YEREL
Giriş Tarihi : 16-06-2021 11:00   Güncelleme : 16-06-2021 11:00

Bizim Gibi Zamanla Unutulacak

Kaset ve plak günümüzde yerini teknolojiye bıraktı.

Bizim Gibi Zamanla Unutulacak

40 yıldır kaset, plak işi ile ilgilenen 62 yaşındaki İbrahim Ataselim, nostalji olarak kalan mesleğine yönelik açıklamalarda bulundu. Ataselim, kendisini ilk önce şu ifadeleri kullandı “ 20 sene önce çok popülerdi bu müzik işi çok karlıydı ama yıllar sonra teknolojinin gelişmesi ile birlikte müzik piyasası bam başka bir hal aldı. Bazı arkadaşların çoğu iş değişikli yaptı tabii ben iş değişikliği yapmadım bu işte çok sevdiğimden dolayı kalmaya karar verdim “ dedi.

Artvin’de tek

Ataselim, yıllardır yaptığı işine yönelik tek olarak kaldığını belirten açıklamalarda bulundu “ tek benim diyebilirim genelde hepsi iş değiştirdiği için arkadaşlarımızın tek ben kaldım Artvin’de böyle plak ve kaset işleri ile uğraşan. Neden vazgeçmediğimi söyleyecek olursam eğer rahmetli bir abim vardı onun hatırası olarak bana onu hatırlattığı için bırakmak istemedim gönül meselesi diyebilirim. Onun sayesinde bu işe başlamıştım onun için bırakmak istemedim “ dedi.

Geçmişin kazancı

Ataselim, kazancı ve daha çok işine bağlılığına dikkat çeken açıklamalarda bulundu“ özel birkaç müşterim var kaset isteyen cd isteyen müşterilerim oluyor. Bazen açıyorum dükkânı bazı günlerde hobilerimle ilgileniyorum gündelik olarak. En az elde kalan 3 bin tane kaset var 700 cd var 100 tane plak var bir nostalji olarak varlar tabii bir geliri yok artık ama dükkanı kapatmak istemiyorum. Koleksiyoncular oluyor talep olarak bir istek oluyor onlardan gelen mesela benden plak alan bir arkadaşım internete koymuştu plağı yüksek fiyatla satmak için tabii biz bıraktığımız zaman işi 10 liraydı fiyatları şimdi internette 100 liraya bile satılan kasetler var. Şu andan sonra emekliyim ticari olarak bir hevesim yok. Bu yerde bütün kasetlerin, bütün sanatçıların hatırası var ve insanlar eskiyi, geçmişi daha güzel dinliyorlar o zamanki müzikler daha iyiydi daha anlam doluydu. Burada bütün sanatçıların eserleri var sayamadığım kadar isim burada şarkıları ile birlikte bir hatıra olarak duruyor. 20 sene önce altın yılını yaşıyorduk çok güzel kazancı vardı bu işin birazda korsancılar bu işin peşindeydi ve onlar rahat bırakmadı. Korsanda baskı yapıyorlardı yapımcılar çok uğraştı bu işler ile rahmetli korsancılar ile uğraşmak için kendini feda etti ve bu iş bu hale geldi artık internetlerde tıklıyorsun istediğin parçayı indiriyorsun “ dedi.

Benden sonra

Ataselim, kendisinden sonraki nesil işin açıklamalarda bulundu ” benden sonra gelecek olan nesillere burayı bırakacak olmam güzel bir hatıra olarak kalmış olacaktır. İnsanlar özellikle nostaljiyi takip edenler evlerinde bulunduracaktır umarım bu eserlerin değerini de dinlemeseler bile bilirler ve böylece yok olmaz çünkü çok özlenecek torunlarımız gelecek nesiller fotoğraflara bakınca bir iç çekecektir keşke elimde olsa diye umarım pişmanlığını yaşamazlar “ dedi.

Ataselim’in yaptığı açıklamaların sonunda aynı iş ile uğraşan Hüseyin Okumuş ise yaptığı açıklama ile müzik ve çay toplamaya yönelik benzetmede bulundu.

Hüseyin Okumuş, “ müzik alışverişi için Artvin’e gelmiştim zamanında bizim çay bahçelerimiz müzikli çay bahçesidir onun için İlçeler dahi müziksiz çay toplamıyorlar. Müzik çalıyoruz öyle çay topluyorlar işin kolayını bulduk müzik çalınca düğünde oynar gibi çay topluyorlar artık günümüzde böyle devam ediyor. 15 seneye yakın kaset işi ile ilgileniyorum işçilerde böyle müzik ile çay topluyorlar 15 senedir bu böyle devam ediyor. Şu anda kaset kullanan maalesef yok günümüzde artık teknolojinin gelişmesinden dolayı telefonlarda veya farklı aygıtlar ile müzik dinledikleri için insanlar artık kasetle ilgilenen kalmadı denilebilir. Bazen gençliğimizdeki zamanları özlüyoruz böyle eskiden bizim zamanımızda her sanatçıdan kasetlerimiz olurdu sürekli dinlerdik daha mutluyduk daha samimi ve güzel günlerdi ama artık kasette zamanla insanlar gibi yaşlandı ve böyle giderse unutulacaktır “ ifadeleri ile sonlandırdı.