YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 12:54   Güncelleme : 01-06-2022 12:54

Birleşe Birleşe Kazanacağız

Birleşe Birleşe Kazanacağız

Eğitim-Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş Taksim Dayanışması, Gezi protestolarının 9'uncu yıl dönümü nedeni ile basın açıklaması yayınladı.

Türkiye’yi sarsan Gezi protestolarının üzerinden tam 9 yıl geçti. Gezi Parkı’nın yerine Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi yapılmasına karşı başlayan eylemler, Türkiye geneline yayılmıştı. Eylemlere milyonlarca kişi katıldı. Eğitim-Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, “İstanbul’da yargılanan 16 kişi, hukukun en temel ilkeleri yok sayılarak siyasi intikam hesaplarıyla cezaevine gönderildi. Fezlekeyi hazırlayan emniyet müdürünün tutuklu olması, soruşturmayı başlatan savcının firari olması, mahkeme heyetindeki bir hâkime dair önemli iddiaların kamuoyuna yansıması ve delillerin yasa dışı olması bu hukuksuzluğu engellemedi. Aynı şekilde, Ankara’da görülen davada bir anda savcı mütalaası değişti. Yıllardır tespit edilemeyen suçlar keşfedildi! Kısacası hukukun üstünlüğü yok sayıldı, güçlünün yasası işletildi” dedi.

Başkan Gümüş’ün açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bugünden tam dokuz yıl önce, Türkiye siyasi tarihine damgasını vuran bir toplumsal hareketin adımları atıldı. Doğaya, insana, haklara ve özgürlüklere dair saf tutan herkes bir araya gelerek umudun sesi oldu.

Aradan geçen 9 yılda ise umudumuza, haklarımıza ve özgürlüklerimize karşı adeta savaş açıldı.

Yıllar içerisinde Berkin Elvan’ın, Ethem Sarısülük’ün, Ali İsmail Korkmaz’ın, Abdullah Cömert’in, Medeni Yıldırım’ın, Hasan Ferit’in, Ahmet Atakan’ın, Mehmet Ayvalıtaş’ın aramızdan alınmasında sorumlu olanlar, bu cinayetleri işleyen faillere emir verenler, onları cesaretlendirenler yargının koridorlarında görünmez kılınıp, cezasızlıkla ödüllendirildiler.

O gün “faiz lobileri” diye çığırtkanlık yapanlar, bugün ekonomiyi iflasın eşiğine getirdiler. O gün sorunların çözüm adresi olarak parlamentoyu gösterenler, bugün tek adam rejimini inşa edip demokratik siyaseti hedef haline getirdiler.

O günden bugüne, yaşadığımız ve maruz kaldığımız sorunlar katlanarak artarken, aramızdan koparılan gençlerimizin failleri korunurken ve demokrasinin en temel ilkeleri yok sayılırken, adalet bu defa Gezi Davası’nda katledildi.

İstanbul’da yargılanan 16 kişi, hukukun en temel ilkeleri yok sayılarak siyasi intikam hesaplarıyla cezaevine gönderildi. Fezlekeyi hazırlayan emniyet müdürünün tutuklu olması, soruşturmayı başlatan savcının firari olması, mahkeme heyetindeki bir hâkime dair önemli iddiaların kamuoyuna yansıması ve delillerin yasa dışı olması bu hukuksuzluğu engellemedi. Aynı şekilde, Ankara’da görülen davada bir anda savcı mütalaası değişti. Yıllardır tespit edilemeyen suçlar keşfedildi! Kısacası hukukun üstünlüğü yok sayıldı, güçlünün yasası işletildi!

Eğitim Sen olarak umuttan, renklerimizin cümbüşünden, şarkılarımızdan, neşemizden rahatsız olanlara karşı; adaletsizliği, baskıyı, yoksulluğu, işsizliği derinleştirenlere inat Gezi’de verdiğimiz sözü hayata geçireceğiz! Birleşe birleşe kazanacağız!”

Dilan Şahinbaş