YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 13:18   Güncelleme : 11-05-2022 13:18

Çay sektörünün tüm bileşenleri mutsuz

Çay sektörünün tüm bileşenleri mutsuz

Çay tarımının sorunlarını araştırmak ve alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması için CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın hazırladığı Araştırma Önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Geçtiğimiz ay Bayraktutan ve arkadaşlarınca hazırlanan Çay Kanunu teklifi yine AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti.

CHP çay için TBMM’nin devreye girmesini istedi, AKP ve MHP reddetti

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile çay bölgesindeki CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın hazırlayıp TBMM Başkanlığına verdiği Araştırma Önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin karşı oyları ile reddedildi. Geçtiğimiz ay Bekaroğlu ve arkadaşlarının hazırlayıp TBMM’ye sunduğu Çay Kanunu Teklifi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti. Önerge üzerine CHP, İYİ Parti ve HDP temsilcileri lehte konuşma yaparken, MHP söz almadı. Rize milletvekillerinden hiçbiri söz almazken, AKP adına konuşan Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, çayda hiçbir sorun olmadığını, çay üreticilerinin halinden memnun olduğunu söyledi.

Çay tarımının artık insanların geçimini sağlamaktan uzaklaştığı ve buna bağlı olarak çay bölgesinden batıdaki metropollere olan göçün devam ettiği belirtilen Araştırma Önergesi hakkında TBMM Genel Kurulunda lehte ve aleyhte konuşmalar yapıldı. CHP, İYİ Parti ve HDP temsilcileri önergeye destek verirken MHP’den hiç kimse önerge üzerine konuşma yapmadı. Rize milletvekillerinden hiçbiri çay araştırma önergesi üzerinde konuşma yapmazken, AKP adına konuşan Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, çayda hiçbir sorun olmadığını ve çay üreticilerinin halinden memnun olduğunu söyledi.

Rize il nüfusunun 2000 yılında 365.938 olduğu, nüfusun azalma eğilimi gösterdiği ve bugün 347.582 olduğu belirtilen önergede, çay bölgesindeki diğer il ve ilçelerdeki nüfus hareketlerinin de bölgeden batıya doğru göçün varlığını ortaya koyduğu vurgulandı. Liberalleşme rüzgarları estirildiği dönemde Özal Hükümetince 1984 yılında çıkarılan 3092 sayılı yasa ile çay işleme ve satışının özel sektöre açıldığı hatırlatılan Önergede, “Bu tarihten itibaren çay tarımındaki sorunların arttığı ve görünür hale geldiği” ifade edildi. Özel sektörün dünya çay piyasalarına açılmak yerine ÇAYKUR’un iç pazarını ele geçirmeye odaklandığı için çay üreticilerinin alın terinin karşılığını almalarının zorlaştığı belirtilen önergede, bölge ekonomisine katkısı 29 milyar TL civarında olan çay sektörünün plansız, düzensiz ve denetimsiz şekilde yürüdüğü, bunun sonucu olarak sektörün tüm bileşenlerinin mutsuz olduğu vurgulandı.

Çay üreticisi 200 bin ailenin (Yaklaşık 1,5 milyon nüfus) yaşadığı bölgede barınabilmelerinin sağlanması için çay tarımının sorunlarının tespiti, alınacak tedbirlerin ve izlenecek politikaların belirlenebilmesi için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması öngörülen Önerge, sayısal çoğunluğu elinde bulunduran AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi. Geçtiğimiz ay CHP milletvekilleri Mehmet Bekaroğlu, Uğur Bayraktutan, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın imzalarıyla TBMM’ye sunulan Çay Kanunu Teklifi, AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti. Çay Kanunu teklifinde; devletin açıkladığı yaş çay fiyatının ‘taban fiyat’ olması ve bu fiyatın altında yaş çay alınması yasaklanıyordu ve 2016’dan bu yana artırılmayan destekleme bedelinin taban fiyatın %10’undan az olmaması öngörülüyordu.

özel