YEREL
Giriş Tarihi : 13-05-2022 13:35   Güncelleme : 13-05-2022 13:35

Çayda Sömürüye Son

Çayda Sömürüye Son

"Çayda sömürüye son" diyen çay üreticileri Rize Valiliği'nin yasak kararını tanımadıklarını belirterek, bir aydır topladıkları dilekçeleri ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'ne teslim etmek üzere yürüdü.

Çay hasadı öncesi bir araya gelerek 7 talep açıklayan ve bu talepleri içeren dilekçelerini bir ay süren bir imza kampanyasının ardından ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne teslim etmek isteyen Doğu Karadenizli çay üreticileri Hopa ve Of’tan Rize’ye doğru iki koldan yürüyüşe geçti. Çay üreticileri yaş çay taban fiyatının 9 TL olmasını ve üreticinin desteklenerek özel sektöre mahkûm edilmemesini istiyor.

Hopa Meydanında çay üreticileri adına konuşma yapan KamilUstabaş; “Bir buçuk aydır Hopa sokaklarında, mahallelerde, köylerde evlerinize misafir olarak bugüne kadar yaşadığımız çay sorunlarının çözümü için taleplerimiz vardı ve bu talepler için imzalar topladık.

Hopa’da, Kemalpaşa’da, Trabzon’da, Giresun’da ve Rize’nin ilçelerinde binlerce üreticinin taleplerini topladık. Kimi zaman meydanda stant başlarında karşılaştık kimi zaman mahallelerde apartmanların toplantı salonlarında karşılaştık. Biz bugüne kadar yaşadığımız kota ve kontenjan sorunu karşısında çaydaki fiyat politikası karşısında yaşadığımız sorunlara çözüm istiyoruz ve bu çözüm noktasında üreticilerin doğrudan çözüm mekanizmalarının içinde olmasını istiyoruz. Bunun için imza topladık.

Biz bu imzaları toplarken Hopa’daki sivil toplum kuruluşları da ‘Biz bu üreticilerin taleplerinin yanındayız’ açıklaması yaptılar. Bugüne kadar bizimle birlikte hareket eden çay üreticileri, Hopa’daki bütün sivil toplum örgütleri, Hopa’daki dernekler, siyasi partiler; bu bölgenin kaderi olan çay sorununda ortağı diyerek imza verdiler.

Bugün buraya biz bu imzaları atan üreticilerin sesi olmak için temsilen geldik. Bizler bu imzaları bugün ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne ulaştıracağız. Bu imzalarımız, bu taleplerimiz ÇAYKUR Genel Müdürlüğü eliyle Tarım ve Orman Bakanlığına ulaştırmak üzere temsil edilecek” dedi.

Çay üreticilerinin yayınladığı ortak açıklamasa ise şu ifadeler yer aldı:

“Bölgemizin en önemli geçim kaynağı olan, sadece üreticilerin değil, fabrikalarda çalışan işçilerin ve esnafın hayatı çay üzerinden şekillenmektedir. Her yıl açıklanan yaş çay fiyatı ile beli bükülen, istikrarlı ve güven veren bir çiftçi politikasının yokluğu nedeniyle önünü görmekte zorlanan biz çay üreticileri; ülke ekonomik durumu, %200 den fazla artan gübre fiyatları nedeniyle tarlaya girmeden borçlanmaya başladık. Çünkü yüksek gübre fiyatları nedeniyle üretici borçlanarak çay tarlalarına gübre taşıyor.

Geçen yıl açıklanan 13 Kr destekleme ödemeleri sadece gübre fiyatları karşısında erimişken, temel gıda maddelerinin artışından bahsetmek dahi istemiyoruz.

Boş bulduğunuz her yeri; dağı, taşı ekin diye açıklama yapanlardan çiftçiler adına daha somut adımlar bekliyoruz. Evet bu çağrıyı önemsiyoruz: Dağı, taşı ekelim. Ancak en az korumalı kur politikası ile hesabında dövizi olan azınlıkların korunduğu kadar, üreten binlerce çiftçinin dağı, taşı ekmesi için korumasız bırakılmamalı.

Ülkemiz de tarımsal altyapılar uygun hale getirilip, üretim hakkının güvence altına alınıp, sürdürebilir tarım güvencesinin sağlanmasını istiyoruz. Olası bir gıda krizini şimdiden kesmek için, özelleştirilen ve kapatılan kuruluşlar acilen kooperatifleştirerek üreticilerine teslim edilip, desteklenmelidir. Yerinde üretime geçilirse, bu insanlığı tehdit eden sermayenin saldırıları karşısında, halkın güvenli tarım hakkını ve sağlık hakkını korumuş oluruz.

Biz çay üreticileri olarak gerek çayın geleceği gerekse üreticinin korunması adına çay makaslarını elimize almadan önce acil taleplerimiz var:

1. Yaş çay taban fiyatı uygulanmalıdır. Yaş çay taban fiyatı9.00 tl, Organik yaş çay fiyatı konvansiyonel yaş çayın iki katı olmalıdır.

2. Çay gübre fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklı üretici enflasyon oranında sübvanse edilmelidir.

3.Çay üreticisi özel sektör karşısında korunarak, taban fiyatın altında yaş çay alımı yasaklanmalıdır.

4. Recep Tayyip Erdoğan üniversitesine hazırlatılan, özel sektörü koruyan ve üreticiden saklanan yaş çay yasa tasarısı geri çekilerek üreticilerle yeniden hazırlanmalıdır.

5. Çayda kota ve kontenjan uygulamaları kaldırılmalıdır.

6. Mevsimlik işçiler kadroya alınmalıdır.

7.Toprak sağlığı ve verimliliği çalışması yapılarak,organik çay üreticilerinin çay sertifikaları çıkarılmalıdır.

Bu taleplerin karşılanması sağlıklı ve ekonomik çay tarımı için elzemdir. Taleplerimizin takipçisi olacağız. Bugün burada sadece birkaç talebi dillendirmek ardından kabuğumuza çekilmek için bir araya gelmedik. Taleplerimizin takipçisi olacağız.

Burada saydığımız talepler çay tarlasına girmeden önce açıl karşılanması gereken taleplerdir. Kuşkusuz çay üreticilerinin uzun vadede çözülmesi gereken sorunları da vardır.  Sosyoekonomik taleplerimizin yanında bölgemiz toprağının, suyunun korunması; nitelikli ve sağlıklı tarımsal faaliyetlerin yapılmasına yönelik de çalışmalara da ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Alınterimize emeğimize sahip çıkarken toprağımıza da sahip çıkacağız.

Biz üreticiler adına karar alan; eli çay makasına değmeyen, sadece kuru çay satışından elde edilecek karı düşünenlerin bizim adımıza kararlar alması çay tarımını bitirmektedir. Her yıl açıklanan fiyattan daha düşük fiyata çay alan özel firmalara göz yumanların, tüccarların cebini düşünenlerin bizim adımıza karar vermesini istemiyoruz.

Biz çay üreticilerinin önünde iki tercih var:Ya toprağımıza geleceğimize sahip çıkacağız ya da tüccarların insafında bir gelecek süreceğiz.Tercihimiz de kaderimiz de ortaktır: Sadaka değil alın terimizi istiyoruz.Biliyoruz ki yalnız ve çaresiz değiliz.Çay üreticisi milyonlarız. Birlikte güçlüyüz.

Borçka, Hopa ve Kemalpaşa’dan, Rize’nin merkez ve Fındıklı, Pazar, Hemşin, İkizdere ilçeleri, Trabzon’un Of ilçesi ve Giresun’dan çay üreticilerinin katıldığı Çay Üreticileri Meclisi Çalışması bölge çapında ses getirmiş, Rize Valiliği de imzaların teslim edileceği gün olan 12 Mayıs’ta kentte eylem yasağı ilan etmişti.

Ancak çay üreticileri bu yasağı tanımadı ve ilk yürüyüş kolu Kemalpaşa’dan Hopa’ya doğru hareket etti. Çay üreticileri Hopa ve Of’ta basın açıklaması yaparak taleplerini sıraladıktan ve Rize Valiliği’nin yasak kararını protesto ettikten sonra yürüyüşe geçti. Çay Üreticileri Rize’nin girişinde emniyet güçleri tarafından engellense de yapılan istişarelerin ardından ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne giderek toplanan imzaları iletti.

Dilan Şahinbaş