YEREL
Giriş Tarihi : 26-04-2022 09:08   Güncelleme : 26-04-2022 09:08

Çay üreticileri bir arada mücadele etmeli

Çay üreticileri bir arada mücadele etmeli

Giresun, Trabzon, Rize, Of, Pazar, Hemşin, Fındıklı, Kemalpaşa, Hopa ve Borçkalı çay üreticileri bir araya gelerek Çay Meclisi çalışmalarını başlattı.

Karadeniz’de çay sezonunun yaklaşmasıyla birlikte çay üreticileri Rize’de bir araya gelerek bir basın açıklaması gerçekleştirmiş ve taleplerini açıklamıştı. Hopalı çay üreticisi Dursun Ali Koyuncu Çay Meclisi çalışmaları sürecinin nasıl başladığını gazetemize anlattı. Koyuncu “çay üreticileri dışında bir inisiyatif geliştirilmiş, içerisinde tüccarların olduğu, iş insanlarının olduğu,özel sektör firmalarının bulunduğu bir oluşum var; çay fiyatları belirlenirken çay komisyonu hazırlanırken bu kişiler karar veriyordu. Biz bunu reddediyoruz” dedi.

‘Mayıs ayı ile birlikte çay üreticilerinin sorunları yüz göstermeye başlıyor’

Çay tarım sürecinin yaklaştığını ifade eden Koyuncu, “Mayıs ayının gelmesi ile birlikte çay üreticilerinin ödeme sorunları da başlıyor. Özellikle marttan sonra başlıyor. Bu yıl gübre fiyatlarının çok yüksek olmasından kaynaklı üreticinin bir sorun yaşayacağı zaten belliydi. Daha gübreler alınmaya başlamışken, gübre fiyatının 7 buçuk lirayaçekildiğine dair açıklama yapıldıktan sonra bir sorun yaşanacağı da belliydi. Tarım Kredi Kooperatiflerinde gübrenin 7bin 500 TL’yesatılacağı söyleniyor ama bu çok inandırıcıgelmiyordu. İnandırıcılıktan kastım7 buçuk liradan satışa başlıyorlardır ama bütün üreticileri kapsayacak satış değil. Ya kooperatife üye olmanız gerekiyor ya da peşin paranın olması gerekiyor. Üye olsanız bile vade farkı koyuyorlar, faiz uygulaması uyguluyorlar. Sigorta ücreti kesiyor vs derken üreticiye bir nevi 9bin 500 liraya geliyor” dedi.

‘Üreticilerin ortak dilinin olmasını istiyoruz’

Kendisinin Tarım Kredi Kooperatifi’nden 10 bin liralık gübre aldığını, 3 ay sonra ödeme yapacağındamuhtemelen faizle birlikte 12 bin 13 bin lira ödeme gerçekleştireceğini belirten Koyuncu, “7 bin 500 liraydı, 8 bin 300 liraya çıktı.Önceki yıllarda çay satarken kota ve kontenjan uygulaması, özel sektörün fiyat kırma politikası zaten üreticinin belini büküyordu. Yıllardır bu sorunu tartışıyoruz ama bu soruna daha çözümüretemedik. Bu yıl sorunların farkında olduğumuz için bir an önce çalışmalara başlayalım dedik. Çay üreticilerinin, Artvin, Rize, Giresun, Trabzon’da bulunan bütün üreticilerin içerisinde olduğu, çayı nakledendentutun da fabrikada çalışan işçiye kadar hepsinin içinde olacağı bir çalışma yapalım istedik. Çeşitli görüşmeler gerçekleştirildi ama tamamıyla bütün üreticilere ulaştınız mı diye sorarsanız tabii ki ulaşamadık. Çok geç kalmadan bu süreci başlatalım, hem de yakında çay fiyatı açıklanacağı için üreticilerin ortak bir dili olsun istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çay makasına eli değen üreticinin mücadele etmesi gerekiyor

Çay üreticileri olarak uygulanan kota kontenjandan, özel sektörün devletin verdiği fiyatın altında çay almasından doğrudan etkilendikleri için çay makasına eli değen üreticinin mücadele etmesi gerektiği için Çay Meclisi çalışmalarına başladıklarına değinen Koyuncu, “Böyle bir birlikteliğin önemini günlerdir tartışıyorduk. Rize’de de basın açıklamasıyla 15-20 tane üretici bir araya gelerek böyle bir açıklaması yayınladı.Bu açıklamada çay fiyatının 9 lira olması,Çay Kanun taslağının gizli kapaklı hazırlanan kanun taslağı olduğunu, bunun için taslağı reddettiğimizi, üreticilerin içerisinde olduğu bir kanun taslağı hazırlanmasının gerektiğini dillendiriyoruz. Gübre fiyatlarının çok yüksek olması bazı özel tüccarlarda 9 liradan 10 liradan gübre satıldığı için, üretici tarım faaliyetlerine borçlanarak başladığı için, biraz daha sübvansiyon olması gerektiğini belirten taleplergeliştirdik” diyerek organik tarım yapan üreticilerin sorun yaşadığını belirtti.

Taleplerin Tarım ve Orman Bakanlığına iletilmesi isteniliyor

Üreticilerin tarım faaliyetlerinde daha fazla desteklenmesinin, konveksiyonel yani kimyasal gübre ile üretim yaptıklarıiçin çay fiyatına 2 katı fiyat verilmesi gerektiğini söylediklerine dikkat çeken Koyuncu, “Emeklerinin karşılığını alabilmeleri için böyle talepler oluşturuldu. Bir de imza kampanyası başlattık.7 tane talebimiz var; imzalar belli bir sayıya ulaştığı durumda ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'ne bir basın açıklaması yapılmasını tartışıyoruz. İmza kampanyalarımız devam ediyor. Asıl amacımız bu imzalarla birlikte taleplerimizi götürmek, Çaykur Genel Müdürlüğü nezdinde Tarım ve Orman Bakanlığına bu talepleri iletmek istiyoruz” dedi.

‘REDDEDİYORUZ!’

Bir arada olmaktan başka çareleriolmadığını vurgulayan Koyuncu, “Birlikte olmak zorundayız. Çünkü çay üreticilerinin sorunlarını çay üreticileri bilir.Yıllardır çay üreticileri dışında bir inisiyatif geliştirilmiş, içerisinde tüccarların olduğu, iş insanlarının olduğu,özel sektör firmalarının bulunduğu bir oluşum var; çay fiyatları belirlenirken çay komisyonu hazırlanırken bu kişiler karar veriyordu. Biz bunu reddediyoruz!Üreticilerin kendi sorunlarını dile getirdiği, kendi sorunlarına çözüm mekanizmaları kurmaya çalışıyoruz. Daha yolun başındayız, geliştirerek, büyüyerek çay tarımının yapıldığı bütün bölgeye ulaşmaya çalışacağız. Ne kadar çok kişiyi bir araya getirirsek ne kadar çok üretici bir araya getirirsek başarılı olacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş