YEREL
Giriş Tarihi : 21-09-2021 11:26   Güncelleme : 21-09-2021 11:26

BURSA’DA ARTVİN HEYECANI

BURSA’DA ARTVİN HEYECANI

Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı Alaçam Mahallesinde geleneksel hale gelen boğa güreşlerinin bu yıl 3’üncüsü düzenlendi.

Alaçam Mesire alanında düzenlenen boğa güreşlerine Artvin, Rize, Erzurum, İzmir Aydın ve Muğla yöresinden getirilen 28 boğa çekilen kuralar sonrası güreşti.

Artvin Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gürsu Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası ve Bursa Artvin Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (ARSİYAD) katkıları ile düzenlenen boğa güreşlerinde dereceye giren boğaların sahiplerine çeşitli ödüller verildi.

Gerçekleştirilen boğa güreşleri yarışmasında sunuculuk yapan ve güreşlerle ilgili bilgi veren Şakir Kara, "Boğa güreşlerini Türkiye’ye sevdirip Artvin’in turizm elçiliğini yapmak istiyoruz. Bursa’ya 28 boğa ile geldik. 2’si kupa güreşi olmak üzere 20 güreşimiz var" dedi.

Artık fenomen boğaların olduğunu, sosyal medyada yüzbinlerce fanı olan boğaların olduğunu belirten Kara açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Araba fiyatına satılan şampiyon boğalarımız var. Muğla’ya Aydın’a transfer oluyorlar. Hatta Sırbistan’a gönderdiğimiz boğalarımız var. Hayvanlarımıza bu işi onları üzerek değil; sevgiyle, saygıyla, onlara şefkatle kucak açarak bu işleri yapıyoruz. İnsanlara garip gelecek ama Üzüm kurusu ile beslenen pekmez içirilen boğalarımız var. Sabahtan nasıl ki bir futbolcu kalkar ağırlık çalışması yapar, boğa sahibi de hayvanı alır, ona boğa kızağını bağlar ya da araba lastiği bağlar, nefes açma yaptırır. Koşturma yaptırır, götürür arenayı tanıtır. Bunlar özel ve güzel şeylerdir.”