YEREL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 10:06   Güncelleme : 22-04-2022 10:06

Borçka’da yeni limanlara doğru açılan yelken

Borçka’da yeni limanlara doğru açılan yelken

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, ilçede düzenledikleri kültür sanat etkinlikleri kapsamında açıklamalarda bulundu.

Borçka’da 15-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Ercan Orhan “Tiyatro salonu olmayan bir kentte bit tiyatro festivali gerçekleştireceğiz. Borçka’da yeni limanlara yelken açarak kentimize güzellik katacağız” dedi.

Öğretmenlik ve idarecilik yaptığı dönemlerde de Borçka’da bir tiyatro etkinliği yapılabilir mi düşüncesinin olduğunu açıklayan Başkan Orhan, “Öğretmen olmanın vermiş olduğu bir durum da söz konusu tabii, bir de Borçka'ya karşı bir duyarlılığımız her zaman vardı ve var olacak. Tiyatro festivalini de seçimlerin hemen akabinde düşündük. Bazı tiyatrocu arkadaşlarla bir araya geldik, böyle bir Avrupa projesi yapabilir miyiz, hiç tiyatro salonu olmayan bir ilçede bir Tiyatro Festivali ya da gençlik buluşması yapabilir miyiz diye düşündük. Görüştüğümüz arkadaşları da davet ettik Borçka’ya ve onlar da yapabileceklerini söylediler” dedi.

Bir Avrupa Birliği Projesi

Gerçekleştirilecek Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması projesi için Avrupa Birliği'nden fon aldıklarını söyleyen Başkan Orhan, “’Bu kadar ekonomik sıkıntı varken şimdi bu nereden çıktı, Belediyenin paralarını böyle şeylere mi yatırıyorlar’ diyenler olabilir. Biz Avrupa Birliği'nden bu proje ile ilgili para aldık. Evet bizden de bir miktar çıkacak ama bunu da sponsorlar aracılığıyla çözeceğiz. Belediyeye çok fazla yük olmadan bu işi bitirmiş olacağız. Festivali pandemiden önce gerçekleştirmek istedik ancak pandemi süreci bizi çok oyaladı” ifadelerini kullandı.

Borçka’ya katkısı büyük olacak

Festivalin kente sağlayacağı faydalardan bahseden Orhan şu ifadeleri kullandı:

“Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi ‘Sanatsız kalan milletin damarlarından biri kopmuş demektir’ biz de biraz bu şiarla hareket ettik. Borçka'da bir Tiyatro Festivali yapalım, biraz görünür olalım hem ulusal basında hem yerel basında yer alalım,bu önemli projeyi Borçka'da yaptıralım yapalım. Bunun sonucunda da şunu gerçekleştirmek istiyoruz; buraya Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nudavet ettik, milletvekillerimizi davet ettik, büyükşehir belediye başkanlarımızı davet ettik. Birkaç büyükşehir belediye başkanını buraya getirebilirsek, bu işlere duyarlı olan birkaç iş insanını buraya davet edebilirsek, bu etkinliğe katabilirsek belki ileride Borçka'ya bir kültür merkezi kazandırabiliriz.”

Kültürden uzaklaşınca hayata bakış açısı olumsuzlaştı

Geçmişte kentte 2 sinema solonu olduğunu şu an bir tiyatro salonunun bulunmadığına dikkat çeken Başkan Orhan, “Ben Hulusi Kentmen’igençliğimde var olan o sinema salonunda izlemişimdir. Birçok sanatçı gelir, Borçka'da tiyatrolar yapılırdı. O günlerden sonra tiyatrolar, tiyatro salonları kaldırıldı, yıkıldı düğün salonlarına çevrildi ya da satıldı. Şu anda Borçka gençliği Borçka'da yaşayan insanlar sinema için Arhavi'ye gidiyor. Burada gerçekleştirmeleri gereken etkinliklere Arhavi’de ya da Rize’de katılıyorlar. Oysaki burada da böyle bir etkinlik yapılabilir, yapılmalı da. Hatta devlet bununla ilgili bir politika geliştirmeli.Her ilçede, her ilde, her yerde bunlar olmalı. Çünkü geçmiş dönemlerde Borçka'nın Aralık köyünde sinema makinesi vardı ve insanlar köyde sinema izliyordu. Bu kültürden ne kadar uzaklaştıysak toplumda da o kadar gerilme, hayata bakış açısında olumsuzluk oluştu.Bunlar birbirini çok destekleyen şeyler. Biz de bununla ilgili hem duyarlılık oluşturalım hem kültüre ve sanata katkısı olsun hem de Borçka'da da yeni limanlara doğru bir yelken açalım, imajımızı değiştirelim, güzelleştirelim istiyoruz. Bütün amacımız bu. Umarım başarılı oluruz. Çok heyecanlıyım,çünkü çok ünlü kişiler gelecek.Ayrıcauluslararası bir tiyatro olduğu için yaklaşık 7 ülkeden tiyatro sanatçıları gelecek. Bunun haricinde 12 öğrenciyi de Danimarka'ya göndereceğiz.Onların gözlerinin içindeki ışığı gördüğünüzde bu çocuklar için değer dersiniz.Umarız bu konuda da başarılı oluruz” dedi.

Tüm yurttaşlar davetli

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, tiyatro festivallerinin yanında gerçekleştirdikleri KARÇAL dergisi ve kitap baskısı çalışmalarından bahsetti ve “Ben şuna çok inanırım geçmiş dönemin ve bugün yaşananların kayıt altına alınması gerekiyor. Biz KARÇAL dergi meselesini de çok önemsiyoruz. Bu dergiyi onun için çıkarıyoruz. KARÇAL dergimiz bütün Artvin'e hitap eden bir dergi. Hiçbir siyasi amaç yok, tamamen tarih ve kültür dergisi. Artvin'in tarihini kayıt altına alınması için çok önemsiyoruz. Bunların kayıt altına alınması gelecek nesiller için hazine anlamı taşıyacaktır. Bu hayata nasıl baktığımızla alakalı. Ben öğretmen olduğum için kültürü sanatı sevdiğim için çok isteyerek yapıyorum. Kendimi başarılı buluyorum ama daha çok çalışmam gerekiyor, bir yerden başlamam gerekiyordu. Bununla ilgili olumlu dönüşler aldık devam edeceğiz. Çok yakın tarihte Artvin Borçka kökenli yazar ve şairlerin kitaplarını bastıracağız, bunları halkla buluşturacağız. Tiyatro Festivali'nde bir de kitap okuma günleri, kitap Festivali yapacağız. Tiyatro oyunlarından arta kalan zamanlarda da söyleşiler yapacağız. Bütün Artvinli dostlara, bizi izleyen, takip eden dostlara duyurmak istiyoruz.” İfadeleri ile açıklamalarını sonlandırdı.

 

Dilan Şahinbaş