YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 00:48   Güncelleme : 05-05-2022 00:48

BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ

BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü her yerde olduğu gibi Kemalpaşa’da da coşkulu bir şekilde kutlandı.

Kemalpaşa meydanında bir araya gelen sendikalar, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve Kemalpaşa Halkı sloganlar atarak, horon oynayarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Kutlamalar esnasında tertip komitesi adına basın açıklamasını okuyan Koray Emiralioğlu “Bu gerici ve piyasacı düzene dur demek hepimizin tarihi sorumluluğudur” dedi.

Emiralioğlu’nun okuduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Kaybedecek vakti, yitirilecek geleceği olmayan mücadele azmi sönmeyen, güzel günler için alanları dolduran değerli dostlar hepiniz hoş geldiniz.

Dostlar;

Ülkemiz, bir avuç çıkarcı işbirlikçi tefecinin elinde yıllardır talan edilmektedir. Emeği ve emekçiyi sömürme üzerine inşa edilen bu ekonomik düzen gün geçtikçe yoksulları daha da yoksullaştırmakta, insanlarımızı bir kuru soğana muhtaç etmektedir.

Kamu hizmetini kar zarar mantığıyla yürüten iktidar, elimizdeki cumhuriyetin kazanımları olan tüm fabrikaları haraç-mezat yabancı sermayeye satarak ülkemizi daha da yoksullaştırmış ve dışa bağımlı hale getirmiştir.

Bugün en temel gıda ürünlerimizi bile dışarıdan ithal eder hale gelmiş durumdayız.

 Artık ilkokul çocukları bile dış güçler masalına inanmıyorlar. Özellikle üreten bir Türkiye’den tüketen bir ülke haline geldik. Sanayi üreten ülkelerden patates, et, yağ gibi gıda ürünlerini ithal ediyoruz.

Öğrenciler ve hastalar potansiyel müşteri haline dönüşmüş, sağlık hizmetleri tamamen piyasalaştırılmış, eğitim gericileşiyor, laiklik yok edilmek isteniyor.

Bu gerici ve piyasacı düzene dur demek hepimizin tarihi sorumluluğudur.

Mutfaklar yangın yerine dönmüştür. Bu dönüşümü isterseniz çok basit rakamlarla sizlere açıklamaya çalışayım.

2021 Mayıs mutfak tüpü 129 TL iken bugün aynı tüpü 316 TL vererek alıyoruz, hatta alamıyoruz.

2021 Mayıs 50kg un 160 TL iken bugün 420 TL, şu an bile değişmiş olabilir.

Yine 2021 Mayıs benzin 7.27 iken bugün 19.29 TLl, ben bunu okurken değişti mi bilmiyorum.

Tüm bu artışlara neden olarak dünya üzerindeki savaşlar, kıtlık gerekçe gösterilirken savaşın içinde olan ülkelerden (Ukrayna, Rusya, Suriye) gıda ürünleri ithal ediyor oluşumuzu nasıl açıklarsınız?

 Bulgaristan savaşa komşu ülke konumundayken onların ülkemize gelip bavul bavul alışveriş yapıyor olmalarını nasıl açıklarsınız?

Tüm bunların sebebi savaş değil tek adam rejimidir.

Yoksulluk kaderimiz değildir. Bunu haykırmak için bu alandayız!

Ülkemizin adım adım içine itildiği ekonomik, siyasal toplumsal her türlü krizi fırsata dönüştürme kabiliyeti olan AKP ve iş ortağı MHP ile birlikte bu topraklarda yüzyıllardır bir arada yaşayan kökleri tarihin derinliklerinde olan insanlarımızı kamplaştırmak, ötekileştirmek için her türlü imkân ve araçlarını kullanmaktadırlar.

Bunun en açık örneği son süreçte verilen Gezi davası kararları ve İstanbul Sözleşmesinin iptal kararıdır.

Bu kararların adaletle değil siyasetle oluşturulduğu gün gibi açıktır. Bizler Meslek örgütleri ve sendikalar olarak hepimiz için adaleti, demokrasi için adaleti sağlamak yolunda mücadelede kararlıyız. Toplumsal muhalefeti sindirerek, demokrasiyi yok ederek alınacak bir yol yoktur. Buradan uyarıyoruz ve en temel hak ve hürriyetleri ihlal edilen Kurmaca Gezi Davası Sanıklarını savunmayı, İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe girmesi gerekliliğini sonuna kadar savunacağımızı haykırıyoruz.

Unutmayalım ki, herkese adalet gerek. Herkese demokrasi gerek. Gezi onurumuzdur, hepimiz oradaydık. Bizler karanlığın zifire döndüğü zamanlarda bile yarına dair umudumuzu hiç yitirmedik.  Bugünden yarına hep umut biriktirdik.  Umutluyuz çünkü biz işçisi, kamu emekçisi, asgari ücretlisi, emeklisi ile çoğunluğuz. Biz halkız. Biz dünyanın ve ülkemin tüm güzelliklerini ortaya çıkaran en yüce değerin emeğin sahipleriyiz.

Dostlar, daha gün o gün değil, derlenip dürülmesin bayraklar. Dinleyin, duyduğunuz çakalların ulumasıdır. Safları sıklaştırın çocuklar, bu kavga eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış, adalet, laiklik ve demokrasi kavgasıdır. Üreten, yaşatan ve var edenler, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’müz kutlu olsun!

Yaşasın 1 Mayıs!  Yaşasın emeğin dayanışması! Birlikte değiştireceğiz.”

Dilan Şahinbaş