YEREL
Giriş Tarihi : 15-01-2022 11:22   Güncelleme : 15-01-2022 11:48

Borçkalılar Kalandar’ı Kutladı

Borçkalılar Kalandar’ı Kutladı

Borçka’nın Aksu Mahallesinde Kalandar,Miladi takviminin 13’üncü günü akşamı geleneksel kutlama sopalar eşliğinde kutlandı.

Kalandar, Rumi Takvim'in ilk ayıdır. Ocak ayının 13'ünü 14'üne bağlayan gece kutlanan kalandar geleneğinde ilk gün başkasının evine gidilmez, uğurlu olduğu sınanmış kişinin ilk gün eve gelmesi beklenir.

Kalandar'ın birinci günü, Miladi Takvim'e göre Ocak ayının 14. gününe tekabül eder. Geleneksel olarak bu gecede çocuklar dışarı çıkar ve evleri dolaşmaya başlarlar. Ellerindeki poşetleri evlerin kapısına koyup zile bastıktan sonra ev ahalisinin poşetin içine koyacakları hediyeleri beklerler ve bu sırada da bazı maniler söylerler.

Geleneğe göre insanlar tanınmayacak şekilde giyinir içlerinde bir kişi dede olarak seçilir yünden yapılan sakal takılır başlarda muhakkak külah olur. Yüzler boyanır ellere gürültü çıkarmak amacıyla kelek gibi zile benzeyen şeyler alınır. Gittiğin evin önünde önce bir halk tiyatrosu tarzında küçük bir şey oynanır dede ortaya alınır sandalyeye oturtulur. Sonrasında ellerdeki çalgılar çalınır dans edilir Ekipte yer alan kişilere goncoloz adı verilir. Bütün bunların sonunda ortaya torba atılır. Ziyaret edilen ev sahibi tarafından torbaya erzak konulur. Böylece ev ev dolaşılır.

Borçka’nın Aksu Mahallesi’nde de halk arasında “Bizim Yılbaşı” denilen Kalandar gecesi çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Borçka İlçesi Aksu mahallesi Muhtarı Ekrem Yıldız, “Bu etkinlik yüzyıllardan gelen bir gelenek. Köylerde ve mahallelerde eskiden sosyal bir aktivite olmadığı için böyle bir etkinlik düzenlemişler. Bu etkinlikte gençler kapı kapı dolaşıp o zamanın şartları ile cevizidir kumanyasıdır topluyorlar, horon ve akordiyon eşliğinde etkinlik yapıyorlar. Bu etkinlikten sonra da belirli bir gün belirliyorlar ve kaynaşma, sosyalleşme, dargın olanların barışma gibi faaliyetler gerçekleştiriliyor, ziyafetler veriyorlar, güzel bir eğlence oluyor. Bizim yöremizde isim olarak ‘Kul’ olarak geçiyor. Gürcistan'da da ‘Berioba’ diye geçiyor. Bu kutlamalar Gürcistan'da da yapılıyor, Artvin vilayetinde de kutlanıyor. Böyle bir etkinlik yaptık gayet de güzel oldu.İnşallah bunun devamı da önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek.

MiladiTakvim’de 13'ü 14'e bağlayan gece, Rumi olarak ayın 1’i oluyor. İnsanlar o kadar güzel karşıladılar ki bu etkinliği, özellikle 40 yaş üstündeki insanlar detaylı bildikleri için çok mutlu oldular. Çocuklar yeni gördükleri için çok olumlu karşıladılar, çok güzel karşıladılar. Mahallelilerimin ve diğer arkadaşlarımın bu olumlu yaklaşımları beni muhtar olarak çok mutlu etti” dedi.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan da Aksu Mahallesi’nde gerçekleştirilen Kalandar kutlamalarına katılım gösterdi.

Başkan Orhan etkinliğe dair gerçekleştirdiği açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kalandar Rumi takvimin ilk ayıdır,Kalandar’ın1’nci günü Miladi takvime göre ocak ayının 14'ncü gününe tekabül eder. Karadeniz Bölgesi'nde özellikle Trabzon'da, Gümüşhane'de, Artvin'de bu önemli bir kutlama şeklinde yapılır ve vatandaşlarda gelenek haline dönüşmüştür.

Çocuklar, gençler bir araya gelerek ev ziyaretleri yapar, yiyecek ya da oyuncak tarzı şeyler toplanır.Bunlar bir araya getirilerek birlikte yenir bir dayanışma örneği içerisinde orada toplanan çocuklarla ilgili toplanan oyuncaklar varsa onlar çocuklara dağıtılır. Bunun yanında maniler okunur, ev ziyaretleri yapılır,yüzyıllardır bu şekilde devam edenbir gelenek var. Bunlar çok önemlidir, unutulmaya yüz tutmuş geleneklerdir. Bunların unutulmaması gerekiyor, yaşatılması gerekiyor. Bizlerde Aksu Mahallesi muhtarlığının hazırlamış olduğu etkinliğe birlikte katılarak katkı sunduk ve o coşkuyu birlikte yaşadık.

Bu etkinlikler paylaşımı ve dayanışmayı arttırıyor ve birlikte bir şeyler yapılıyor bunlar çok önemlidir toplumlar için biz de kutluyoruz bunu.”

Dilan Şahinbaş