SPOR
Giriş Tarihi : 23-08-2022 12:43   Güncelleme : 30-08-2022 16:37

"Centilmenliğin Olmadığı Yerde Spordan Söz Edilemez"

Çinli Sisi Usotlu Levent ile Güreşti

Ardanuç Aydın (Tanzot) köyü Soğot Festivali’nde kolay kolay hiçbir yerde hiçbir ülkede görülmemiş bir güreş yapıldı.

 Çinli kadın Sisi (HuiYing) Zhang ile Artvin Ardanuç Usot (Tosunlu) köyünden Egemen Levent güreşti. Çinli turistin isteği ile 60 kiloda yapılan güreş büyük ilgi gördü.

Söz konusu güreş, bir kez daha "önce dostluk, sonra centilmence yarış" inancını aklımıza getirdi ve Usotlu Egemen kilosunda Çinli Sisi’yi zor da olsa yenerek 1’inci oldu.

Çinli kadın sporcu, kadınım diye bana ayrımcılık yapılmasın. Ben bu arenaya çıkmışsam hak etmem gerek kadınım diye takibimin yalandan yenilmesi doğru olmaz, şeklinde algılayan Usotlu Egemen Levent Çinli Sisi ile güreşti. Şenliğe katılanlar dünyanın en enteresan güreşini izledi. 

Yenilmesine rağmen yüzünden gülüşünü eksik etmeyen Çinli Sisi, Türkiye’de dünyada herkesin dikkatimi çekecek böyle bir anının mutluluğunu yaşadı.

Haberin notunu yazan ve fotoğrafını çeken Şair Yazar, sanatçı ve gazeteci Rasim Yılmaz,“Ardanuç Aydınköyü Soğot şenliğine katıldım. Hayatımda çok haber yaptım, çok fotoğraf çektim. İlk defa böyle bir güreşle karşılaştım. Çinli kadın turist Sisi’nin, Usotlu Egemen Levent ile güreşti.  Ben de o anları fotoğrafladım.  Sonuç hiç önemli değil. Güreş bahane, dostluk, barış insanlık şahane.  Günümüzde sporda centilmenlik kalmadığı için biz o'nun bilim dalında ilerlemesinden daha çok yanayız” ifadelerini kullandı.

 

 

AdminAdmin