YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 00:49   Güncelleme : 05-05-2022 00:49

Çay Kanunu Kabul Edilseydi

Çay Kanunu Kabul Edilseydi

Cumhuriyet Halk Partisi Arhavi İlçe Gençlik Kolları, hazırladıkları bir video ile TBMM’de AKP-MHP oylarıyla reddedilen CHP’nin yapmış olduğu Çay Kanunu teklifi kabul edilme durumunda yaşanılacak değişimleri kamuoyu ile paylaştı.

CHP Arhavi Gençlik Kolları Başkanı Avukat Sezer Çakmak’ın “Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizde Cumhuriyet Halk Partimizin yapmış olduğu Çay Kanunu Teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedilmiştir. Peki Çay Kanunu Teklifimiz kabul edilseydi neler değişecekti? Buyurun hep beraber izleyelim” dediği videoda Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, CHP İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı, CHP Kadın Kolları Başkanı Selma Kekeva gibi isimlerin yanında belediye meclis üyeleri, CHP Kadın Kolları ve Gençlik Kolları üyeleri ve Çay Kanunu Teklifi kabul edilseydi nelerin değişeceğini sıraladı.

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu: Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Çay Kanunu kabul edilmiş olsaydı halkımız emeğinin karşılığımı almış olacaktı.

CHP Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı: Cumhuriyet Halk Partisi’nin Çay Kanunu teklifi kabul edilseydi yaş çayda taban fiyat uygulamasına geçilecekti. Açıklanan yaş çay alım fiyatının altında alım yapılması yasaklanacaktı.

Belediye Başkan Yardımcısı Engin Erkan: Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiş olduğu Çay Kanunu kabul edilmiş olsaydı açıklanan yaş çay destekleme ücretleri, açıklanan yaş çay bedellerinin yüzde 10’unun altında olmayacaktı.

Selma Kekeva: Çay bahçelerinde yabancı otların temizlenmesi için kaçak olarak kullanılan ve çaya zarar veren zirai ilaçların ilimizde satışları izne tabi olacaktı ve karakol sistemi ile takibe alınacaktı.

Videonun devamında CHP’nin sunduğu Çay Kanunu kabul edilseydi düzelecek olan sorunlar şu şekilde sıralandı:

“Çay yükleme sorununu çözmek ve yaş çayın yanmasını önlemek için fabrika ön stok soldurmalar yapılacaktı. Partimizin Çay Kanunu teklifi kabul edilseydi destekleme primleri 1 yıl sonra değil her sezon sonunda peşin ödenecekti. Çay üreticilerinin sendikasının kurulmasına destek verilecekti. ÇAYKUR’un ve özel sektörün kapasiteleri tam olarak kullanılacak, bunun sonunda kota ve kontenjan sorunu olmayacaktı. Yaş çay üreticisine dekara göre karşılıksız gübre desteği verilecekti ve bu fiyat her yıl gübre fiyatlarının artış oranlarında artırılacaktı. 50 ton çay siparişi veren belediyeler ve spor kulüpleri adına çay üretilip bayiler üzerinden satılacaktı.

Yaş çay alım fiyatları her yıl şubat ayının sonuna kadar açıklanacaktı. Bankalar yaş çay üreticisine çay bedeli karşılığı promosyon ödeyecekti. 200-300 gramlık çay bezlerinde 1 kilogram dara kesilmesinin önüne geçilerek üreticinin bir bezden 800 gram zarar etmesi önlenecekti. Partimizin kanun teklifi kabul edilseydi ÇAYKUR Varlık Fonu’ndan çıkarılacaktı. Yaş çay alım ücretleri belirlenirken üreticinin söz söyleme, görüş bildirme ve onay hakkı olacaktı. ÇAYKUR’un pazarlama ağı için çay bölgelerindeki üniversite öğrencilerinden aktif pazarlama çalışanları olarak yardım alınacak ve bu öğrencilere bayilerden ve ÇAYKUR’dan burs sağlanacaktı ve daha birçok konuya ilişkin çözümleri içeren çay üreticilerinin sorunlarını çözecek ve yüzünü güldürecek olan Çay Kanunu teklifimiz maalesef AKP ve MHP oylarıyla reddedilmiştir.

Tüm bu hususlar dışında belirtmek isteriz ki dünyanın gelişmiş ülkelerinde kanunlar siyasi otoriteler tarafından kabul edilmesine rağmen insanların siyasi görüşlerine göre değil toplumun her kesimine fayda sağlaması amacıyla yürürlüğe girmektedir. Özetle kanunlar siyasi malzeme olarak kullanılmamalıdır.

Doğu Karadeniz Bölgesi için birçok konuda lokomotif görevi üstlenen çay tarımı ve sanayisi kalite ve verimlilik açısından çeşitli avantajları olmasına rağmen maalesef bu avantajlar kullanılamamaktadır. Ülkemizde ihracat yetersiz olup yeterli yatırım yapılamamaktadır. Son yıllarda ekonomik kriz nedeniyle ülkemizde yaşanan hayat pahalılığı ve alım gücünün düşmesinden çay üreticisi olan bölge halkımız da son derece etkilenmiştir. Yöre halkı olarak çay tarımında gübre masrafı, işçi masrafı bunlarla birlikte birçok emek ve borç altına girerken tüm bunların karşılığında topladığımız çayı satamamakta, çeşitli zorluklar yaşamaktayız.

Tüm bu sorunlar ortadayken yetkililerin çay bahçelerinde çay toplarken poz vermelerine karşı kendilerine tavsiyemiz şu anki düzende çay toplarken poz verdikleri gibi o topladıkları çayı satmayı denemeleridir. O zaman halkın ne gibi zorluklar yaşadığını bizzat anlayacaklardır. Bahsettiğimiz tüm bu sorunlar için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır. Meclis’teki tüm partileri halkın gerçek gündemine geçim kaynağımız olan çay meselesine yoğunlaşmaları için ve bir an önce Çay Kanunu çıkarmaları için çağrıda bulunuyoruz. Bunun için sadece doğru ve tarafsız bir yönetim yeterli.

Çay Doğu Karadeniz’in geçim kaynağıdır. Bizler doğduğumuz ve yaşadığımız topraklarda mağdur olmadan doğru ve verimli üretim yapmak ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunmak istiyoruz. Hep birlikte çayımıza ve çay üreticimize sahip çıkmalı ve sorunlarımız çözülene kadar mücadelemize devam etmeliyiz. Geçim kaynağına sahip çık Karadeniz!”

Dilan Şahinbaş