YEREL
Giriş Tarihi : 13-10-2021 10:45   Güncelleme : 13-10-2021 10:45

BORÇKA BELEDİYESİNDEN BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT UYARISI

BORÇKA BELEDİYESİNDEN BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT UYARISI

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte ev yangınları ve zehirlenme vakaları gibi üzücü olayların yaşanmaması adına Borçka Belediyesi, soba ve kalorifer bacalarının temizletilmesi konusunda vatandaşların duyarlı olması konusunda uyarıda bulundu.

Bacaların en az yılda bir defa temizletilmesi halinde sobalı evlerde meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerinin ve yangınların önüne geçilebilmesi için yılda en az 2 kez bacaların temizliğinin yapılması için uyarıda bulunuldu.

Borçka Belediyesinin sosyal medya hesaplarında yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi;

"Bilindiği gibi temizliği yapılmayan bacalarda oluşan kurumlar baca yangınlarına neden olmakta, bu da maddi ve can kayıplarına da yol açmaktadır. Olası baca yangınlarından korunmak için, konutların yılda en az iki kez, lokanta, fırın ve benzeri işyerlerinin ise ayda en az bir kez baca temizliği yapmaları gerekmektedir. Borçkalı hemşehrilerimizin baca yangınlarına karşı tedbirli olmalarını bekliyoruz."

Temiz baca demek daha az yakıtla daha sağlıklı ısınmak demek, temiz baca demek iyi yanmış bir yakıt ve temiz çevre demek.”