YEREL
Giriş Tarihi : 23-06-2022 13:41   Güncelleme : 23-06-2022 13:47

Çevre değil TALAN kanunu

Çevre değil TALAN kanunu

Sol Parti Artvin İl Başkanlığı Ekoloji Grubu tarafından, “Çevre Kanunu değil, talan kanunu” başlıklı bir bildiri yayınlandı. Yayınlanan bildiride “Çevre Kanunu değişikliği derhal geri çekilsin” ifadeleri yer aldı.

SOL Parti tarafından yayınlanan bildiride, AKP Milletvekilleri tarafından alelacele hazırlanan, ilgili komisyonlardan geçerek birkaç gün önce TBMM Genel Kurulu’na gönderilen Çevre Kanunu’nda değişikliklerle ilgili torba kanun teklifinin doğa ve çevre yararını gözeten hiçbir yanı yoktur.

20 yıldır yap-işlet-devret modeliyle ulaşımdan haberleşmeye, enerjiden sağlık ve eğitime kadar birçok alanda özelleştirmenin önünü açarak halkı kar hırsından gözü dönmüş sermayenin pençesiyle baş başa bırakan iktidar şimdi de gözünü ülkenin çevre alanlarına dikmiş durumda.

Çevre kirliliğini önlemek adı altında arıtma, atıkların toplanması, taşınması, geri kazanımı süreçlerinin ve tesislerinin özel şirketlere devredilmesi kamusal maliyetlerin ve çevre felaketlerinin önünü açacaktır.

Çevre kirliliği gibi doğaya, yaşama dair bir alan kar amacı güden şirketlerin eline bırakılamaz. Bilimsel ve teknik bilginin ışığında, bu alanda uzman ilgili kuruluşların, odaların fikirleri dikkate alınarak, denetim mekanizmaları sıkı bir şekilde işletilerek yürütülmesi gerekir.

Kıyı Kanunu’nda yapılan değişiklikler ise kamuya ait olan kıyıların şirketlerin denetimine geçmesine neden olacaktır. Kıyılara dair düzenlemeleri vasıfsız, iktidara göbekten bağlı ajanslara devreden bu kanun değişikliği ekosistemin en duyarlı bileşenlerinden olan kıyı bölgelerimizin tahribatının önünü açacaktır.

Torba yasanın bir diğer maddesinde ise DSİ’ye bağlı baraj, gölet ve diğer depolama tesislerinin maksat oranlarının belirlenmesi tek adamın denetimine bırakılmasıyla ilgili. Kendisini “ekonomistim” diye yutturmaya çalışan tek adam şimdi de mühendisliğe soyunuyor.

Belediyelerin içme suyunun kapasitesini, hidroelektrik santrallerine maden ve sanayi gibi özel kuruluşlara sağlanan suyun miktarını tek adamın eline bırakan bu düzenlemenin bilimsel hiçbir yanı yoktur.

Çevre Kanunu değişikliği derhal geri çekilsin! Bilimsellikten uzak, tek adamın ve yandaşlarının çevre alanları üzerindeki hakimiyetini arttıran, kamu yararını hiçe sayarak doğayı sermayenin eline bırakan bu değişikliklerden vazgeçilmelidir. Çevre ve doğal kaynaklara dair yapılan özelleştirmeler son bulmalıdır” ifadeleri yer aldı.