YEREL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 10:43   Güncelleme : 28-05-2021 10:43

“Biz doğanın sepetiyiz”

Artvinli TV’de Dilan Şahinbaş’ın sunumuyla yayınlanan “Söz Sizde” programına konuk olan Doğadansepetim.com sitesinin kurucusu ve girişimci Ömür Başar, Doğadansepetim.com’un kurulma sürecini anlatarak genç girişimcilere tavsiye verdi.

“Biz doğanın sepetiyiz”

Dijital medyaya olan merakının on altı yaşında başladığını söyleyen Başar, “Hopa Belediye Başkanlığında beş yıl boyunca Basın Danışmanlığı yaptım. Çizgi medya grup adı altında bir medya şirketi kurdum. Grafik tasarım, fotoğrafçılık, web tasarım üzerine iş hayatına başladım. Daha sonra kendimi geliştirmekle alakalı projeler düşündüm ve bunu hayata geçirmek istedim. Bu proje benim için büyük bir fırsat oldu” dedi.

Pandemiyi fırsata çevirdim

Doğadansepetim.com sitesinin kuruluş hikayesinin nasıl ve nereden başladığını anlatan Başar, “Öncelikle kendimi tanımam gerektiğini düşündüm. Hayattaki beklentilerim nedir diye kafa yorduğum zaman fotoğrafçılığa merak sarmaya başladım. Her düğün yapan insanın ömrünün sonuna kadar kalacak tek bir şeyi vardır. O da fotoğraftır. Bundan dolayı fotoğrafçılık hayatıma medya şirketi adı altında başladım. Yılda elliye yakın gelin, damat albüm çekimleri yapıyordum. Kendimi geliştirerek grafik tasarım işleri yapmaya başladım daha sonra sanatçı arkadaşlarımızla bir araya gelerek bir klip çalışması yaptık. Harun Topaloğlu aracılığıyla Gökhan Türkmen’in Ardanuç yaylalarında ve Hopa’da klip çekimlerini yaparak işimi ilerlettim. Daha sonra Pandemi sürecinin gelmesiyle Doğadansepetim.com hikayesi başladı. Kız arkadaşım migrene iyi gelen nane taşı diye doğal bir ürün almıştı. Bu ve bunun gibi doğal ve organik ürünlerin bir arada olduğu belirli bir mecranın olmadığını duydum ve ben neden yapmayayım dedim. Bu projenin Türkiye genelinde bir ihtiyaç olduğunu düşündüm ve bir nevi pandemiyi fırsata çevirmiş oldum. Bu işi gerçekleştirirken inovasyon çok önemli bir unsurdu. Bu işi yapan arkadaşlarımla sabahlara kadar oturup tasarlama yaptık. Sonunda böyle bir proje ortaya çıkmış oldu. Mutluyum ve daha güzel şeylerin olacağına inanıyorum. Bunla sınırlı kalmayacağız ve daha fazla çalışmalarımız olacak” dedi.

Hedefim, organik ürün yetiştiren üreticileri tüketicilerle buluşturmak

Hedefinin, doğal ve organik ürün yetiştiren üreticileri, internet medyalarında tüketicilerle buluşturmak olduğunu söyleyen Başar, bu süreçte “güçlü üretici, doğadan tüketici” mottosuyla hareket ettiğini dile getirdi. Başar, hedeflerinden bir diğerinin kendisini geliştirmek olduğunu, bu yönde çalışmalar yaptığını, sürekli okuyan ve araştıran bir insan olduğunu ifade ederek proje sürecinde girişimcilerin yayınladığı videoları izlediğini ve bu şekilde motive olarak yola çıktığını söyledi. Proje de enerji ve güvenin çok önemli unsurlar olduğunu belirten Başar “Hedeflediğim şeyi gerçekleştirmek için öncelikle benim kendime inanmam gerekiyordu. Projede önceliğim ‘güven’dir. Bir insanın alışveriş yapabilmesi için önce bana ve benim siteme güvenmesi gerekiyor. Çünkü insanlar buraya üye olarak kişisel bilgilerini veriyor. Bu bilgiler bizim sözleşme şartlarıyla belirlediğimiz gibi tabi ki gizli kalıyor” ifadelerine yer verdi.

Hayat fırsatlarla dolu

Girişimcilikte başarıya ulaşmanın inanmak ve test etmekten geçtiğini belirten Başar, “Bu yolda başarılı da olmayabilirsiniz ama bu tamamen sizin enerjinize bağlı bir durum. Başarılı olmadım diye bu işi bırakayım ya da hayata küseyim diye bir durum söz konusu olmamalı. Çünkü hayat fırsatlara dolu. Hayattan bir şey beklediğiniz zaman hayat size bir şey vermez sadece sunar sizin onu fırsata çevirmeniz önemlidir. Bir proje vardır çok güçlüdür ama o projenin finansal desteği olmadığı zaman projeyi ilerletemezsiniz ve arkada kalır. Ama farklı destekler alındığı zaman ya da inovasyon programlarında çözüm ortaklarıyla beraber hareket ederek onların da sizin inanmışlığınızla beraber projeler çok güzel bir noktaya getirilebilir. Türkiye’de bir çok girişimci arkadaşlarımızın olduğuna inanıyorum. Ben de henüz yeni bir girişimciyim. Başarılı olduğumu henüz düşünmüyorum. Başarılı olmak istiyorum. Çok paralar kazanayım, zengin olayım kafasında asla değilim. Birilerine faydam olsun o insanlarda ferah seviyesine ulaşsınlar istiyorum. Sabah uyandıklarında hayat kaygıları olmasın. Biz bunu yapabiliyoruz, üretebiliyoruz diyebilsinler. Bizim yaşımızdaki kuşağın en önemli özelliği cesaretli olması. Cesaretli olduktan sonra ayağı takılabilir, hata yapabilir bunlar zaten girişimciliğin içinde olan şeyler ama bu konuda insanların kendilerine inanması çok önemli” diye konuştu.