YEREL
Giriş Tarihi : 26-04-2022 09:10   Güncelleme : 26-04-2022 09:10

‘Borçka’yı seviyoruz, bunun için çalışıyoruz’

‘Borçka’yı seviyoruz, bunun için çalışıyoruz’

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ilçede yürütülen alt ve üst yapı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

2019 yerel seçimlerinin ardından ilçede başlayan alt ve üst yapı çalışmaları hakkında bilgiler veren Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Hiçbir belediye başkanı görünmeyen işlere fazla yatırım yapmayı istemez. Ama biz Borçka’yı sevdiğimizden 40-50 yıllık var olan alt yapı sorununu ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi.

Bir şehrin şehir olabilmesi için alt yapı sorununun olmaması gerektiğini belirten Başkan Orhan, “Üstyapıyı ne kadar yaparsanız yapın altyapıda sorun varsa üstünün bir anlamı yok. Biz bu minvalde çalıştık, şu anda çalışmamız devam ediyor. Zaten başlayan bir proje vardı fakat tasfiye edildi. Biz gelir gelmez onun ihalesini yaptık, şu anda çalışma devam ediyor” dedi.

Böyle olmamalıydı

Türkiye'de ekonomik krizin hat safhada olduğuna dikkat çeken Başkan Orhan, “Her birimiz çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. İnşaat işleri, alt yapı üst yapı işlerini; demir, çimento, akaryakıt… çok etkili, bizi de çok etkiledi. Müteahhit firmada çok etkilendi. Çünkü bu ihaleyi alırken demirin kilosu 5 lira ya da 3 liraydı, akaryakıt 6-7 liraydı, şu anda 20 lirayı geçti. Herkes zor durumda. Bukoşullar içerisinde bende müteahhit firmayı dada fazla kötülemek istemiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim altyapı işini yapan firma ilk kez altyapı işi yapıyor. İkinci kez ihale edilen bir proje. Bence bu işi bilen birilerine verilmesi gerekirdi. İller Bankası da bu konuda biraz daha hassas davransaydı bu problemi yaşamayacaktık. İller Bankası'nda biraz suç var. Böyle olmamalıydı.Bu iş hiç bilmeyen bir firmayaverilmemeliydi” ifadelerini kullandı.

‘Biz de belediye olarak zarar ettik’

Bütün Borçka olarak bir sorun yaşadıklarını vurgulayan Orhan, “Alt yapı çalışmalarının mart ayında bitirilmesi gerekiyordu ama bitmedi.Şu an 6 ay uzatıldı. Bizde bu dönemde bu işi bitirmek istiyorduk. Borçka'nın gündeminden tamamen çıkarmak istiyoruz ama bizim elimizde de olmayan, Türkiye'nin geldiği nokta belli. İller Bankası ile geçen Ankara'da görüşmeler yaptık,devam ettirmeyi planlıyoruz.Yakında firma sahibi ile de bir araya gelip Borçka'da bu işi nasıl hızlandırabileceğimizi görüşeceğiz. Biz belediye olarak elimizden geleni yaptık, yardımcı olduk. İnsan gücüyle, makine gücü ile de yardımcı olduk, bizden ne istedilerse yapmaya çalıştık. Biz de çok büyük zarara uğradık belediye olarak.Zamanında bitmiş olsaydı benim yapacağım işlerde de kolaylık olacaktı. Parke taşı o zamanki fiyatla 27 liraydı, şu anda 65 lira civarında” dedi.

Başarı insanı mutlu eder

Gündoğdu Mahallesi’nin üst yapı çalışmalarının önceki dönemce yapılmadığını söyleyen Başkan Orhan, “Biz geldik Gündoğdu Mahallesi'nde üstyapıyı tamamen bitirdik. Demek ki Borçka Belediyesi olarak altyapısı biten yerlerin üst yapısını hemen yapıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın güvenmesi gerekiyor. Ben olumlu şeyleri de olumsuz şeyleri de konuşabiliyorum. Bizim de ilk dönemimizde acemiliklerimiz olmuş olabilir, hatalarımız olmuş olabilir;bunlar insani şeyler ama Borçka ile ilgili asla art niyetimiz olamaz. Çünkü biliyoruz ki başarı insanı motive eder, daha da mutlu eder. Hele de günümüzde taş üstüne taşı kim koyarsa herkes mutlu olur” diyerek bu felsefe ile çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Önümüzdeki 2 yıl içerisinde birçok sorun çözülecek

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan açıklamalarının devamında önümüzdeki 2 yıl içerisinde gerçekleştirecekleri belediye çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu.

Projelerinin olduğunu, bu projeleri mutlaka 2 yıl içerisinde bitirmeleri gerektiğini ifade eden Orhan, “Altyapı çalışmaları zaten devam eden proje; bu 2 yıl içerisinde bunuBorçka'nın gündeminden çıkaracağız. İkincisi üstyapıyı mutlaka bitireceğiz. Çünkü vatandaş altyapıya yapılan yatırımı göremiyor hatta ‘bize çile çektirdiniz’ diyor. Ama üstünü de yapabilirsek 2 yıl içerisinde bunu da bitireceğiz. Bir de bizim devam eden bir projemiz var ‘Yaşam Vadisi Projesi’; Borçka’mızın değeri, bütün Artvin’e çok büyük katkıları olan İsmet Acar'ın katkısı ile ‘Yaşam Vadisi Projesi’ni mutlaka bitireceğiz. Asma köprü projesi var.Asma köprüyü de bitirip Borçka’nın hizmetine sunacağız” dedi.

Çöp sorununun belediyelerin ortak sıkıntısı olduğunu dile getiren Orhan, “Bununla ilgili de İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı ile görüştük. İller Bankası'nın bir çalışması var, belediyelerle dayanışma içerisinde.  Artvin’in bütün belediyeleri bir yer belirlendikten sonra İller Bankası’nın desteği ile de Belediyeler Birliği kurup ya da mevcut olan Belediyeler Birliği'nin üzerinde böyle bir çalışma yapması planlanıyor. Çöp sorununu da bu şekilde bertaraf edebilirsek çok önemli bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Başkan Orhan kentin modern görünümü ile ilgili bir projelerinin olduğunu söyledi ve şu ifadelere yer verdi:

“Çok yakında meydan projesi ile başlayacağız. Bu projeyi şimdiye kadar bitirebilirdik ama altyapı çalışmaları bitmeyince üst yapı çalışmalarına geçemedik. Böyle olunca bütün sorunlar yığılmaya başladı. Borçka meydanında dış cephe ile ilgili bir çalışma yapacağız. Hiç olmazsa meydanı güzelleştirip modern bir kent görünümüne kavuşmasını istiyoruz. Yine trafikle ilgili çalışmalarımız var;bunları 2 yıl içerisinde bitirip halkın huzuruna o şekilde çıkmayı planlıyoruz.”

 

Dilan Şahinbaş