YEREL
Giriş Tarihi : 12-05-2022 13:55   Güncelleme : 12-05-2022 13:55

Bu, iktidarın ısrarı değil, inadı

Bu, iktidarın ısrarı değil, inadı

İYİ PARTİ Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TBMM’de çay üreticilerinin sorunları ile ilgili verilen araştırma önergesinin ardından bölgedeki üreticilerin sorunlarını anlattı.

İYİ PARTİ Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TBMM’de çay üreticilerinin sorunları ile ilgili verilen araştırma önergesinin ardından bölgedeki üreticilerin sorunlarını anlattı. Örs, “Çay üreticisini düştüğü yerden kaldırın.” dedi. 

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TBMM’de çay üreticilerinin sorunları ile ilgili verilen araştırma önergesinin ardından bölgedeki üreticilerin sorunlarını anlattı. İktidara çay üreticisini düştüğü yerden kaldırın diyerek seslenen Milletvekili Örs, “Kulaklarınızı açın, bizi iyi dinleyin. Üreticinin sesine kulak verin, milletin kafasına çay atacağınıza çay üreticimizi düştüğü yerden ayağa kaldırın” dedi.

Çayda geri sayımın başladığını; Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun illerinde yapılan yaş çay üretiminde hasat dönemine çok az bir zaman kaldığını ve yakında hasatın başlayacağını belirten Örs, “Çay, bölgemizde üreticinin de tek geçim kaynağı olan bir ürünümüzdür. Bölge insanımız düğün tarihini çaya göre belirler, çocuklarını üniversiteye çay parasıyla gönderir, evine aldığı çamaşır makinesinin taksitini çay parasıyla öder; çay, bölge esnafımızın da bir can suyudur ama gelin görün ki çay üreticimiz her yıl büyük mağduriyetler yaşıyor, ne yazık ki yüksek enflasyon ve artan maliyetler karşısında bu mağduriyetler her geçen gün artarak da devam etmektedir. Açıklanan düşük fiyat, destekleme priminin artırılmaması, kota ve kontenjan uygulanması gibi nedenlerle çay üreticimiz mağdur olmaktadır” dedi.

Bugün Karadeniz Bölgesinde üreticilerin sıkıntılı, endişeli bir bekleyiş içinde olduğuna dikkat çeken Örs, “Çayın bahçeden toplanıp fabrikaya gidene kadarki yolculuğunda maliyetler aldı başını gitti. Gübre, mazot, çay bezi, çay makası, çay makinesi, işçilik, taşıma ve diğer giderler kontrol edilemez bir şekilde artmaktadır ve artmaya da devam etmektedir. Sadece gübre fiyatındaki artışı söylemek istiyorum, ona dikkatinizi çekmek istiyorum: Değerli arkadaşlar, geçen sene tonu 2.500 ile 3.000 TL arasında değişen gübrenin fiyatı bugün neredeyse 4 katına çıkmıştır. 2021 yılında tonu 2.500-3.000 TL arasında seyreden gübrenin tonu bugün 9 bin TL seviyesinde seyretmektedir, üreticimiz çay bahçesine gübre vuramazhâle gelmiştir. Gübrede destekleme var ve destek miktarı ise dekar başına -yazıyla da yazsam, rakam da söylesem- 8 TL. Bu rakam üreticinin derdine nasıl derman olacak arkadaşlar?

Bildiğiniz üzere, çayda bir de destekleme primi var; var ancak nasıl var? Daha önce yine bu kürsüde yaptığım konuşmalarda değinmiştim; iktidar uzun yıllardır 13 kuruş olan destekleme primini artırmamakta ısrar ediyor. Buna aslında "ısrar" değil "inat" demek lazım” ifadelerine yer verdi.

İYİ PARTİ Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Bu, iktidarın ısrarı değil, bence inadı.

Biz dedik ki: Üreticilerin son yıllarda yaşamış olduğu sıkıntılar da dikkate alınarak bu rakam yeniden gözden geçirilsin, destekleme primi artırılsın, en azından ekonomik kriz ve yüksek enflasyonun yaşandığı bu dönemde üreticiye destek olacak şekilde düzenlensin ama iktidar sahipleri kafalarını kuma gömmüş vatandaşın taleplerine kulak tıkamaya devam ediyor.

Bugün buradan iktidar sahiplerine sesleniyorum: Kulaklarınızı açın, bizi iyi dinleyin, üreticinin sesine kulak verin. Milletin kafasına çay atacağınıza çay üreticimizi düştüğü yerden ayağa kaldırın.”

Dilan Şahinbaş