YEREL
Giriş Tarihi : 21-11-2021 11:37   Güncelleme : 21-11-2021 11:37

Bizim için başarı kadının para kazanması

Bizim için başarı kadının para kazanması

Artvin Mikrofinans Şube Yetkilisi Abdullah Kuru Türkiye grameen mikrofinans programı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Türkiye grameen mikrofinans programı Artvin Şube Yöneticisi Abdullah Kuru, program hakkında bilgiler vererek, “İşimiz isminden de belli olduğu gibi mikro kredi girişimci kadınlarımıza her türlü destek vermek için buradayız” dedi.

Mikro kredinin iş yapmak isteyen, hali hazırda işi olan, yeni iş kurmak isteyen ya da hani bir şeyler yapmak istiyorum acaba nasıl bir şey yapabilirim diye düşünen kadınlara ufak çaplı krediler vererek onlara bir can suyu olduklarını belirten Kuru, “Hiçbir şekilde erkek yok sadece çalışan personel olarak bizler varız. Kadınlara iş yapmaları için elimizden gelen desteği vermek için biz buradayız. Mikro kredide sistem şöyle işliyor; mesela bir kadın iş yapmak istiyor, sermayeye ihtiyacı var. Bizler bir iş üstüne kredi veriyoruz. Kesinlikle bir ihtiyaç kredisi olarak düşünmemek lazım. Kadınların üretimden kazanacağı parayla ödemesini çok rahatlıkla yapmasını istiyoruz. Üretimin olmadığı yerde bir para döngüsü olmaz. Bu da geri dönüşteki ödemelerde sıkıntı ve zorluk yaşamalarına sebep olur. Bu yüzden bizden alınan kredileri mutlaka bir işte değerlendirilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bankalardan çok farklı bir ödeme şekliyle çalıştıklarını söyleyen Kuru, “Bankalar ayın 1’inden 1’ine hesap kesim zamanı vardır. O şekilde ödemelerini yaparlar ama yüksek ödeme yaparlar. Bizler de kadınlarımız daha az ve zorlanmadan ödemelerini yapsınlar diye ödeme sistemini haftalık olarak yaptık. Bu sistem daha çok paranın dönmesini ve daha çok insanın beklemeden anında imkanlardan yararlanmasını sağlamış oluyor” dedi.

Başvuru yapıldıktan sonraki ilk etapta mikro kredi hakkında müşterileri bilgilendirdiklerini belirten Kuru bilgilendirmesinin devamında şu ifadelere yer verdi:

“Mikrokredi nasıl alınıyor, nasıl geri ödeniyor sorularının cevaplarını veriyoruz. Bizler de ödeme kısmında sıkıntı yaşanır mı, yaşanmaz mı bunun değerlendirmesini yapıyoruz. Daha sonra herkesin başlangıç kredilerini bin beş yüz lira olarak veriyoruz. Ertesi hafta dönüşümlü olarak gün ve saatleri vardır, o gün o saatlerde oturdukları mahalleye en yakın yer neresiyse orada ödeme aldığımız noktalarımız var. Haftanın hemen hemen her günü ödeme noktalarından para alıyoruz. İlçelerde çalıştığımız zaman onlara bazı esneklikler sağlıyoruz. Bazı ilçelere on beş günde bir gidiyoruz.”

Mikrokredinin geri ödenmesi hakkında bilgi veren Kuru, “En başta verdiğimiz bin beş yüz liralık kredi tanışma kredisidir. Bu krediyi 33 haftalık taksite bölüyoruz. Bir de üstüne biriktirdikleri paralarını da veriyoruz. Bu krediyi aldıktan sonra 33 haftalık bir taksite imkanı sunuyoruz. Yaklaşık 8-8 buçuk ay gibi olabiliyor. Resmi tatillerde ödeme olmuyor. O yüzden bazen uzayabiliyor. Aslında süreç net 33 hafta ama resmi tatil olduğu için de ona göre bir 8 buçuk ay gibi görünebiliyor. Bin beş yüz TL'yi aldıktan sonra bir girişimci kadınımız haftalık olarak 60 TL ödeme yapıyor bize, 60 TL'nin 50 TL'si mikro girişimci kadınımızın bize olan borcunun taksiti. 10 lirası da bizden kredi kullanan kadınlarımızın kendi adlarına gönül tasarruf dediğimiz tasarruf hesabı. Kumbara diyelim. Kendi adlarına bir kumbara hesabı açıyoruz sistemde” dedi.

Türkiye grameen mikrofinans programı Artvin Şube Yöneticisi Abdullah Kuru açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

 

“Diyelim ki 33 hafta bitti, borçları bitti. Akabinde para istiyorlar. Bin beş yüz liradan 3 bin liraya ekstra olarak da hayvancılık yaptığını bize belgelerse ya da ticaret yaptığını bize belgelerse ekstra olarak girişimci kredisi vererek 4 bin liraya kadar 2’nci kredilerinde biraz daha toplu para ellerine geçerek o istedikleri rakamlara daha çok yaklaşmış oluyorlar. 4 bin lirayı alanlar 40 haftalık ve 48 haftalık şeklinde ödeme yapıyor. Kendileri seçiyorlar. Bu şekilde ödemelerini yaparak kademeli olarak ilerleyen senelerde toplamda 10 bin lira, 10 bin liranın üzerinde de girişimci, başarılı insanlarımıza ödemelerinin düzenini yapan grup olarak düzenli bi şekilde ilerleyen kadınlarımıza yine kademeli olarak 15 bin liraya kadar destek vermeye devam ediyoruz. Ama şu anda Artvin sınırları içerisinde 12 bin liranın üzerinde mikro girişimcimiz henüz yok.

Aslında çalışan kadınlarımızın para kazançları genelde döngüsel oluyor. Günlük, haftalık, aylık gibi hani çeşitli durumlarda bu tür durumlarda diyelim ki bir maaştan ödemek istediğini varsayarsak bu sefer ona bir seçenek sunabiliyoruz. Kredi aldıktan sonra bir sonraki maaşına kadarki hesabını yapıyoruz. Geriden gelmemek değil de önden gitmek şartıyla. Krediyi aldı. Bir sonraki maaşına kadar haftasını sayıyoruz. Kaç haftası varsa ona göre çarpıp aylık olarak ödemesini alıyoruz.

Bizim amacımız şu: Bir kadınımız evine ekmek götürebilecek bir parayı bile kazanıyorsa bizim için başarıdır. Yani bugün ekmek götürür, yarın başka şeyler yapar ama bir yerden başladığı zaman bunun devamının geleceğini kendileri kademeli olarak görmelerini istiyorum. Oturup da bir şeylerle uğraşmanın ne kadar güzel olduğunun farkına varmalarını istiyorum.”

Dilan Şahinbaş