YEREL
Giriş Tarihi : 08-03-2021 10:24   Güncelleme : 08-03-2021 10:34

"Caydırıcı Cezalar Olmadıkça Kadın Cinayetleri Son Bulmayacaktır"

CHP ARTVİN İL BAŞKANI AHMET BİBER,

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

İl Başkanı Biber, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün ortaya çıkışı; New York’ta bir tekstil fabrikasında ağır iş koşulları, uzun çalışma saatlerini boykot etmek için işçilerin başlattığı grev sonucunda, fabrikada çıkan yangında 120 kadın işçinin ölmesiyle sonuçlanmıştır. Kadınlar için emeğin, hakça yaşamın, özgürlüğün simgesi hale gelen bu günü ne yazık ki; her gün artan kadına şiddet olayları, ağır ve güvencesiz çalıştırılma ve kayıt dışı işsizlik ile kutlamak bir yana; dile getirmekte dahi zorlanmaktayız.

Kadın Cinayetleri Platformu’nun verilerine göre 2019 yılında, Türkiye’de 474 kadın cinayete kurban gitmiştir. 2020 yılı raporuna göre ise Türkiye'de erkekler tarafından 300 kadın öldürülmüş ve 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulunmuştur. Kadınlarımızın neden öldürüldüğü ve kim tarafından öldürüldüğü tespit edilmedikçe, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça ne yazık ki ülkemizde kadın cinayetleri artarak devam edecektir.

Her yıl artan kadın cinayetlerinin önüne geçebilmenin tek yolu İstanbul Sözleşmesi’nin tam anlamıyla uygulanmasıdır.  Somut ve kalıcı tedbirler ve caydırıcı cezalar alınmadıkça, İstanbul Sözleşmesi tam anlamıyla uygulanmadıkça ne yazık ki bu vahim tablo gün geçtikçe daha kötü bir hal alacaktır. Şiddet ve istismarın olmadığı, İstanbul Sözleşmesinin tam anlamıyla uygulandığı, eğitim ve iş olanaklarının tam anlamıyla uygulandığı bir ülke özlemi ve umuduyla tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum"dedi.

CHP Artvin İl Başkanı

Ahmet Biber