YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 12:40   Güncelleme : 01-06-2022 12:40

Bir zam talebi de avukatlardan geldi

Bir zam talebi de avukatlardan geldi

Aralarında Artvin Barosu’nun da bulunduğu barolar ortak açıklama yaparak, CMK ücret tarifelerinin yenilenmesini istedi.

81 ilin barosundan yapılan yazılı açıklamada CHM ücret tarifesinin yüzde 45 zamla revize edilmesi talep edildi. Açıklamada, 2021 Kasım ayında 100 lira olan ücretin Nisan ayınca 149 Lira olarak hesaplandığına dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde son dönemdeki olumsuz ekonomik gelişmeler, paranın alım gücündeki azalma ve değişen piyasa koşulları nazara alındığında meslektaşlarımızın ekonomik durumlarının muhafaza edilmesi için 20 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile 25 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2022 Yılı Tarifesi’nde hiç vakit kaybetmeksizin en az yüzde 45’lik yeni bir artış yapılması zorunluluktur. Nitekim, TCMB verileri ve TCMB internet sitesinde bulunan ‘Enflasyon Hesaplayıcısı’ aracı kullanıldığında, 2021 yılı Kasım ayındaki 100 TL’nin 2022 yılı Nisan ayı güncel karşılığı 149.59 TL olduğu görülmektedir. Bu durumda her iki tarifedeki ücretlerin de meslektaşlarımızın emeklerini karşılamadığı ve mağduriyetlerine sebep olduğu açıktır.

Ayrıca Asgari Ücret Tarifesi’nin üçüncü kısmında düzenlenen, ‘Konusu Para Olan ve Para ile Ölçülebilen Yardımlarda Ödenecek Ücret’ tablosu da mutlaka güncellenmelidir. Nitekim hepimizin malumu olduğu üzere konusu para ile ölçülebilen davalarda, harca esas değer dava tarihine göre işleyiş ve enflasyon oranları dikkate alındığında avukatların zararının faizle karşılanamayacağı tartışmasızdır. Bu sebeple tabloda da düzenleme yapılarak matrahların ve yüzdelerin de artırılması gerekmektedir.”            

Dilan Şahinbaş