Yerel
Giriş Tarihi : 20-10-2022 11:37

 “Biz Birlikteyiz Türkiye için Görevdeyiz”

 “Biz Birlikteyiz Türkiye için Görevdeyiz”

Artvin’de  "19 Ekim Muhtarlar Günü" dolayısıyla tören düzenlendi.Valilik önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Taşlıca köyü muhtarı, Muhtarlar Derneği Başkan Yardımcısı Ümit Akalın yaptığı konuşmada, " Özellikle olağan üstü durumlarda hem devletimizin eli kolu olmak hem milletimizin panik ortamına girmeden güvenini kazanarak hep birlikte sorunların üstesinden gelebilmek için görev tanımlarımız içinde olmasa bile olduğumuz bölgenin o andaki akil kişisi olarak bütün zorlukları işbirliği ile milletle birlikte ekip ruhuyla yönetebilmeyi sağlamak. Bizler her konu da millet iradesiyle devletin şefkat elinin kesiştiği noktayız." dedi.

“19 Ekim 2015 tarihli 11 sayılıgenelgesiyle, Muhtarlar Günü olarak kutlanmasına karar verilen bu günün "Muhtarlar Günü "ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzereHükümetimize, Gazi Meclisimize ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarak hepinizi saygıve sevgiyle selamlayarak konuşmama başlamak istiyorum.” diyen Akalın, muhtarlığın tarihçesinden bahsederek, “1829 yılında 2.Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galatakadılıklarında daha sonra Anadolu'da Kastamonu Taşköprü'de kurulan Muhtarlık müessesesi,Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlarından biridir.Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı roloynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biriolan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte daha anlaşılır bir ifadeile anlatmak istersek Devletimizle vatandaşlarımız arasında bir köprü vazifesi görmektedir.Muhtarlığın 193 yıllık Merkezi/ Yerel İdareyi temsil eden bir urum olmasının yanı sıratoplumsal barışın sağlandığı en önemli müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır. Çünkütemsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mühründen alan bu müessese siyasallaşmamış tekçözüm merkezidir.Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi Muhtar, demokrasinin temel taşıdır.”şeklinde konuştu.

Devlet ve millet adına büyük sorumluluklar taşıdıklarını aktaran Akalın, “Milletimizintercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olarak halkımızın tercihi ve seçimiyle iş başınagelmiş kişiler olarak hepimiz çok iyi biliyoruz ki son derece önemli bir makamda hem devletimizadına hem de milletimiz adına büyük sorumluluklar taşıyoruz. Bir bakıyoruz devletin halkla ensıcak temas noktası, güler yüzü ve şefkat eliyiz. Bir bakıyorsunuz halkın yönetime katılımın enönemli aracısıyız. Çalışmaları kolaylaştırarak kamu hizmet sunumlarında hız etkinlik veperformansın artırılmasında tam bir lokomotif görevi görmekteyiz.Yönetim anlayışımızda, vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduklarında çalacakları ilkkapının muhtarlığımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır” ifadelerini kullandı.

En ücra yerlere kamu hizmeti götürdüklerini ve vatandaşın her zaman yanında olduklarını kaydeden Akalın, “Günümüzde bizleretanınan yeni imkanlar, özlük haklarımızda yapılan iyileştirmelerle cazip hale gelerek kendiniyenileyen kurumların başında yer alan muhtarlık müessesi olarak en ücra yerleşim yerine bileçağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçte hem hüzünde halkımızın her zamanyanında ve hizmetindeyiz.Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Bakanlığımızda Muhtarlık Daire Başkanlığıkurulması ile Muhtarlarımızın merkezi idare ile ilişkileri güçlendirilmiş ve vatandaş taleplerininetkin şekilde ilgili kurumlara iletilmesini sağlamak amacıyla Bakanlığımızca "Muhtar BilgiSistemi" hayata geçirilmiştir.Bunların yanı sıra bu vesile ile asıl dikkat çekmek istediğim önemli hususlardan birisi iki yıldıryaşadığımız pandemi dönemi ve üst üste gelen doğal afetler karşısında yaptığımız çalışmalardagördük ki organizasyon ve liderlik vasfımızın da büyük önem taşıyor.Özellikle olağan üstü durumlarda hem devletimizin eli kolu olmak hem milletimizin panikortamına girmeden güvenini kazanarak hep birlikte sorunların üstesinden gelebilmek içingörev tanımlarımız içinde olmasa bile olduğumuz bölgenin o andaki akil kişisi olarak bütünzorlukları işbirliği ile milletle birlikte ekip ruhuyla yönetebilmeyi sağlamak. Bizler her konu damillet iradesiyle devletin şefkat elinin kesiştiği noktayız. Üzerimize her an başkasorumluluklarla gelebilir düşüncesiyle geleceğimize doğru miraslar bırakacak şekilde hareketetmeliyiz.Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemizde görev yapan mahalle ve köy muhtarlarımız olmaküzere tüm muhtarlarımızın" Muhtarlar Gününü" kutluyorum. Bu anlamlı günün halkımızagörevlerini büyük bir özveriyle yerine getiren tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyor,ebediyete göç etmiş olanlara Yüce Allah'tan rahmet, hayatta kalan diğer görev yapmışmuhtarlarımıza da sağlık, mutluluk ve başarılar temenni ediyorum.Bu anlamlı günde Ankara Kızılay da Muhtar Evi Açılışı yapılmaktadır. Bazı arkadaşlarımız açılışiçin Ankara'ya gittiler. Muhtarlar Evinin Muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. SayınCumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanımıza Muhtarlarımıza verdikleri önem ve değerden dolayıteşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza ilettiğimiz her konuyu dikkate alarak değerlendiren veçözümleri için her konu da tam destek olan İçişleri Bakanımıza, Valimize ve tüm emeğigeçenlere şahsım ve muhtarlarımız adına teşekkür ediyor minnet ve şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

Ayşe ÖZDER

Artvin'de HaberArtvin'de Haber