YEREL
Giriş Tarihi : 10-05-2022 10:38   Güncelleme : 10-05-2022 10:38

Çay Üreticileri Örgütleniyor

Çay Üreticileri Örgütleniyor

Çay Üreticileri olarak alınterine sahip çıkmak için ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önüne yürüyor.

Çay Üreticileri Meclisi Trabzon'un Of ilçesinde bileşenleri ile 2’nci toplantısın gerçekleştirdi. Toplantıda basın açıklaması yapılması kararı alındı. Alınan karar ile birlikte üreticiler 12 Mayıs Perşembe günü saat 14.30’da ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde toplanarak bölgede toplanan imzaları temsil edip basın açıklaması gerçekleştirecek.

Çay Üreticileri Meclisi Of’ta gerçekleştirdikleri toplantı neticesinde üreticilerin sorunlarına dair başlattıkları çalışmalar değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda 12 Mayıs'ta bir kolu Trabzon’dan diğer kolu Kemalpaşa ilçesinden başlayarak Üreticiler olarak ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde bölgede toplanan imzaları teslim ederek basın açıklaması yapılması kararı alındı.

Çay Üreticileri Meclisi’nin “Çay üreticisi hakkını arıyor, çay üreticisi adalet istiyor. Çay üreticisi örgütleniyor, çay üreticisi talep ediyor” başlıklı yayınladığı çağrı metninde “Çiftçi arkadaş… Ülkemiz derin bir ekonomik kriz içinde her gün, başta temel gıda maddeleri olmak üzere tük tüketim malzemelerine zam geliyor. Geçen yılla kıyasladığımda gelirlerimiz eridi, alım gücümüz ¼ oranında düştü. Temel gelir kaynağımız olan yaş çay hasadı için tarlalara gireceğiz. Ancak hasat başlamadan daha gübreleme döneminde gübre alımı için borçlandık. Hasat dönemi maliyetleri yüzünden daha da borçlanacağız.

Üretici arkadaş… Çaresiz değiliz. Örgütlenip sesimizi duyurmak zorundayız. Bu anlayışla bölgede çay üreticileri olarak taleplerimizi içeren imza metni hazırladık. Topladığımız imzaları ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne ulaştıracağız” denildi.

Çağrıda ayrıca “Taleplerimiz var” denilerek çay üreticilerinin talepleri şu şekilde sıralandı:

*Yaş çayda taban fiyat uygulanmalıdır. Yaş çay taban fiyatı 9.00 TL olmalıdır. Organik yaş çay fiyatı konvansiyonel çayın iki katı olmalıdır.

*Çay, gübre vb. girdi fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklı üreticisi enflasyon oranında sübvanse edilmelidir.

*Çay üreticisi, özel sektör karşısında korunarak, taban fiyatın altında yaş çay alımı yasaklanmalıdır.

*Halktan gizli hazırlanan özel sektörü koruyan ‘Yaş Çay Yasa Tasarısı’ geri çekilerek üreticilerle yeniden hazırlanmalıdır.

*Çayda kota ve kontenjan uygulamaları kaldırılmalıdır.

*Mevsimlik işçiler kadroya alınmalıdır.

*Toprak sağlığı ve verimliliği çalışması yapılarak, organik çay üreticilerinin çay sertifikaları çıkarılmalıdır.

Çay Üreticileri Meclisi tarafından yayınlanan çağrı metninin sonunda “Sen de katıl hakkımız olanı alalım. 12.05.2022 Perşembe günü Saat 14.30’da ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde olacağız” ifadeleri yer aldı.

Dilan Şahinbaş