YEREL
Giriş Tarihi : 20-08-2021 11:51   Güncelleme : 20-08-2021 11:51

BU FIRSATI KAÇIRMAYIN

Artvin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kahraman Derece, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar için başvuru süresinin 31 Ağustos’ta sona ereceğini belirtti.

BU FIRSATI KAÇIRMAYIN

İl Müdürü Derece, borçların yapılandırılmasıyla kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve cezası yerine Yİ-ÜFE’ye göre güncellenen borcun peşin veya iki ayda bir taksitler halinde ödenebildiğini söyledi.

Geniş kapsamlı yapılandırma

7326 sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 9 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olduğunu hatırlatan Derece, “Yapılandırma kapsamına kısaca değinirsek; işverenlerimizin kurumumuza olan sigorta prim borçları bu kapsama giriyor. Yine işsizlik sigortası primleri bu kapsamda, genel sağlık sigortası primlerimiz bu yapılandırma kapsamında, daha önce durdurulan BAĞ-KUR’lu sigortalılarımızın durdurulan günleri vardı, onlar da bu yapılandırma kapsamında, BAĞ-KUR primlerimizin yapılandırması bu kapsamda, idari para cezalarımız var işverenlerimize uygulamış olduğumuz bunlar da yapılandırma kapsamında. Yersiz ödenen gelir ve aylıklar var bunlar yapılandırma kapsamında, iş kazası, meslek hastalığı, malülük ve vazife malülük sonucunda doğan rücu alacaklıları bu yapılandırma kapsamına dahil edildi. İşverenlerimiz yönünden baktığımızda peşin ödemede anaparanın ödendiğinde faizin yüzde doksanını silmiş oluyoruz, taksitli ödemelerde de 6-9-12 ve 18 ay taksit şeklinde yapıp bu yapılandırmadan faydalanabilirler” dedi.

18 aya varan taksit imkanı

BAĞ-KUR’lu vatandaşların da primlerini 6-9-12 ve 18 ay taksitle yapılandırıp ödeyebileceklerini söyleyen Derece, “Peşin ödemede onlara da yüzde doksan faiz indirimi söz konusu. Bu anlamda işverenlerimiz primlerini yapılandırdığında bankalara uygulamış olduğumuz hacizler var blokeler var, bunları kaldırmış oluyoruz. İşveren ilk taksitini süresinde ödediği zaman bu hacizleri, blokeleri kaldırıyoruz. İhalelere girmek için borcu yoktur yazılarını alabiliyorlar. Bu şekilde işverenlerin önlerini açmış oluyoruz” diyerek bundan dolayı bu yapılandırmanın işverenler için çok önemli olduğunu düşündüğünü vurguladı.

‘Gelir testlerini mutlaka yaptırsınlar’

Primlerini kendi ödeyen ya da primleri devlet tarafından ödenen genel sağlık sigortalı vatandaşları için de yapılandırma fırsatı geldiğini belirten Derece, “31 Aralık 2021 tarihine kadar çıkan borçlarda anaparayı ödedikleri takdirde geriye kalan faizin tamamını siliyoruz. Bu anlamda hiç gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlarımız varsa mutlaka gidip sosyal yardımlaşma vakıflarından gelir testlerini yaptırmalarını önemsiyoruz. Çünkü gelir testi yaptırmadıklarında kendilerine bir borç çıkıyor ve bu borca haliyle faiz de uygulanıyor. Gelir testlerini yaptırdıklarında hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 1’inden az olduğunda, biz buradaki çıkan tüm genel sağlık sigortası prim borcunu geriye dönük tamamını siliyoruz ve primleri bundan sonra Devlet tarafından ödeniyor. O yüzden bu çok önemli bir fırsat diyorum. Mutlaka ve mutlaka kendilerine göndermiş olduğumuz tebligatları dikkate alarak en yakın sosyal yardımlaşma vakfına gidip gelir testlerini mutlaka yaptırsınlar” dedi.

Nereden ve nasıl yapılacak?

Yapılandırma başvurularının nasıl ve nereye yapılacağına dair bilgilendirmede bulunan Derece, “İşverenlerimiz zaten e-sigorta ve e-devlet üzerinden bu müracaatlarını yapabilirler. Yine BAĞ-KUR’lu sigortalılarımız e-devlet üzerinden tüm programlarımız onlara açık, oradan her türlü müracaatlarını yapabilirler. Genel Sağlık Sigortalı vatandaşlarımızın herhangi bir başvuru şartı yok, sistem zaten otomatik yapılandırdı, kendileri e-devlet üzerinden bunu görebiliyorlar. Son başvuru tarihimiz 31 Ağustos 2021. Bugün itibariyle 12 günümüz kaldı” dedi.

Çok önemli bir fırsat

Artvin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kahraman Derece, açıklamasının devamında şu ifadeleye yer verdi;

“En önemli konulardan bir tanesi de emekliliği hak edip kazanmış ama kurumumuza prim borcu olduğundan dolayı emekli olamayan vatandaşlarımız var. Bu kişiler için de 3 tane kamu bankası ile biz bu protokolümüzü yaptık. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank ile bu protokol ile beraber ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımız banka ile çok uygun koşullarda kredi kullanarak banka tarafından bu primlerin bize ödenmesi ile beraber biz hemen emekli maaşını bağlıyoruz. Akabinde banka kişinin maaşından kredi taksitini keserek vatandaşlarımızın emekli maaşına kavuşmalarını sağlıyoruz. Bu anlamda çok önemli bir fırsat. O yüzden tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Daha önceki yapılandırmayı kaçırmış olan vatandaşlarımız olabilir, o yüzden yeni bir fırsat tanıyoruz. Bunu kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ