Yerel
Giriş Tarihi : 01-10-2022 10:43

“ÇAY ÜRETİCİSİNİ KÖLE EDECEKLER”

“ÇAY ÜRETİCİSİNİ KÖLE EDECEKLER”

CHP Rize’den AKP’nin hazırlayıp TBMM gündemine getirdiği Çay Kanunu Teklifini CHP Rize İl Örgütü, Kanunun çay üreticisini köle edeceğini öne sürerek protesto etti.

AKP’nin Haziran ayında TBMM Başkanlığı’na sunduğu, çay üreticileri ve örgütlerinden gelen tepkiler üzerine komisyondaki görüşmeleri ileri tarihe bırakılan “Çay Kanunu” teklifinin 1 Ekim’de açılacak olan TBMM gündemine yeniden getireceklerini açıklayan AKP genel başkan yardımcısı ve Rize milletvekili Hayati Yazıcı’ya tepki gösteren ve Rize’nin Merkez ilçe ve Çayeli ilçelerinde “Çayımıza ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz” başlıklı basın açıklamalarıyla devam eden CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz bu sefer örgütüyle beraber AKP hükümetine Rize’nin Fındıklı ilçesinden seslendi.

Fındıklı çay üreticilerinden protesto

Fındıklı Merkez Cami önünde düzenlenen protestoda basın açıklaması yapan CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, AKP’nin hazırladığı ve TBMM gündemine getirdiği çay kanunu teklifini çay üreticileri ile beraber teklifin görüşülmeye başlayacağı güne kadar, yapılan provokasyonlara karşı kimseden çekinmeden ve korkmadan protesto etmeye devam edeceklerini söyledi.

“CUMARTESİ GÜNÜ GÜNEYSU’DA OLACAĞIZ, RİZE’NİN HER YERİNDE AÇIKLAMA YAPACAĞIZ, PROVOKASYONLAR BİZİ ENGELLEYEMEZ

Çayımıza ve geleceğimize sahip çıkıyoruz basın açıklamalarımızın 3’üncüsünü fındıklı ilçesinde yaptıklarını belirterek sözlerine başlayan Deniz şunları söyledi:

“Daha önce Rize merkez ve Çayeli ilçelerimizde yaptık. Cumartesi günü de saat 14.00 de de Güneysu ilçemizde yapacağız. Dün Çayeli’ de yapmış olduğumuz basın açıklamasını provoke etmek istediler orada da söyledik burada da söylüyoruz. Biz Rize’nin her yerinde basın açıklamamızı yaparız bunun için ne kimseden çekiniriz ne kimseden korkarız. Hiç kimse bizim çayımıza ve geleceğimize sahip çıkmamızı engelleyemez.

“TABAN FİYAT UYGULAMASINI GETİRİN KONTENJAN SORUNU ORTADAN KALSIN DEDİĞİMİZDE NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZ ORTAYA ÇIKTI”

Değerli dostlarım 2022 yılı yaş çay sezonunun sonlarına doğru geliyoruz. Bu sene (iklim değişikliğini de yok saymadan) gübrenin tam verilmemiş olması nedeniyle rekoltenin düşük olduğu bir sezon yaşıyoruz. Bu sezon yaş çay yaprağı satışlarında çok sorun yaşanmadı. Özel sektörde ÇAYKUR’un açıklamış olduğu fiyattan alım yaptı. Bu çay sezonun da gördük ki özel sektör ÇAYKUR’un açıklamış olduğu fiyattan çay alabiliyormuş. Yani taban fiyat uygulanabiliyormuş. Bir şeyi daha gördük özel sektör ÇAYKUR’un açıklamış olduğu fiyattan çay aldığında ne kota sorunu var nede kontenjan sorunu var. Yaş çayda taban fiyat uygulamasını getirin ne kota sorunu olur nede kontenjan sorunu olur dediğimizde ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı.

“BİZ ÜRETİCİYİ KORUYAN ÇAY KANUNU TEKLİFİ VERDİK, AKP ÜRETİCİYİ KÖLE EDECEK”

Yıllardır çay üreticisini koruyacak çay kanunu çıkarılsın dedik. Bu amaçla çay kanun tekliflerimizi meclise sunduk ama ret edildi. O zaman merak etmiştik niye ret ediliyor diye. Fakat AKP’nin meclise sunmuş olduğu çay kanunu teklifini görünce anladık. Biz çay üreticisini koruyan çay kanununu meclise sunmuştuk onlar çay üreticisini köle edecek ve çay kuru yok edecek çay kanunu meclise sundular. Tepkiler gelince de önce kanunun sahipleri ortadan arazi oldu, kimse sahip çıkmadı ardından kanun teklifinin görüşülmesini 1 ekime ertelediler. AKP tarafından çıkarılmaya çıkarılan kanun devletin çay tarımındaki sorumluluğunu ve görevini ortadan kaldırarak Türk çayını tamamen sermayeye açacak, çay üreticisini yoksullaştırarak köle edecek.

 “HALKIMIZLA DALGA GEÇMEYİ BIRAKIN, BELİRLENMİŞ FİYATI TARIM BAKANLIĞI AÇIKLASA NE OLUR?”

Biz daha önce de açıkladık üreticiyi, çay tarımını ve çay kuru korumayan hiçbir kanunu ve kanun teklifini kabul etmeyiz. Bugünde aynı şeyleri söylüyoruz. Taban fiyat uygulamasını kanunlaştırmayan, çay kuru varlık fonundan çıkarmayan hiçbir kanun teklifini kabul etmeyiz. Kanun teklifi meclise sunulduğunda gelen tepkiler üzerine düzeltmeler yaptık dediler ve milletle dalga geçtiler. Neymiş değişiklik çay fiyatını ulusal çay konseyi açıklamayacak tarım bakanlığı açıklayacakmış… peki çay fiyatını kim belirleyecek ulusal çay konseyi. Belirlenmiş fiyatı tarım bakanlığı açıklasa ne olur açıklamasa ne olur”

Haber Merkezi

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber