YEREL
Giriş Tarihi : 22-08-2022 13:21

Buğday Arpa Hasadı Yapıldı

Buğday Arpa Hasadı Yapıldı

Yusufeli Kılıçkaya köyünde kurulan sınırlı Sorumlu Kadın Üretim Kooperatifi kısa sürede kağıt üzerinde bir kooperatif olmadığını gösterdi.

Çalışkan Kılıçkaya kadınları, erkekleri birlikte üretmeye devam ediyor. Özellikle kooperatifin kurulması adeta kıvılcım oldu.

İnsanlar yeniden üretmenin, alın terinin, dayanışmanın, toprağa sahip çıkmanın, toprağa dokunmanın mutluluğunu yaşıyor. Kooperatifin kurucu başkanı İlhan Katkat, kuruluşun tek başına yeterli olmadığını, mutlaka çalışma ve üretimle taçlandırmasının şart olduğuna vurgu yaparak;

“S. S. Kılıçkaya Kadın üretim ve Pazarlama Kooperatifini geçen yıl yani 2021 yılında kurduk.Tüzüğümüzde yer alan maddeleri tek tek hayata geçirmeye başladık. Kısaca üretmeye başladık. Terkedilmiş, sahipsiz kalmış verimli topraklarımıza dokunduk.

Ata tohumunu yeniden toprakla buluşturduk. Ürettiğimiz ürünleri, İstanbul’a ulaştırdık.  Oldukça güzel dönüşler aldık. Toplumun her kesiminden tebrik geldi. Bu bizi daha çok çalışmaya, üretmeye sevk etti.  Borçka Üretim Kooperatifi ile yakın dayanışma içine girdik.

Ürünlerimizi Borçka İsmet Acar Turist Aktarma tesisinde bulunan Borçka Kooperatifi satış standına koyduk. Bu arada Kılıçkaya’da kooperatif içim tasla edilen hizmet binamızın açılışını yaptık.Bize destek veren ve açılışımıza katılan emeği geçen herkese bir kere daha teşekkür ediyorum. Yola çıktık, hedeflerimiz var. Adım adım hedefimize yürüyoruz.

Bugün Arpa buğday hasatındayız. Yerel ayni kendi ata tohumlarımızla, geleneksel tarım yöntemlerimizle, tertemiz toprağımız ve suyumuzla yetiştirdiğimiz arpa ve buğdaylarımızı bu hafta biçtik, patosa vurup tanelerini ayırdık.

Un ve kavut unu yaparak ilk elden tüketicilerimize ulaştırmaya hazırlanıyoruz.

Üretimdeyiz! Bizi izlemeye devam edin lütfen”

Dilan Şahinbaş

AdminAdmin