DOĞA
Giriş Tarihi : 12-09-2022 12:14

Büyüleyici Rotalar

Büyüleyici Rotalar

Görünenin de ötesini keşfetmek her zaman her yerde mümkün olmuyor. Bu nedenle ülkemizdeki bazı yerler, gökyüzü gözlemcilerinin radarına giriyor. Görünenin ötesinde neler olduğunu keşfetmek isteyenler için Türkiye'de pek çok gökyüzü gözlem yeri bulunuyor. Işık kirliliğinin ideal seviyede olduğu gökyüzü gözlem yerleri ile yıldızların muhteşem görüntüsüne tanık olabilirsiniz.

Gökyüzü gözlemi için bir diğer nokta Doğu Karadeniz'den. Hatila Vadisi Milli Parkı, Karadeniz'in en doğudaki şehri Artvin'de yer alıyor ve gökyüzü gözlemi için son derece uygun. Aslında Karadeniz bölgesinin çoğu yerinde gökyüzü gözlemi yapmak mümkün çünkü şehirleşme oldukça az ve çoğu yer ormanlık alanlardan oluşuyor. Işık kirliliği de bulunmadığından Karadeniz'de gökyüzü gözlemi yapmak kolaylaşıyor. Hatila Vadisi Milli Parkı da eşsiz doğası ve kamp alanları sayesinde gökyüzü gözlemi yapmak isteyenleri bekliyor.

Ankara'nın merkezine yakın bir konumda olan Eymir Gölü, Ankara çevresinde gökyüzü gözlemi yapmak için en ideal yerler arasında. Burası ODTÜ'ye ait bir arazi içerisinde. Ankara merkezine oranla ışık kirliliğinin çok düşük seviyede olması yıldızların ve diğer gök cisimlerinin burada son derece etkileyici görünmesini sağlıyor. Burada yalnızca gökyüzü gözlemi değil bisiklete binme ve yürüyüş gibi pek çok aktivite yapabilirsiniz.

İstanbul'un içinde gökyüzü gözlemi yapmak oldukça zor. Bunun nedeni ise aşırı büyüme nedeniyle yaşanan şehirleşme. Işıkların fazlalığı, İstanbul'da gökyüzü gözlemi yapmayı zorlaştırsa da Adalar halen bunun için son derece uygun. Adalar'ın sessiz ve sakin köşelerinde gökyüzü gözlemi yaparak uzayın derinliklerini keşfedebilirsiniz.

İzmirlilerin doğa ile iç içe vakit geçirmek için en sevdiği noktalardan biri Yamanlar Dağı. İzmir'in kalbine yakın olan Yamanlar Dağı, her bir spor için uygun. Gökyüzü gözlemciliği aktivitesi de burada çok keyifli bir biçimde yapılabiliyor. Burada gözlem yapacaklar için dağın Karşıyaka tarafı öneriliyor.

Antalya, doğal çevresi gereği gözlem yapılabilecek pek çok yere ev sahipliği yapıyor. Sivri Dağ Milli Parkı da bunlardan biri. Konyaaltı sınırlarında yer alan bu park, kentin karmaşasından uzakta olduğundan da büyük beğeni topluyor. Bu nedenle Antalya çevresinde gökyüzü gözlemi yapmak isteyenler için Sivri Dağ Milli Parkı en uygun seçenekler arasında.

Yıldızları, gezegenleri ve diğer tüm gök cisimlerini Bursa'da seyredebileceğiniz en iyi yerlerden biri Uludağ. Dağın bazı bölgeleri kış turizminden dolayı otellerle dolu olsa da bazı bölgeler oldukça sessiz ve sakin. Bu nedenle gittiğinizde ışık kirliliğinin olmadığı yerlerde gözlem yapabilirsiniz.

Yemyeşil doğası, kamp alanları ve atmosferiyle Kaz Dağları, Balıkesir'de gözlem yapmak isteyenlerin bir numaralı yeri. Bu devasa yerdeki kamp alanlarında konaklayarak gökyüzü gözlemi için birkaç geceyi değerlendirebilirsiniz. Burası trekking için de son derece uygun. Dolayısıyla ufak bir tatil yaparak spora ve aktiviteye doyabilirsiniz.

Muğla Köyceğiz'de yer alan Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı, 1903 metre rakıma sahip. Son derece yüksek olması ve gökyüzüne yakınlığı ile eşsiz gökyüzü manzarasını burada izleyebilir; gök cisimlerini takip edebilirsiniz. Zengin bitki florasına da sahip olan Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı sizleri bekliyor.

Nevşehir'de yer alan Kızıl Vadi, eşsiz doğa oluşumları ile gidenleri kendine hayran bırakıyor. Kapadokya'nın en sevilen yerlerinden olan Kızıl Vadi'de sessizlik ve huzur içerisinde gökyüzü gözlemi yapmak mümkün. İnanılmaz yıldız şöleniyle burada çıplak gözle bile eşsiz manzaralara şahit olabilirsiniz.

Malvina BİBİLASHVİLİ

Artvin'de HaberArtvin'de Haber