YEREL
Giriş Tarihi : 10-11-2021 11:12   Güncelleme : 10-11-2021 11:12

Çaya Alternatif Lavanta Üretimi

Çaya Alternatif Lavanta Üretimi

Ardanuç’ta kurulan Ardanuç Kadın Girişimciler Kooperatifi, bölgenin iklim koşullarını gözeterek Artvin’de çaya alternatif olacağını düşündükleri lavantayı Ardanuç’ta 10 dönümlük boş araziye ekti.

İki yıl önce kurulan Ardanuç Kadın Girişimciler Kooperatifi, boş arazilere lavanta ekti. Kooperatif yönetim kurulu üyesi Meryem Uzun, şunları söyledi:

"Bu bölgenin iklim koşullarını göz önüne alarak katma değerli bir ürün olan lavanta dikimi yaptık. Lavantanın bölgemize arıcılığı geliştirecek, turizmi canlandıracak ve lavantanın yağını elde ederek katma değerli bir ürün üretmeye çalışıyoruz. Nasıl Rize’nin, Hopa’nın çayı varsa bölgemiz de lavantayla bir adım öne çıkacak.”

Kooperatif Başkanı Gürsel Kaya ise köyde bulunan 10 dönümlük araziye lavanta ektiklerini belirterek, “Bu 10 dönüm lavantadan biz ilk bu sene ürünümüzü aldık sizlere koklamanız için getirdik. Kesim yaptık ve İstanbul’a laboratuvara gönderdik. Bize dedikleri şu, arkadaşlar dediler ki; bu işin anavatanı yani Türkiye’de ilk yapılan Isparta… İkinci şu anda İzmir geliyor. İzmir ve Isparta’da biz bu aromada lavanta görmedik dediler” ifadesini kullandı.

Devletin birtakım olanaklarını da kullanarak, Arıcılar Birliği gibi dost kurumlarla da ilişki içerisinde Ardanuç’ta lavantayı yaygınlaştırarak, katma değerli ürün elde ederek Ardanuç’taki insanların boş arazilerini, boş tarlalarını değerlendirmeye çalıştıklarını belirten Kaya, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Biliyoruz ki üretim olmadan hiçbir şey olmaz arkadaşlar. Bugün Türküye 50 bin ton bu yıl yurtdışından ihraç etti. 50 bin ton düşün Hopa'da, Borçka'da, Arhavi'de insanlar, insanların dedeleri bizim gezemeyeceğimiz yerlerde yani böyle gezemeyeceğimiz yerleri orman içlerini çay tarlası yapmış bugün torunları onlardan faydalanıyor. Biz de diyoruz ki; Borçka zengin, Hopa Ardanuç’tan zengin. Eğer biz bugün bir şeyler yaparsak, biz bugün bir şeyler yaparsak bu çalışmayı yaparsak; Hopa'nın, Borçka'nın çayı var Ardanuç’unda lavantası olacak.”

Dilan Şahinbaş