Yerel
Giriş Tarihi : 06-01-2023 16:21

Caminin yıkımı ilçe halkının ayağa kaldırdı

Caminin yıkımı ilçe halkının ayağa kaldırdı

Sular altında kalan Yusufeli’nde yıkım işleri devam ederken Yeni Caminin perşembe gecesi apar topar yıkılması tepkilere neden oldu.

Çoruh Havzasında yapılan diğer baraj çalışmalarında tarihi eser niteliğinde olan binalar ve camilerin sular altında bırakılmıştı. Yusufeli’nde bulunan Yeni Cami’nin demiri ve hurdası için yıkılmasını ilçe halkı protesto etti.

İş makinesi eşliğinde tamamen yıkılan sadece kubbesi kalan Yeni Cami’nin yıkım fotoğrafları, videoları sosyal medya ve farklı platformlarda gündem oldu. Olayın ertesi dünü ise ilçe halkından ve yöneticilerden açıklamalar ve tepkiler peş peşe geldi. Yıkılan Caminin önünde toplanan ilçe halkı yıkımı protesto etti.

CHP Milletvekili Aday Adayı Barış Demirci: Burada hep söylüyorlar bir gece ansızın geliriz diye tehditlerde bulunuyorlardı. Bir gece ansızın Yusufeli’nin merkezinde bulunan Yeni camimizi ki halkın parası ile yapılmıştı. Devletin bir kuruş parası olmayan tamamen Yusufeli halkına ait olan bu camiyi bir hurda parasına ihale ettiler ve hurdacılara teslim ettiler. Burada hurdacılar da suçlu olduğu kadar ihaleyi bunlara veren yönetim de suçlu, idare de suçlu. Bu idareye ses çıkartmayan siyasilerde suçlu. Hep bugüne kadar yapmış olduğumuz siyasete insana yapılan zulmü anlatıyorduk. Bu zulmün artık son bulması gerektiğini söylüyorduk ki artık zirve yaptı ve Allah’ın evine dahi zulüm etmeye başladılar. Bunun hesabının sorulması gerekiyor.

Bugüne kadar hep şunları duyduk camiye ayakkabı ile girdiler, camiye içki ile girdiler onların hiçbirinin görüntüleri çıkmadı ama bugün camiye iş makineleri ile girdiklerinin şahitleriyiz. Bunun hiçbir haklı açıklaması olmaz. Buradan Yusufeli’nden daha dün gece bir ansızın yıkılan yeni caminin önünde bu valiyi istifaya davet ediyorum. Bunlara ses çıkartmayan kaymakamı istifaya davet ediyorum. Bunlara ses çıkartmayan yol veren Ak Parti teşkilatını, MHP teşkilatını istifaya davet ediyorum.

İYİ Parti İlçe Başkanı Recep Akyürek: Hepiniz hoş geldiniz, ama hoş bir ortama gelmedik. 6 Ocak Cuma 2023. Mübarek bir gün. Müslümanların bayram gününde Yusufeli merkezinde ki iki Cami’den Yeni Cami dediğimiz 1996 yılında hizmete giren ve tamamı Yusufeli halkının emekleri ile yapılan devlet sorunlarının bir kuruş katkısı olmadan yapılan yeni camii her ne hikmetse Artvin Valiliği İl Özel idaresi tarafından ihale edilen bir şirket tarafından birkaç tonluk demir için yerle bir edildi. Sizlerde şahit olduğunuz üzere Katil İsrail dediğimiz İsrail’in Filistin de birkaç mescidi yıktığında Türkiye’yi ayağa kaldıran bu hükümet bu siyasi parti kendine yakışanı yaptı. Yusufeli ilçesinde her metre karesi halka ait olan bir camiyi üç kuruşluk demir için yıktı.

Bunu tüm Türkiye tarafından bilmesini istiyorum. Ak Parti üzerindeki o dindar kisvesinin, dindar cübbesinin kalktığının kanıtı burada. Deseydiler ki bu camide üç bin liralık, beş bin liralık, otuz bin liralık demir çıkıyor yarım saat içerisinde toplar biz bu camiyi yıktırmazdık. Yarım saat içerisinde o hurdacının istediği alacağı demir parasını toplar biz bu camiyi yıktırmazdık. Yazıklar olsun. Yusufeli halkının 40 yıldır hayallerini çaldınız. Şimdi esnafı ile İnsanı ile yeni ilçeye taşınma sürecinde perişan ettiniz. Bir bu kalmıştı. Bununla da zirve yaptınız.

Cami yıkan bir parti olarak tarihe geçecek Ak Parti. Üç kuruşluk demir parçası için, hurda demir için Yusufeli halkının ilmek ilmek 10 yılda kuruş kuruş para toplayarak yaptığı camiyi bir gece de gece vakti gizlice yıktınız. Sizleri bu bayram gününde bu mübarek cuma gününde Allah’a havale ediyorum. Bu caminin yıkılmasında en ufak çabası olan emeği olan herkesi lanetliyorum. Allah hesabını onlardan sorsun diyorum. Allah’ın evini yıktınız Allah’ta sizin evinize ne yapacağını kendi bilir Allah rahimdir büyüktür.

İYİ Parti İl Başkan Adayı Yusuf Sağlam: İş kala kala Allah’ın evini yıkmaya kadar geldi. Boğazımıza kadar geldi. Aracılığınızla bu ülkeyi yönetenlere mesaj olarak iki tane atanmış memuru öne sürüp onların arkasında gizlenip bu milletin manevi değerleriyle alay etmesinler. Bu ilçe de ileriye doğru farklı dalgalanmalar olacak. Bu bunların işaretidir. Kala kala bir Allah’ın evini yıkma işimi kaldı. Nerede bu belediye başkanı, nerede bu kaymakam, nerede bu vali, nerede bu siyasi iradeler. Ama yarın Allah’ın izni ile bunların hesabı sorulacak. Bu yaptıkları yanına kar kalacak diye düşünüyorlarsa yanlarına kar kalmayacak. Buna göz yuman herkes bunun hesabını hukuk önünde verecek. Bu mübarek cuma günü, Müslümanların bayram günü insanlar ibadetini nerede yapacaklar. O bakımdandır ki lütfen yöneticileri akli selime davet ediyorum.

Bende şahsen bir vatandaş olarak ben bu ilçe de 10 yıl belediye başkanlığı yaptım. Bu caminin temelinde günlerce 30-40 derece sıcağın altınca günlerce Allah rızası için çalışan bir insanım ben 40 yıl önce. Bize bu zulmü, bu eziyeti yapmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Bunun hesabı mutlaka hukuk önünde herkesten sorulacaktır. 

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkan Adayı Mehmet Eğilmez: Sadece çok üzgün olduğumu dile getirmek istiyorum. Biz bu caminin yapılışında çocuktuk, gençtik. Bizim kanaat önderlerimiz, büyüklerimiz, amcalarımız, dedelerimiz kapı kapı gezip kuruş kuruş toplayarak bu cami buraya inşa edilmiştir. Burada hiçbir siyasi partinin katkısı ve maliyeti yoktur. Âcizane gelmiş olduğumuz durum bu camisin ansızın gece vakti yıkılmış olması bugün de bizim bu caminin önünde artık varoluşuna değil yok oluşuna bir hatıra toplantı yapıp resim vermemiz beni şahsi olarak çok üzmüştür. Üzüntümü dile getirmek mümkün değil.

Bunun yanında ise Artvin İl Özel İdaresi, Yusufeli ilçemiz eski yerleşim yerine ait yıkım ihalesi işinin tasfiye edildiğini duyurdu.

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber