YEREL
Giriş Tarihi : 21-10-2021 11:50   Güncelleme : 21-10-2021 11:50

Biz Mücadeleye Hazırız

Biz Mücadeleye Hazırız

TÜSİAD’ın son çıkışları üzerine bir açıklama yapan SOL Parti Artvin, patronlar kulübü üyelerinin AKP döneminde rekor kâr oranlarına ulaştıklarını hatırlatarak, “TÜSİAD üyelerinin inşa etmeye çalıştığı gelecek; sendikalaşmanın şimdiki gibi düşük seviyelerde tutulduğu, vergi yükünün zenginlere değil tabana yayıldığı, sermaye tahakkümünün devam ettiği bir gelecektir” dedi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan’ın dünkü konuşması üzerine bir açıklama yayımlanan SOL Parti Artvin, TÜSİAD’ın istediği geleceğin sermaye tahakkümüne dayalı olduğunu vurguladı.

“İnsanca yaşama özlemiyle, daha çok sömürme hırsını uzlaştırmak mümkün mü?” başlıklı SOL Parti Artvin’in açıklamasında, TÜSİAD üyelerinin AKP iktidarı döneminde açıkladığı rekor kâr oranlarına işaret edilerek “Sıkıştıklarında vergi borçları silindi, zenginleştiler. İhracatın %85’ini bu kesimler gerçekleştirdi ve kilit sektörlerdeki hakimiyetlerini pekiştirdiler. Özelleştirilen kamu iktisadi teşebbüslerinin çoğunluğunu TÜSİAD üyeleri ele geçirdiler” hatırlatması yapıldı.

SOL Parti Artvin, “Egemen sınıflarla emekçi halkın çıkarlarını uzlaştırmak mümkün olmadığına göre, resmi muhalefet safını belirlemelidir” diyerek, “Biz mücadeleye hazırız! Emekçi halkımız, işçiler, köylüler bu karanlık iktidarı ve bu köhne düzenin tüm para babalarını, sömürücü zorbalarını yenmek için birleşelim” mesajı verdi.

SOL Parti Artvin tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“İnsanca yaşama özlemiyle, daha çok sömürme hırsını uzlaştırmak mümkün mü?

Gelecek için mücadeleye hazırız.

Kullanım ömrü tamamlanan Erdoğan’ı eski ortakları bir bir terk ediyor. Son olarak TÜSİAD da ayrıldığını açıkladı.

AKP sonrası yeni düzen için pozisyon alan TÜSİAD, sermayenin çıkarlarını hâkim kılmak üzere bit adım attı. Gelecek için demokrasi ve hukuku dikinden düşürmeyen TÜSİAD’ın memleketin bu hale gelmesindeki ağır vebali unutulmamalıdır!

TÜSİAD’a üye şirketler AKP döneminde rekor kârlar açıkladı. Sıkıştıklarında vergi borçları silindi, zenginleştiler. İhracatın yüzde seksen beşini bu kesimler gerçekleştirdi ve sektörlerdeki hakimiyetlerini pekiştirdiler. Özelleştirilen kamu iktisadi teşebbüslerinin çoğunluğunu TÜSİAD üyeleri ele geçirdiler.

Buna karşın tek adam yönetimin taşları döşenirken destek verdiler. Fiili şeriat rejimine geçişe kayıtsız kaldılar. Grev yasaklarını ve toplumsal muhalefetin sindirilmesini keyifle alkışladıkları bir devri-saadet blokunu yeni bir oyuna davet ediyor!

TÜSİAD üyelerinin inşa etmeye çalıştığı gelecek; sendikalaşmanın şimdiki gibi düşük seviyelerde tutulduğu, vergi yükünün zenginlere değil tabana yayıldığı, sermaye tahakkümünün devam ettiği bir gelecektir.

TÜSİAD üyelerinin inşa etmeye çalıştığı gelecek; sendikalaşmanın şimdiki gibi düşük seviyelerde tutulduğu, vergi yükünün zenginlere değil tabana yayıldığı, sermaye tahakkümünün devam ettiği bir gelecektir.

Egemen sınıflara emekçi halkın çıkarlarını uzlaştırmak mümkün olmadığına göre, resmi muhalefet safını belirlemelidir.

Bizim safımız belli. Biz mücadeleye hazırız. Emekçi halkımız, işçileri köylüler bu karanlık iktidarı ve bu köhne düzenin tüm para babalarını, sömürücü zorbalarını yenmek için birleşelim.”