'nin bütün bu sorunlardan kurtulabilmesinin yolu iktidar değişikliğinden geçtiğini belirten Biber, “Hiç kimsenin şüphesi olmasın, tek adam rejimine son verip halkın iktidarını kuracağız. Halkı zenginleştirecek olan, hayat pahalılığına son verecek olan Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiyi kuracağız. Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup, kamu kaynakları halk yararına kullanacağız” dedi.

‘Biz hazırız’

CHP İl Başkanı Ahmet Biber’in okuduğu, Parti Genel Merkez’de kurulan Ekonomi Masası tarafından hazırlanan basın açıklaması “Bizleri Meclis'e gönderdiğiniz fezlekeleriniz, tehditleriniz, zorbalıklarınız korkutamaz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun da söylediği gibi, zerre kadar çekinmiyoruz. Bu ülkede hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam süreceğiz. Biz hazırız. Türkiye'yi yönetecek kadrolar hazır Türkiye artık kendisini yeniden kuracak, yeni bir iktidar ve Güçlendirilmiş Parlamenter Demokratik sistem için sabırsızlanıyor. Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için, hiç vakit geçirmeden, hemen erken seçim istiyoruz” denilerek sonlandırıldı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ