YEREL
Giriş Tarihi : 17-03-2021 13:17   Güncelleme : 17-03-2021 13:17

BU MESLEK ÖLÜYOR!

Geçmişten günümüze. Yılların mesleği zanaatkâr niteliği taşıyan ayakkabı tamircileri mesleği gün geçtikçe azalmakta.

BU MESLEK ÖLÜYOR!

Yıllar ilerledikçe üretimi seri hale gelen ve artık ucuzunu da bulsak yeter dediğimiz ayakkabılardan. Dolayı ayakkabı tamiri yapan esnafların azaldığını söylemek doğru olur. Artvin’de 41 yıldır bu mesleği yapan ve mesleğin tehlike altında olduğuna dikkat çeken 58 yaşındaki Adem Çelebi ile gerçekleştirilen röportajda merak edilen konulara yer verdik. Adem Çelebi ‘’ 41 yıldır bu mesleği yapıyorum. Günümüzde yavaş yavaş yaptığımız meslek ölmekte.’’ İfadelerini kullandıktan sonra sorularımızı yanıtlayan Çelebi…

İlk başlama anınız nasıldı?

Hayat gerekçesiyle başladım. Çocuklukta mecbur olarak görülen şekilde bu mesleği yaptım. O zamanlarda para kazanmak gerekiyordu. Bir şekilde para kazanacaktım. Allaha şükür bu mesleği elime aldım karnımız tok geçinip gidiyoruz. Günümüze bakınca tabi geçmişi biraz daha özlemle anıyorum dersem de yalan olmaz o zamanlar daha samimi ve sıcaktı şimdilerde geçmişin bıraktığı mutlu anılarla da işimi yapıyorum.

Bu mesleğin getirisi yeterli oluyor mu?

Karnımız doyuyor Allaha şükür. Evliyim üç tane çocuğum var evimi geçindirebiliyorum. Hakkımızla kazanıyoruz karnımız doyuyor çok şükür.

Yeni nesil eskisine göre böyle mesleklere yönelmiyor. Bu konuda düşünceniz nedir?

Bizim mesleğimiz yavaş yavaş öldü artık. Tükenen meslekler arasında bizim kuşak üç dört arkadaştık. Artvin’de bunlarla da beş seneye el çekeriz. Çünkü artık ustalarımız öldü gitti. Bizlerde faniyiz sonuçta bizde ölüp gideceğiz. Bizden sonra bu meslek artık yetim kalır. Çünkü hayat şartları öyle bir duruma geldi ki, hazır ayakkabı hazır terlik 10tl’ye ayakkabıda var 1,5 bine de var. Onun için artık bu meslek karın doyurmuyor. Artvin’de bir kişi kalsa belki bir gün karnını doyurur ama biz emekliyiz kırk senedir yaptığımız meslektir. Milletin beceremediği el becerisiyle yapılması gereken birçok şey var onları yapıyoruz. Ayakta duruyoruz Allaha çok şükür. Emekliyiz emekli olmasak biz BAĞ-KUR primlerimizi ödemekte zorlanırız.

Pandemi nasıl etkiledi ve şu an nasıl etkilemekte?

Biz iki ay kendi dükkânımızı kapattık. Ben kendim pandemide salgına yakalandım ve atlattım. 20 gün dükkânı kapattım. Herkese zarar verdi en az %80 kadar bir zarar söz konusu oldu. Şu an açılması dükkânların işleri pek fazla etkilemedi en azından benim kendi işim gereği etkilemedi diyebilirim. Millet evinden çıkmaya korkuyor zaten herkes kendi canının derdinde doğal olaraktan. Yoksa üç,beş kuruş çok şükür bir şeyler kazanıyoruz.

Sorularında hemen ardından umarım bu korkunç süreci hep birlikte atlatırız ve sağlığımızın tehlike altına girmemesi içinde şimdilerde tedbirlerimizi alırız eklemelerinde bulunan Çelebi son eklemesinin ardından da Artvin halkına ve Türkiye’ye sağlık için çalışmamız gerektiğinin vurgusunu da yaptı.