YEREL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 10:21   Güncelleme : 22-04-2022 10:21

Çayda sömürüye son demek için 1 Mayıs’a

Çayda sömürüye son demek için 1 Mayıs’a

SOL Parti Hopa ve Kemalpaşa İlçe Örgütleri “Yok Başka Yolu, Çayı, ÇAYKUR’u, Emeğimizin Karşılığımı Kendi Ellerimizle Alacağız!” başlıklı basın bildirisi yayınlayarak 1 Mayıs İşçi Bayramına katılım çağrısında bulundu.

SOL Parti Hopa ve Kemalpaşa İlçe Örgütleri yaklaşan 1 Mayıs İçi Bayramı öncesi çay üreticilerinin sorunlarını dile getiren ve çözüm taleplerini sunan bir basın bildirisi yayınlayarak halka 1 Mayıs’a katılım çağrısında bulundu. Ortak çağrıda “Emeğimizi, geleceğimizi, çayımızı, ÇAYUKUR’umuzu gelir almak için 1 Mayıs’ta Hopa Meydanı’nda buluşalım. Emeğin, özgürlüğün ülkesini hep birlikte kurmak için Hayde 1 Mayıs’a” denildi.

Bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Çay üreticileri olarak 2022 hasat sezonuna geçen yıla göre 4 kat zamlanan gübre fiyatları, artan hasat maliyetleri, yakıt fiyatları nedeniyle ciddi bir ekonomik bunalım içerisinde giriyoruz. Birçok üretici gübre alamadı. Bir kısım üretici ise çözümü gübre kullanımını azaltmakta buldu. Gübre kullanamayan veya gübre kullanımını azaltmak zorunda kalan üreticiler rekoltede düşüş olması kaygısıyla hasadı bekliyor. Yine biriken ve giderek ağırlaşan sorunlarla yüz yüzeyiz.

Sorunlarımızın çözümü için taleplerimiz

*Yıllardır belimizi büken kota, kontenjan uygulamasına son verilmeli, ÇAYKUR’un çay işleme kapasitesi arttırılmalıdır.

* Özel sektörün belirlenen çay fiyatının altında çay almasının önüne geçilmelidir.

*ÇAYKUR, Varlık Fonu’ndan çıkarılmalıdır. ÇAYKUR’un yapısı üreticilerin ve çalışanların yönetim ve denetimine dayalı olarak demokratikleştirilmelidir.

* Çay ithalatı yasaklanmalıdır.

* Yaş çay alım fiyatı, üretim maliyetlerindeki artış, kontrolsüzce artan enflasyon gön önünde bulundurularak insanca yaşamaya yeter bir ücret olarak belirlenmelidir.

* Üreticilere gübre desteği sağlanmalıdır.

* Uzun yıllardır 0.13tl/kg olan tarımsal destek artırılmalıdır.

* ÇAYKUR bünyesindeki geçici işçiler kadroya alınmalıdır.

* Sendikal örgütlenmenin üzerindeki baskı ve engellemeler kaldırılmalıdır.

* İşçilerin artan enflasyon karşısında esilmesinin önüne geçilmeli, toplu iş sözleşmesi işçi lehine yeniden düzenlenmelidir.

* Bugünün ihtiyacını karşılamaktan son derece uzak olan Çay Kanunu, üreticilerin işçilerin katılımıyla onların talepleri doğrultusunda yeniden hazırlanmalıdır.

Çayda sömürüye son!

İnsanca yaşam için yeterli taban fiyat!

AKP-Varlık Fonu ÇAYKUR’dan elini çek!

ÇAYKUR kamunundur, halkındır! Üreticiler ve işçiler Yönetime!

Üreten biziz yöneten de biz olacağız! Söz yetki karar emekçilere!

Yaşasın 1 Mayıs!

Emeğimizi, geleceğimizi, çayımızı, ÇAYUKUR’umuzu geir almak için 1 Mayıs’ta Hopa Meydanı’nda buluşalım. Emeğin, özgürlüğün ülkesini hep birlikte kurmak için Hayde 1 Mayıs’a!

Dilan Şahinbaş