YEREL
Giriş Tarihi : 14-04-2022 17:31   Güncelleme : 14-04-2022 17:31

CEMAL KAŞIKÇI DAVASINI SORDU

CEMAL KAŞIKÇI DAVASINI SORDU

CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Cemal Kaşıkçı cinayetini Meclis gündemine taşıdı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yanıtlaması üzerine yazılı soru önergesi yönelten CHP’li Bayraktutan; Cumhuriyet tarihinde, 1923’den günümüze böyle vahim bir olayın örneği olmadığını vurguladı.
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ İLE 2. BAHAR YAŞAMA ÇABASI
Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili davada durdurma kararı verilmesi ve Adalet Bakanlığı’nın olumlu görüşü üzerine dosyanın Suudi Arabistan’a devredilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini hatırlatan Bayraktutan; ‘2018'de "Biz, sınırlarımız içinde işlenen bu cinayeti elbette tüm boyutlarıyla araştıracak, soruşturacak ve gereğini yerine getireceğiz. Hiç kimse tüm sorular cevaplanmadan meselenin üzerinin kapatılacağını aklından dahi geçirmesin" derken; şimdi ne değişti? Bu Birleşik Arap Emirlikleri ile 2. Bahar yaşama çabasından başka bir şey değildir. ‘ İfadelerini kullandı.

Bayraktutan’ın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yönelttiği sorular şu şekilde;

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde adam öldürme suçu işleyen, bununla alakalı hakkında hazırlık soruşturması düzenlenmiş veya soruşturma aşamasına gelmiş ve sonraki süreçte yargının önünden kaçmış, ülkemizi terk etmiş, kendi vatandaşlık bağı ile bağlı olduğu ülkesine geri dönmüş şüphelilerle ilişkin olarak kaç adet dosya ülkelerine iade edilmiştir?

İade edilen bu dosyaları yıllar itibarıyla, adet, kişi, uyruk ve iade edildiği ülkeler açısından listeler misiniz?

Zülfiye AKSU