YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2022 13:33   Güncelleme : 27-05-2022 13:33

Bugün Neşet Ertaş İçin Sahnedeler

Bugün Neşet Ertaş İçin Sahnedeler

Kazım Karabekir Anadolu lisesi 54 kişilik türkü korosu ile bu akşam sahne alacak.

Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’nin yıl sonu etkinlikleri kapsamında her yıl düzenledikleri türkü gecesinde 54 kişilik koro bu yıl Neşet Ertaş için sahne alacak.

Okul Müzik Öğretmeni Funda Yılmaz Sarı’nın öncülüğünde artık geleneksel hale gelen Kazım Karabekir Anadolu Lisesi türkü dinletisi bu yıl ‘Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’a Saygı’gecesinde buluşuyor.

‘Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’a Saygı’ gecesi bu akşam saat 19.00’da Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde dinleyicilerinin kulaklarındaki pası silecek. Türkü Gecesi etkinliğini geleneksel halde her yıl gerçekleştirdiklerini fakat pandemiden dolayı 2 yıl ara vermek zorunda kaldıklarını belirten Öğretmen Funda Yılmaz Sarı “Bu sene de Neşet Ertaş’ı Anma Gecesi yapıyoruz. Cuma akşamı saat 19.00’da Neşet Ertaş’ın türkülerinden oluşan bir Müzik Dinletimiz var. 15-16 tane türküden oluşan solo ve koro çalışmalarımız sergilenecek. Koroda 54 kişi var.

Çocukların Halk Müziğine büyük katkıları olan ustaları tanımasını amaçlıyoruz. Anadolu’nun kültürünü, gelenek ve göreneklerini, bunları yaşatmak, kuşaktan kuşağa aktarmayı amaçlıyoruz. Kazım Karabekir Anadolu Lisesi olarak bunun bizim bir görevimiz olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Öğretmen Sarı Türkü Gecesi ile ilgili gerçekleştirdiği açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Abdallık kültürünün en önemli temsilcilerinden biri olan Neşet Ertaş; 1938 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinin Abdallar Köyünde dünyaya geldi. Müzik hayatına kendisi gibi saz üstadı olan Muharrem Ertaş sayesinde başlayan sanatçı, kendisine teklif edilen Devlet Sanatçılığı unvanını ‘Ben halkın sanatçısıyım. Bu bana yeter’ diyerek kabul etmedi.

Hayatta olduğu dönemde ‘UNESCO Somut Olmayan Kültürel Değerleri Koruma’ sözleşmesi kapsamında Kültür Bakanlığı tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan edildi.

‘Kadınlar insandır, erkekler insanoğlu’ diyen ozanımız eserlerinde daha çok Anadolu insanının acı ve kederini dile getirmiştir.

Yaşar Kemal’in ona yazdığı bir mektupta kullandığı ‘Bozkırın Tezenesi’ hitabından sonra büyük usta bu isimle anılmaya başlandı.

Bizler Kazım Karabekir Anadolu Lisesi olarak Anadolu’nun değerlerine sahip çıkma, onları tanıma, tanıtma, kuşaktan kuşağa aktarma bilinciyle hazırlamış olduğumuz ‘Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’a Saygı’ gecemize tüm Artvin halkını bekliyoruz.”

Dilan Şahinbaş