YEREL
Giriş Tarihi : 22-01-2022 11:48   Güncelleme : 22-01-2022 11:48

ÇAYKUR’un kâr ve zararı nedir?

ÇAYKUR’un kâr ve zararı nedir?

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırmak için soru önergesi verdi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırmak için soru önergesi verdi. Bayraktutan önergesinde, “Sayıştay’ın 2020 yılı denetimleri dünyanın en çok çay tüketilen ülkesi Türkiye’de hemen her yıl zarar açıklayan ve AKP döneminde zararı yüzde 217 artan ÇAYKUR’un içinde bulunduğu içler acısı tablosu göz önüne sermiştir. İdarenin 4.2 milyar lira ödeyemediği ticari banka kredileri nedeniyle adeta batağa saplandığı belirtilmiştir. İdarenin mali raporlarına göre 2016 yılında toplam 4.6 milyar lira kredi kullanırken 4.4 milyar ödeme gerçekleştirilmiş. 2017 yılında ise kullanılan kredi tutarı 5.9 milyar lira, geri ödeme tutarı 5.6 milyar lira ifade edilmiştir. 2018 yılında 7.6 milyar lira kredi karşılığında 7.1 milyar lira geri ödemede bulunan ÇAYKUR’un 2019 yılında kullandığı kredi miktarı ve ödediği borç rekor düzeye yükseldiği gözlemlenmektedir Buna göre 2019 yılında 11 milyar kredi kullanılmış geri ödeme 9.5 milyar lira olmuştur. 2020 yılı mali hesaplarına ise kullanılan kredi 10.8milyar lira geri ödeme 10.1 milyar lira olarak yansımıştır” dedi.

Bayraktutan önergesinde, “Abu Dabi Kalkınma Holding’ i(ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Hassan Al Suwaidi’ in Financial Times’a yaptığı açıklamada Türkiye Varlık Fonu ile bir dizi fırsatla ilgili görüşme halinde olduklarını, TVF bünyesinde şirketlerin de masada olduğu söylediği bilinmektedir. Varlık Fonuna devredildiği 2017 yılından bu yana ÇAYKUR’un geleceğinin her zamanınkinden daha fazla risk altında olduğu belirten bölge halkı, masaya yatırılan şirketler arasında ÇAYKUR olduğundan endişe edilmektedir.

Bu bağlamda:

Çaykur’ un son 10 yılda kar/zarar tutarı ne kadardır? Varlık Fonuna devredildiği tarih olan 2017 yılından itibaren Çaykur’ un zararındaki azami artışın gerekçeleri nelerdir. Borç batağında olduğu vurgulanan Çaykur’ un satılacağı iddiaları doğru mudur? Abu Dabi Kalkınma Holding’ i(ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Hassan Al Suwaidi’ nin Türkiye Varlık Fonu ile fırsatlar üzerinde görüşme halinde oldukları belirttiği şirketler içerisinde Çaykur var mıdır? Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ nün(ÇAYKUR) Türkiye Varlık Fonu Kapsamı dışına çıkarılması adına gerekli düzenlemeler ne zaman hayata geçirilecektir? Bir takvim açıklarmısınız. Çay Üreticilerinin talepleri doğrultusunda, mağduriyetleri giderecek kapsamlı bir çay kanunu ne zaman çıkarılacaktır” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş