YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 10:35   Güncelleme : 07-07-2021 10:39

"Boğa’nın sporu çok önemlidir"

Gazeteci ve Boğa Güreşleri Festival Sunucusu Şakir Kara Artvinli TV’ye konuk oldu.

“Çaba göstermemin nedeni turizmdir”

Festivallerin bir ilin her şeyi olduğunu, festivallerin başka illere tanıtılmasının bu açıdan çok önemli olduğunu söyleyen Kara, “Bizim yapabileceğimiz şey hem ulusal hem uluslararası boyutta turizmi canlandırabilmektir. Festivallerde bu kadar çaba göstermemin sebebi ise turizmdir. İnsanı buraya çekmek konusunda bir artımız varsa festival bunun ilk ana etkenidir. En büyük hayallerimden birisi festivallerin kapsamı içerisinde festivalin tamamına yayarak bunu bir fuar haline getirmektir. Artvin’deki Yusufeli’ndeki adam Hopa’daki insanın neyi sattığını nasıl yaptığını bilmesi ve Hopa’nın kültürünü tanıması gereklidir” ifadelerine yer verdi.

“Kadınların el emeğinin de olmasını istiyorum”

Turizm, eğitim kenti olacağız demekle bunun gerçekleşmediğini belirten Kara, “Dışarıdan bakılınca ilk başta çok hoş gözükebiliriz fakat Üniversitenin bir kültür olduğu gerçeğini gençlere anlatmak lazım. Sadece kimya, fizik, Almanca öğrenmekle üniversite eğitimi yeterli olmuyor. Gençler tek başına kalmayı, parasını nasıl kullanabileceğini ve arkadaşlık ilişkilerini öğreniyor. Festivalin eğlence aracı olarak görülmesi, üç beş arkadaşın benim boğam güreşsin de ne olursa olsun mantığında bakılması beni çok üzüyor. Festivallerde kadınların el emeklerinin de olmasını istiyorum. Festivallerin içinde gerçek anlamda tanıtımlar olmalıdır” dedi.

“Boğaların yediklerinden çok sporu önemlidir”

Boğa yetiştiriciliği, spor ve güreş anlamında katkıları olan Sabri’yi tanıdıklarını ifade eden Kara, “Bu sefer Yılmaz Köse, Kenan Köse, Paşa ile birinci oldu. Paşa bizleri Aydın’da da temsil etmişti orada da birinci oldu. Sabah boğalar kantara girer. Diyelim ki boğa 500 kilo ve 490’a düşürtmeniz gerekiyor. 9 kiloyu verdirtmeniz gereklidir. Bu yüzden yem ve su az veriliyor arenaya çıkan boğalar özel olarak hazırlandığı için kaliteli ve iyi yiyecekler yiyorlar. İyi boğacılar bu beslenmeyi dengeli bir şekilde yapıyorlar. Boğaların yediklerinden çok sporu önemlidir. Boğanın sırtındaki çizgiler boğanın spor yaptığını gösterir. Boğa’nın üzerine özel aparatla araba lastiği takıyorlar ve belli bir kilometre boğayı yürütüyorlar. Yarış zamanı başarılı olmak için atletler nasıl ayaklarına ağırlık bağlayıp koşuyorlarsa bu da boğalar için aynıdır. Boğalara belli ağırlıkta bir kızak takılarak sabah akşam spor yaptırılıyor” diye konuştu.

Kaya, “Bir adam Adam boğamı getireceğim ama yukarıda yer bulamadım on beş dakika sonra gelebilecek diyor. Seyirci o sırada bağırıp çağırmaya başlıyor. Adamın o sırada konsantrasyonu da bozuluyor. Bu konularda biraz sabırlı olmak lazım. İki boğa karşı karşıya durduğu zaman zaten bunun kuralları ve süresi var. Artvin’de Boğacılar Spor Kulübü ve Boğa Güreşlerini Yaşatma Derneği var. Bu dernek başkanları bir araya gelerek birlikte ortak kararlar alıp “Bir kural koymalıyız çünkü Özmal’da ki boğa Artvin’e gidiyor, Artvin’de ki boğa Yusufeli’ne gidiyor, her yere göre kural uygulanamaz diyorlar. Bunun anayasası hazırlanmış durumdadır. Boğanın arenada 5 dakika bekleme süresi vardır. Güreşmediği zaman hakemler devreye giriyor ve onlar güreştirmeye çalışıyor. Hakemler devreye girdikten sonra yine güreşmezlerse hakem heyeti, boğa sahibinin boğaya güreşe sokup sokmamasına ve çabasına bakıyor” ifadelerine yer verdi.