YEREL
Giriş Tarihi : 17-03-2021 13:26   Güncelleme : 17-03-2021 13:28

Çekirdekten akademiye giden yol

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran açılacak olan spor lisesinin gençlerin spora yönelmesinde etkili olacağını ilkokuldan başlayarak her çocuğun testlerden geçirilerek hangi spora yatkınlığı varsa o spora yönlendirileceğini söyledi.

Çekirdekten akademiye giden yol

Bu sene itibariyle spor lisesine öğrenci alınmaya başlayacağının müjdesini veren Demirkıran, “Bu lise Artvin’deki kulüplerin altyapısını oluşturacak, dışardan devşirme oyuncuların en aza indirilebilmesine katkıda bulunması için çaba göstereceğiz. Spor lisesinden yetişen gençler Artvin’deki kulüplere giderek hem tecrübe kazanacak hem e Artvin’i Artvin’in öz evlatlarının temsil etmesine katkıda bulunacak” dedi.

Spor lisesinin 4 sene sonra sporcu havuzu oluşacağını söyleyen Demirkıran;  “Spor lisesinde okuyan gençler Artvin’i önce olimpik anlamda temsil edecek, sonra da akademik alanda ilerleyerek Artvin’e beden öğretmeni olarak hizmet verecekler. Bu sayede Artvin’in hiçbir ilçesinde sporcular antrenörsüz kalmayacak. Biz bu koordinasyonu sağladık. Spor lisesinden mezun olan akademiye akademiden mezun olup ataması olanlar da antrenör olacak, öğretmen olacak, spor yöneticisi olacak. Atanamayanlar milli eğitim ve üniversite ile işbirliği yaparak bu çocukları köy okullarına spor salonlarına kurumlara görevlendirerek spor yapmaya devam etmelerini sağlayacağız” dedi.

Pandemi sürecinde tedbirler uyarak spor etkinliklerine devam ettiklerini söyleyen Demirkıran yaptıkları faaliyetleri anlattı; “ Hafta içi çok yoğunluk olmuyor, hafta sonu da üst düzey tedbirler alarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. Pandeminin seyrine göre katılımları artıracağız ya da sınırlı tutacağız. Ama şu anda tedbirler çerçevesinde basketbol, voleybol, hentbol, karate, güreş, jimnastik, atletizm deki faaliyetlerimize devam ediyoruz. Spor faaliyetlerimizi hiç kesmedik” bu faaliyetlerinde devam edeceğinin bilgisine yer verdi.

Şehrin kısıtlı imkanlarına rağmen farklı spor dallarında profesyonel takımlarının olmasından bahseden Demirkıran, kurum olarak bu kulüplere ellerinden gelen desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi. “ Hentbol takımımız 1. Ligde güzel de gidiyorlar, Arhavispor 3. Ligde, Artvin Hopaspor 3. Ligde mücadele ediyorlar. Artvin kısıtlı imkanlarına rağmen, nüfusunun az olmasına rağmen profesyonel ligde 4 takımımız var. Voleybolda, hentbolda, futbolda 2 tane takımımız var. Maddi manevi halkımız ciddi manada destek veriyor. Bizde kurum olarak bakanlık olarak elimizden geldiğince tesislerimiz hijyenik ve bakım onarımı yapılmış bir şekilde sporcularımız halkımızın hizmetine sunuyoruz” dedi.

Temizlik, maske, mesafe kurallarına uyarak faaliyetlerini devam ettirdiklerini söyleyen Mustafa Demirkıran, pandemi bittikten sonra hem katılımları hem de etkinlikleri artırarak hizmet vermeye devam edeceklerini belirtti.

Malvina BİBİLASHVİLİ