Yerel
Giriş Tarihi : 08-11-2022 11:41

“Boşluktan Örgü Örüyoruz”

“Boşluktan Örgü Örüyoruz”

Merkez’de tuhafiyecilik yapan esnaflar, artan maliyetlere tepkili. Tuhafiyeciler, ürünlere gelen zamlardan şikayetçi.

Artvin’de tuhafiyecilik yapan esnaflar, son bir yılda gelen zamların artık durmasını istiyor. Ayda üç dört defa zam geldiği söyleyen tuhafiyeciler geçen yıl 7 lira 50 kuruşa sattığı ipliği bu yıl 19 liraya sattığını belirtti. İnsanların alım gücünün düştüğünü belirten tuhafiyeciler, yılın en yoğun olunması gereken dönemde sinek avladıklarını belirtti. Tuhafiyeciler, eskiden müşterilere yetişemediklerini, dükkânın önünde kuyruk oluştuğunu belirterek şimdi ise boşluktan örgü ördüklerini söyledi.

15 yıldır Tuğan Tuhafiyeyi işleten Harun ve Aynur Aksakal çifti, bu zamanlarda yoğunluk olması gerektiğini ama boşluktan örgü ördüklerini belirterek “Fiyatlar çok pahalı. Çok uçuk. Vatandaşın cebinde para yokki ip alsın. Bu yüzden çok sıkıntı çekiyoruz. Bu dönemlerde iş yapmamız gereken dönem ama boş yatıyoruz, boşluktan örgü örüyoruz. Giyimde fiyat arttığı zaman maalesef ip fiyatları da artıyor. Eskiden seneden seneye zam gelirdi ama bu sene ayda üç defa zam geldi. Eskiden 50 kuruş, 1 lira zam gelirdi sezon boyunca ama şimdi ayda üç dört defa sürekli haftada bir liste atılıyor. Biz geçen yıl 7 lira 50 kuruşa en uygun olan patik ipliğini satarken bu sene 19 lira ve 20 liranın altında satmamamız gerekiyor normalde hani 1 lira 2 lira kar koyabiliyoruz. Şu an ip fiyatları 20 lira ve üzeri olması gerekiyor. Giysi fiyatlarına baktığımız zaman iplik fiyatları uyguna geliyor ip fiyatlarının artmasına rağmenama herkes öremiyor. Dükkanımızda en ucuz ürün patik ipliği onun fiyatı ise 19 lira. En pahalı ürün ise 25 lira. İlerleyen süreçlerde en azından ürünlerin fiyatı artmasa olduğu yerde dursa. Her geçen gün fiyatlar artıyor. Bize her zam geldiğinde biz etiket fiyatına yansıtmıyoruz. Yansıtacak olsak fiyatlar çok fazla uçacak. Sonuçta satış yapmamız gerekiyor ödemem var, çocukların masrafları var. Durumun farkında olan insanlardan fazla tepki olmuyor fiyatlara. Çünkü her şeye, her dakika zam geldiği için ama bazı insanlar varki gıda ürünlerine zam geldiği zaman ses yok ama ip fiyatlarına tepki gösteriyor” ifadelerini kullandı.

50 liraya ortalama bir kazak örülebileceğini söyleyen Aynur Aksakal “Kazak için kaç tane ip gidiyor derseniz bedenden bedene değişiyor ama ortalama bedene 4 en fazla 5 tane, ince iplerden iki taneden bile çıkar. Bunu maliyete vurduğun zaman toplam 40 lirayla 50 lira arasında olur” dedi

Pandemi döneminde çok talep olduğunu belirten Aksakal “Koronavirüsün ilk çıktığı zaman insanlar evdeyken çok talep vardı ama ondan sonra bu zamana kadar talep çok düştü. Talebe göre farklı ürünler getiriyoruz ama ürünlerin fiyatına göre değişiyor” diye konuştu.

34 yıldır Özlem Tuhafiyeyi ailecek işlettiklerini belirten Dilek Özdemir 18 yıldır tek başına işletiyor. Dilek Özdemir, müşterilerin artık cebindeki parayı dikkatli kullanmak zorunda olduğunu belirterek “34 yıldır bu dükkânı işletiyoruz. İlk kayınpederim işletti sonra babam şimdi ise ben işletiyorum. 18 yıldır tek başıma çalışıyorum ve çok şey değişti. Alım gücü çok düştü, insanlar her şeyden vazgeçti. Eskiden bize gelen müşteriler ‘3 tane iplikten bir yelek çıkar ama sen 4 tane ver kalırsa kalsın başka bir şey örerim’ derdi. Şimdi ise müşteriler ‘Sen 2 tane iplik ver eksik gelirse gelip alalım’ diyor. Niye? Cebindeki paralarını dikkatli kullanmak zorundalar.  İnternet çok revaçta olduğu için her şeyi görüyorlar ama ulaşamıyorlar çünkü çok pahalı. Fotoğraf çekip buraya gelip o üründeki malzemeleri almak için daha ucuza elde edebilmek için örmek istiyorlar. Ben eskiden pazartesi ve cuma günleri müşteriler sırada beklerdi. Biz dükkânda üç, dört kişi çalışıyorduk ama şu an tek çalışıyorum. Ekonomi insanları çok etkiliyor. Pandemiden önce lif ipi 3 liraydı şu anda fiyatı ise 19 lira” ifadelerini kullandı

Pandemi döneminde insanlar evlerin çok güzel örgüler ördüğünü anlatan Özdemir “Pandemi dönemi ile birlikte insanlar evde olunca buradan iplik alarak evde giysi ördü ve çok da güzel örenler oldu. Hem zaman geçirdiler hem evde kaldıkları için sıkılmadılar hem üretim yapmış oldular” dedi.

Kâğıt ipliklerin revaçta olduğunu vurgulayan Özdemir “Bu dönemde kâğıt iplikler çok revaçta eskiden bu yoktu. Bu iplikle çantalar, şapkalar, oyuncak bebekler örülüyor. Kanaviçe iplikler çok eskiden kullanılıyordu şimdi tekrardan revaçta” diye konuştu.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber