YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 11:47   Güncelleme : 21-04-2021 11:47

BİSİKLET KULLANMAK ÖZGÜRLÜK

Henüz 24 yaşında olan Ersin Kaya 8 yıldır bisiklet kullanarak, günlük işlerinin birçoğunu hallediyor, ulaşım ve seyahat etme noktasında tercihini bisiklet sürmekten yana kullanıyor.

BİSİKLET KULLANMAK ÖZGÜRLÜK

Sekiz yıl önce daha lise öğrencisiyken memleketi Borçka’dan, Artvin’e bisiklet kullanarak gelen Ersin Kaya, o günden sonra nereye giderse gitsin sürekli bisiklet kullandığını belirterek, “Fark ettim ki bisiklet kullanmak insana bir özgürlük veriyor, bu özgürlük ve özgürlüğün verdiği mutluluk, tabii bir yandan da seyahat açısından masrafsız olması noktası da beni bisiklet sürmeye iten nedenler oldu. O dönemde bisiklet kullanarak okula gidiyordum. 5-6 yıl önce yine lise öğrencisiyken bisiklet yarışlarına merak saldım ve o dönem Borçka Anadolu Lisesi’nde okuyordum sırf antrenman yapabilmek için kaydımı Artvin 15 Temmuz Anadolu Lisesi’ne aldırdım. Aslında yurtta kalan öğrenciydim fakat ben her gün Borçka’dan Artvin’e git gel yapıyordum” dedi.

‘Kendimi bisiklet kullanarak iyileştirdim

Lise sona geçtiği dönem başında bir kaza geçirdiğini anlatan Kaya, “Bisiklet ile Arhavi’de bulunan Mençuna Şelalesi’nden inerken kaza geçirdim. Bu kaza bisiklet ile olan bağımı 2 yıl kopardı. Fakat benim bu tutkum o dönemde de bitmedi ve daha çok hırslandım. İyileştikten sonra yine antrenman yapabilmek için Artvin’de küçük sanayi sitesinde işe girdim ve yine Borçka’dan Artvin’e her gün bisiklet sürmeye başladım. Kaza geçirmemin ardından beni muayene eden doktorum bana, “Bisikletle kaza yaptın, kendini yine bisiklet kullanarak tedavi edebilirsin, fizik tedavini bisikletle yapabilirsin” demişti, öyle de oldu” diyerek 8 yıl önce kendini geliştirebilmek için her şeyi yaptığını açıkladı.

‘BirGün dağıtırken günlük ortalama 25 km katediyorum’

Artvin’de bisiklet sporu alanında herhangi bir çalışmanın mevcut olmadığını belirten Kaya, “Tabii bu eksiklik sadece bisiklet sporu alanında değil, kültür-sanat konusunda, diğer spor branşları konusunda da büyük eksiklikler var. Artvin bu alanlarda yetersiz kalıyor. Gençler Artvin’de tekdüze bir hayat yaşıyor, kendilerini geliştirmek isteseler de bu alanlarda eksiklik olduğundan dolayı başarısız olunuyor” dedi.

Hayatına yön verirken önceliğinin her zaman bisiklet sporu olduğunu ve girdiği işleri, sosyal faaliyetlerini her zaman kendini bisiklet kullanımında daha da geliştirmek içi kullandığını söyleyen Kaya, “Şubat ayında Konya’ya giderek eğitim aldım ve bu eğitimin ardından yardımcı antrenörlük belgesine sahip oldum. Amacım Artvin’de bu alanda eğitim verebilmek, gençlerin hayatına dokunabilmek ve yapılabilecek farklı aktivitelerin olduğunu gösterebilmek. Bu yıl Ocak ayının başından itibaren uzun bir süredir abonelik sistemi üzerinden dağıtımı yapılan Halkın Gazetesi BirGün’ü dağıtmaya başladım. Yine dağıtım esnasında bisiklet kullanıyorum. Günlük ortalama 25 kilometre yol gidiyorum” diyerek bisiklet kullanmanın kendisi için vazgeçilmeyecek bir tutku olduğunu vurguladı.

İlerleyen dönemlerde eksik olan belgelerini tamamlayıp kurs açacağını ve meslek haline getireceğini ifade eden Kaya, “Bisiklet kullanımına yönelik temel bilgiler vereceğim. Bisikleti tanıma, dengede durabilme, bisiklet sürebilme ve yolda karşılaşılacak olumsuz koşullara hazır olma gibi konular işleyeceğim. İsteyen herkes bisiklet kullanabilir yeter ki kendilerine inansınlar. Açmak istediğim kursa herkes katılabilir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ