YEREL
Giriş Tarihi : 11-12-2021 18:34   Güncelleme : 11-12-2021 18:34

Bu Karar Esef Vericidir!

Bu Karar Esef Vericidir!


Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ayla Varan Milli eğitim sistemi için tavsiye kararları almak üzere 7 yıl aradan sonra toplanan 20. Milli Eğitim Şurası'nda alınan 128 tavsiye kararından biri okul öncesi eğitimdeki çocuklara din eğitimi verilmesi hakkında yazılı basın açıklaması yayınladı.

ADD Başkanı Ayla Varan yayınladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Adında hâlâ Milli ve Eğitim sözcüklerini barındıran, katılımcıları değiştirilmiş, yöntem ve gelenekleri tarumar edilmiş, tamamen mevcut iktidar anlayışının yandaşlarından oluşturulmuş bir grup ‘eğitimci’nin katılımı ile toplanan 20. Milli Eğitim Şurası’nda oy çokluğu ile “okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi” öneri kararı alındığını basından öğrendik.

Bu Öneri kararı “çocuğun üstün yararı” ilkesine ve pedagoji bilimine aykırı, çağ ve akıl dışı bir karardır.

Böyle bir kararın uygulanması okul öncesi eğitim çağındaki çocuklarımızın ruh ve akıl sağlıkları için ciddi bir tehdit olacaktır.

Eğitimin bilimsellikten uzaklaştırılıp dinselleştirilmesi, ilk öğretimde 4+4+4 sitemi ile yaratılan olumsuzluklar, 8 kez değişen Milli Eğitim Bakanlarının her birinin yap boz denemeleri, okullarda din ve ahlâk bilgisi derslerinin bazı tarikat ve cemaatlerle verilmesi, Bakanlığın kimi şaibeli ve Laik Cumhuriyet karşıtı vakıflarla imzaladığı protokoller, hukuken tartışmalı zorunlu din dersi uygulaması ve nihayet dindar ve kindar nesiller yetiştirme çabalarının eğitimde nasıl bir felakete yol açtığı ortada iken, bir de Milli Eğitim Şuralarının tarihsel ve bilimsel önem ve değerine uymayan bu çağ dışı kararın alınabilmiş olması gerçekten esef vericidir.

Atatürkçü Düşünce Derneği; bu kararı kabul etmemekte, büyük Atatürk’ün gösterdiği “Muasır medeniyet seviyesini aşma” hedefine ancak Laik, Bilimsel, Çağdaş ve Ücretsiz Eğitimile ulaşılabileceği gerçeğini Millî Eğitim Bakanlığına hatırlatmayı görev saymakta ve bu öneri kararının asla uygulanmayacağını duymayı beklemektedir.”

Dilan Şahinbaş