YEREL
Giriş Tarihi : 02-10-2021 12:06   Güncelleme : 02-10-2021 12:06

“BU HAREKET DEVLET SORUMLULUĞUYLA BAĞDAŞMIYOR”

“BU HAREKET DEVLET SORUMLULUĞUYLA BAĞDAŞMIYOR”

Kemalpaşa İlçe Kaymakamı Faruk Saygın’ın okul ziyaretleri kapsamında 30 Eylül 2021 tarihinde gittiği iddialara Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde girdiği sınıfta kendisine "hoş geldiniz" diyen ve elini uzatan öğretmeni "Haddini bil, sınıftan çık dışarıya bekle" diyerek sınıftan kovması üzerine CHP Yüksek Disiplin Başkanı, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, basın açıklaması yayınladı.

Bayraktutan, Artvin valiliğinin yaptığı açıklamanın İdare Hukukunun genel ilkeleriyle bağdaşmadığını ve olayı kapatmaya yönelik değerlendirme de bulunduğunu aktararak, “Kaymakamın Devlet sorumluluğuyla bağdaşmayan bu hareketini şiddetle kınıyor, Kaymakamın yaptığı iddia edilen olaydan daha vahim olan Artvin Valiliği’nin açıklaması karşısında en basit anlatımla üzüntülerimi ve kaygılarımı ifade ediyorum” dedi.

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan yayınladığı basın bildirisinde şu ifadelere yer verdi:

“Artvin ili Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın’ın 29.09.2021 tarihinde Kemalpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Özel Eğitim Sınıfını Ziyareti sırasında kendisine “Hoş Geldiniz” şeklinde elini uzatan öğretmeni kovduğu iddiaları basına yansımıştır. Eğer Olay doğruysa ki, şu an itibarıyla ilgili Kaymakam’ın tatmin edici bir açıklama yapmaması ve bu konuda haberlere yansıyan durumun aksini gösterir bir somut durumun olmaması karşısında olayın vehamet arz ettiği gerçeği ortaya çıkmıştır. İlgili Kaymakamın derhal kamuoyundan ve Öğretmen Camiasından özür dilemesi gerekmektedir. Kaymakam hakkındaki iddiaların doğru çıkması halinde yapılacak soruşturma sonucunda gerekirse görevden alınması zaruret haline gelmiştir. Artvin Valiliği’nin yaptığı açıklamadaki değerlendirmeler objektiflikten uzak, İdare Hukuku’nun genel ilkeleriyle bağdaşmayan, olayı kapatmaya yönelik değerlendirmelerdir. Valiliğin incelemesinden hiçbir şey çıkmayacağını, oluşan tepkiler karşısında kamuoyundaki tepkileri baskılamaya yönelik bir yöntem olduğunu önümüzdeki günlerde yaşayarak göreceğiz. Kaymakamın Devlet sorumluluğuyla bağdaşmayan bu hareketini şiddetle kınıyor, Kaymakamın yaptığı iddia edilen olaydan daha vahim olan Artvin Valiliği’nin açıklaması karşısında en basit anlatımla üzüntülerimi ve kaygılarımı ifade ediyorum.”

HATİCE DİLER