YEREL
Giriş Tarihi : 17-11-2021 18:25   Güncelleme : 17-11-2021 18:25

“Bu yıl 530 kişiyi TYP kapsamında istihdam ettik”

“Bu yıl 530 kişiyi TYP kapsamında istihdam ettik”

İŞ-Kur Artvin İl Müdürü Cevdet Ertürk, İş-Kur İl müdürlüğü kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Vatandaşların kamu beklentisini azaltıp özel sektörü güçlendirmek gerektiğini ifade eden Ertürk, “TYP lere yapılan müracatlar geçici olmasına rağmen böyle bir talep var fakat ben hep şunu söylüyorum bu kamu beklentisinden bir an önce ayrılmamız lazım sıyrılmamız lazım % 15 kişilik bir alım yapıyoruz gençlik spor yapıyor biz müracatlarını aldık orada sözleşmeli işçi alınıyor kadın işçi alınıyor ve buraya 2500 kişi müracat etti yani bizim burada bu saatten sonra özel sektörü güçlendirmemiz lazım ve özel sektöre bu insanları yönlendirmemiz lazım” dedi. 

“500 Kişi İçin 5000 Bine Yakın Kişi Başvuru Yapıyor”

TYP alımlarıyla ilgili bilgileri paylaşan Ertürk, “Özel sektörde kısmi bir bu konuyla ilgili itiraz var fakat onu şöyle bir açıklamayla izah etmiş olayım. Biz bu toplum yararına programlarda erkekleri 35 yaşından altındakileri çalıştırmıyoruz. 35 yaşın üstünde olması lazım bir kere iki nitelikli eleman çalıştırmıyoruz vasıfsız elemanları çalıştırıyoruz. Bu sene biz 530 kişilik bir alım yaptık 400 ü Milli Eğitimden, 100 tanesini Özel İdareden, 17 tanesini Gençlik Spora, 5 tanesini Müftülüğe 7 tanesi Aile Ve Sosyal Polikitalar olmak üzere 530 kişiyi bu TYP programında çalıştırıyoruz.

500 kişi için 5 bine yakın kişi başvuru yapmıştır 7 bin kayıp işsizimiz vardı. En son bu TYP programlarından sonra 9 bine çıktı. Bunu bu hale getiren bu TYP lere yapılan müracatlar geçici olmasına rağmen böyle bir talep var fakat ben hep şunu söylüyorum. Bu kamu beklentisinden bir an önce ayrılmamız lazım sıyrılmamız lazım. Yüzde 15 kişilik bir alım yapıyoruz gençlik spor yapıyor biz müracatlarını aldık orada sözleşmeli işçi alınıyor kadın işçi alınıyor ve buraya 2 bin 500 kişi müracat etti. Bizim burada bu saatten sonra özel sektörü güçlendirmemiz lazım ve özel sektöre bu insanları yönlendirmemiz lazım.

530 kişi çalıştırdık demiştim. Bunlardan 400’ü kadın bunu söylemeden geçmeyelim az önce ifade ettim iş başı eğitim de kadınlar fazla toplum yararına programında kadınlar fazla dolayısıyla böyle hizmet sektöründe bu sene sektörün adı bu yılda bu şekilde kadınlara istihdam yolu açmamız bizim açımıza sevindirici. Şimdi gelelim toplum yararına programlardaki değişmeye gelişmeye veya yeniliğe şimdi bize bir hafta önce bir yazı geldi genel müdürlükten şöyle diyor yazıda;

‘Acil durumlar hariç sel ve yangın gibi acil durumlar hariç toplum yararına programlar yapılmayacak.” diye konuştu.

“Bizim İstihdamımızda İki Tane Önemli Sıkıntımız Var Biri İş Beyanı Diğeri De Nitelikli Eleman Eksikliği”

Çağın değişimine ayak uydurmak zorunda olduklarını belirten Ertürk, “Artık dijital çağdayız teknolojiyi çok ileri seviyede seyrettiği bir çağdayız sanayi beşler konuşuluyor. Robotlarla artık tanışacağız onlarla hayat devam ettireceğiz. Dolayısıyla bu noktada bazı meslekler hızlı bir şekilde ölmeye başladı bunları geri getirme şansımızda yok biz gelenekteki geleneksel meslekleri yaşatmak için kurslar vs açıyoruz bunları uygun da buluyoruz ama çağın getirdiği gereksinimler bunlar maalesef bunlar ile karşılaşacağız. Ama bu dönüşümü hızlı yapmamız lazım çünkü hızlı akıyor. Erişim çok hızlı bu hıza ayak uyduramayanlar maalesef dışarıda kalacak ayak uyduranlar devam edecek dolayısıyla teknoloji ve dijital aklı iyi kavrayanlar buradan devam edecekler. Anlayışlar değişiyor  ve hızlı bir şekilde değişiyor buna ayak uydurmak lazım buna göre politikalar geliştirmek lazım.

Nitelikli eleman eksikliği konusunda biz tabi meslek eğitim kursları açıyoruz halk eğitim müdürlükleri ile şuanda devam eden bakırcılık kursumuz var seracılık kursumuz var halıcılık kilim gibi birden çok kursumuz var. Ama bunlar geçici pansuman tedbirler asıl burada ben daha önce de ifade ettim milli eğitimde ki meslek liselerini istihdam eğitim noktasında yeniden yapılanmaları lazım.

Burada iş-kur olarak bize ne vazife düşüyorsa destek noktasında biz destek veriyoruz. İş verenleri de destekleyelim oradaki çocukları da talebeleri de destekleyelim ama yani bunun altından bu nitelikli eleman yetiştirilmesi noktasında bu işin çözümü ancak bu şekilde büyük kesimde baktığımız zaman bu şekilde çözebiliriz” ifadelerini kullandı.

“27 tane proje ödülü aldık Artvin’de”

Girişimcilik olarak dezavantajlı gruplar başta olmak üzere çalışma ve projeler yürüttüklerini söyleyen Ertürk, “Biz tabi açıyoruz kurslarımızı mesela bu sene 200 tane adam mezun ettik. Bunlar 110 kişi kadın şimdi meslek sahibi oldular ellerinde sertifikaları var. Herhangi bir meslek mesela bakır üzerine seracılık üzerine kilim üzerine şuan iş yapabilecek durumdalar.

Biz diyoruz ki biraz da girişimcilik olarak öne çıkalım bu girişimcilik eğitimleri de KOSGEB vasıtasıyla işlerini kurabilirler veya bu internet satıcılığı internet üzerindeki satış işlerini yapabilirler. Veya bu aldıkları öğrendikleri mesleği başka bir iş yerinde uygulayabilirler.

Engelli raporu yüzde 40 olması gerekmektedir. Yüzde 40’ın altı olmaz bu şekilde engelli vatandaşlarımız bize gelip müracaatlarını yapabilir. Bunlara 65 bin liraya kadar makine tesisat desteği veriyoruz. İş yeri kuracak makine tesisat bize aittir gelecek alacak malzemesini faturasını bize getirecek biz ödeyeceğiz. Bu şekilde 27 tane proje ödülü aldık” şeklinde konuştu.

Dilan ŞAHİNBAŞ