YEREL
Giriş Tarihi : 13-12-2021 17:24   Güncelleme : 13-12-2021 17:24

Böyle Düzensiz Artış Olmaz

Böyle Düzensiz Artış Olmaz

Her hafta pazartesi günü Belediye binası önünde kurulan halk pazarı yerine Ardanuç’ta bulunan köyünden ürünler getirerek satan Hatice Aksoy, market ürünlerine gelen zamları kendi ürünlerine uygulayamadıklarını, müşterinin de üreticilerin de zor durumda olduğunu söyledi.

Hatice Aksoy köy ürünleri sattığını dile getirerek, “Köy ürünlerinden ne varsa getirdim. Sütümüz var, kuru fasulyemiz var, cevizli sucuk yaptık onu satıyorum, pekmez var, salça var. Sütün 5 kilosu 25 liraydı 30 lira yaptık.Karşıdaki müşteri de zor durumda olduğu için fiyatlarımıza normalde gelen zamları yansıtamıyoruz. İnsanlar zor durumda” dedi.

Market fiyatlarının çok fazla arttığını ama kendilerinin uygulayamadığını belirten Aksoy, “İnsanlar yüksek fiyat görünce alamıyor. Ben geçen gün Hopa’datanıdığım bir satıcı vardı belki ucuza alırım diye un aldım ama 50 kilo baklavalık una 5 yüz lira verdim. Hayat şartları çok zorlaştı.Ben bir oyun olduğunu düşünüyorum çünkü her şey bir anda böyle düzensiz artmaz. Önceden Merkez’den Ardanuç’ta bulunan köyümüze 200 TL’lik mazot yakardı aracımız. Bu hafta 400 TL’lik mazot ile gittim. Ne yapabilirim ki hiçbir şey” ifadelerini kulandı.

Aksoy açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Kişinin aylığı varsa ve köyünde biraz arazisi varsa geçimini sağlayabilir. Onun haricinde insan açtır. Görünüşe bakınca bolluk gözüküyor ama insanlar ürettiği için böyle görünüyor şu an köyler bitti.

Ardanuç’ta buğday üretimi yapılacak çok iyi araziler var ama üretime, üreticiye destek yok. Mazot fiyatları arttığı için üretimde traktör kullanmak çok zor.”

Dilan Şahinbaş