YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2022 12:13   Güncelleme : 10-06-2022 12:13

Bunun bir diğer adı eşkiyalık

Bunun bir diğer adı eşkiyalık

CHP’li heyete Ardanuç’a giderek yok edilmeye çalışılan yaşam alanlarında incelemelerde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ve CHP Artvin İl başkanı Ahmet Biber Ardanuç ‘un Tepedüzü köyü Çayağzı mahallesine gelerek; bölgede yapılması planlanan HES’in yapılması planlanan bölgeyi gezerek, köylülerle görüşerek, köy muhtarından dava ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi aldılar. ‘Şirket üçüncü dosyada kendi lehine karar vermesi sonrası köy muhtarı Elyesa Uygun “Danıştay kararını beklemeksizin burada bir işlem uygulamaya çalıştılar’ diye tepki göstererek ’Bütün siyasilerin, yetkililerin bu konuda emek sarf etmelerini istiyoruz” dedi.

ÇED kararı iptal ettirildikçe yenisi hazırlanıyor

Tepedüzü Köyü Muhtarı Elyesa Uygun santral sahasında bilgiler vererek “Yaklaşık 3 km yukarıda regülatör sahası var. ÇED raporu ile ilk 2014 yılında karşılaştık. 2013 yılı sonu itibariyle askıya çıktı ve biz de 2014 yılında hukuki mücadelemizi başlattık. 2014 yılından itibaren bu dava ardışık dosya olarak devam ediyor. Birinci ve ikinci dosyanın ÇED olumlu kararı raporunu iptal ettirdik ama ÇED olumlu kararı raporları çok kolay alındığını size söylemem yersiz olacak. Biz bir ÇED Olumlu Kararını iptal ettirirken yeniden ÇED olumlu kararı alınıp arkadan dolanıyorlar. Şimdi üçüncü ÇED olumlu kararı gelindiğinde aynı yer, aynı mahkeme, aynı keşif ve yaklaşık iki keşif heyetindeki bilirkişilerden ikisi hiç değişmedi.Buna rağmen, geçen keşif döneminde köylüler lehine rapor yazıp ÇED olumlu raporunu iptal eden mahkeme, üçüncü dosyada da şirketin lehine karar verdi” ifadelerini kullandı.

Derdimizi herkese anlatmaya çalışıyoruz, çözüm bekliyoruz

Davayı Danıştay’a taşıdıklarını ifade eden Uygun, “Şimdi şirket bu birinci ve ikinci dosyalarda muradına eremedikleri için, üçüncü dosyada kendi lehine karar verildiğinden dolayı Danıştay kararını beklemeksizin burada bir işlem uygulamaya çalıştı. Köylüler buna karşıdır, bizde zaten karşıyız. Eğer burada bu işlem yapılırsa burada 8 köy, yukarıda 4 köy, burada 3 köy; toplamda 12-13 köy direkt etkilenecek pozisyonda.Çünkü sulamalarını buradan yapıyor. Bu mahalle sadece sebze ve meyvecilikten geçinen mahalledir. Aynızamanda benim köyümün mahallesinin bulunan sulama kanalıiptal olacak. Burada santralden çıkacak su yararlı su, size anlatmama gerek yok. Şuanda 2022 yılı itibariyle 3 ay önce Rize Bölge İdare Mahkemesinin kararını alan şirket burada işlem yapmaya çalışıyor. Bizde elimizden geldiği kadar bu işlemin yapılmaması için mücadele ediyoruz.Bütün bulduğumuz yetkiliye, siyasiye, bütün yetki kılınacak herkese derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Yani bu konunun durdurulması için tasarruflarını emeklerini bundan yana kullanmalarını talep ediyoruz” dedi.

Şirketin fiili durum yaratması kabul edilemez

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabatise “HES yapılmayla karşı karşıyayız, köylülerin hukuk mücadelesi devamediyor. Henüz tamamlanmamış bir süreçten bahsediyoruz. Hukuki süreç tamamlanmadan HES yapan şirketler, diğer bütün örneklerde olduğu gibi fiili durum yaratarak fiili durumun diğer adı eşkıyalıktır, bunu yaratarak köylülerin emeğine, köylülerin sebzecilik üretimine, köylülerin hayvancılığına her şeyine engel olmaya çalışıyorlar.

Evet köylüler bunu istemiyor.12 köy etkileniyor, üstelik şöyle bir durumda var: Bundan önce 3 tane mahkeme, mahkemelerce iptal edilmiş. Yani hukuki süreç tamamlandığında mahkemeler buradaki vatandaşları, yurttaşları haklı bulmuş. Dolayısıyla şuda mümkündür ki bir mahkeme sürecinde burasıda iptal edilecek. Hal böyleyken şirketin burada ısrar etmesi, fiili durum yaratması çok kabul edilebilir birşey değil.

Çok ciddi çevre problemlerine yol açılıyor

Onun ötesinde zatenHES santralleri Çoruh’ta, özellikle kelkit vadisinde çok ciddi çevre problemleri yaratıyor. Başlangıçta bu problemler gözükmüyor ama zaman uzadıkça yeraltı su kaynaklarının daha aşağıya inmesi yukarılarda suların azalması, yükseklerde yaylaların su kaybetmesi bizi bir dizi büyük çevre problemleriyle kuraklık problemleriyle baş başa bırakıyor. Peki bunun karşılığında büyük enerji üretimimi oluyor, oda başka bir muamma.Çünkü bunlar çok küçük santraller, Türkiye’deki enerji üretiminin çok az bir parçası.Yani öyle kayda alınmayacak derecede enerji üretiyorlar bu santraller. Ve sözleşmeler imzalanıyor ki, bu sözleşmeleri imzalayan HES şirketleri suyun başınında sahibi oluyor. Yani suyun başınıda tutuyor yani buda kabul edilebilir bir şey değil. Bunu kabul edemeyiz.Her yanından kabul edilmez bir şey; çevre açısından kabul edilemez bir şey, buradaki köylülerin hukuki hakları olarak da kabul edilemez şey, mülkiyet hakları kabul edilebilmeyen süreç.

CHP olarak yakınen takipçiyiz

Biz Sayın Milletvekilimizle, Artvin Milletvekilimizle,Sayın İl Başkanımızla, İlçe Başkanlığımızla, Ardanuç İlçe Başkanımızla İl Genel Meclis Üyemizle hep beraber buradayız.Bu sürecin yakınen takipçisi olacağız. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde takipçisi olacağız. Biz il bazında bunun takipçisi olacağız.Köylülerin, vatandaşlarımızın yanında olmaya her zamanki gibi devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Dilan Şahinbaş