SİYASET
Giriş Tarihi : 07-12-2022 13:35

Bir Tek Yakacak Tezek, Yiyecek Soğan Kaldı

Bir Tek Yakacak Tezek, Yiyecek Soğan Kaldı

İyi Parti’nin Artvin Hopa 3. Olağan İlçe Kongresi yapıldı. İyi Parti İstanbul Milletvekili ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Yavuz Ağıralioğlu, kongrede “Siyasetçiler 'gerekirse soğan ekmek yeriz' diye milletlerine konuşuyorlarsa milletimiz şunu demeyi öğrenecek; 'demek ki bunlar soğandan başka bir şey bırakmadılar hiç.’ Bunu milletimizin bilmesini sağlamalıyız. Soğan ekmek yeriz, tezek yakarız gerekirse böyle fedakârlık cümleleri kurarak güya fedakârlık adına millete çileli yollardan bahsedenlerin bir arka planı şudur: Yakacak tezekten başka bir şey bırakmadınız yiyecek soğandan başka bir şey kalmadı” dedi.

İyi Parti’nin Artvin Hopa 3. Olağan İlçe Kongresi, Hopa Ticaret Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yapıldı. Kongreye, İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Genel İdare Kurul üyesi Metin Bozkurt, Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök, parti ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Ağıralioğlu, kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Efendim kürsü verirsiniz siyasetçilere konuşmayı da pek severler. Anlat bakayım hissiyatının kürsüdekinin karşılığı hep şudur siyasetçilerde; 'Aziz milletimiz efendim biz size adalet vaat ediyoruz'. Efendim bak ben bunu muhalefet partisi adına konuşuyorum. Adalet vaat ediyorum kürsüden Meclis'e çıkıyorum, televizyon ekranlarından konuşuyorum, kongrelerde konferanslarda konuşuyorum. Partim adına, milletim adına takdim edilen kürsülerden bir vaat listesi arz ediyorum. Size ne diyorum efendim adalet vaat ediyoruz. Türk milleti size adalet vaat ediyoruz. Size üretim vaat ediyoruz. Size tasarruf vaat ediyoruz. Size işsizliğin olmadığı bir ülke vaat ediyoruz. Üretimde hak ettiğimizi alma vaat ediyoruz. Liyakat vaat ediyoruz. Dünyayla rekabet edebilir bir teknoloji yenilenme vaat ediyoruz. Evvel Allah kalp kırılmayacak, kabahat kusur bulunmayacak, hakça üretilip adaletle paylaşılacak bir ülke vaat ediyoruz. Peki bizden önce partilerden herhangi birinin şöyle gördünüz mü, 'Aziz milletimiz bizi iktidara getirdiğinizde sizi soymayı planlıyoruz'. Tabi enflasyonu efendim dayanılmaz haddine çıkarmayı vaat ediyoruz. 'Dolar şimdi 10 lira 15 lira, 50 lira yapmayı planlıyoruz' diyeni duymazsınız. 'Kamu ihalelerine fesat karıştırmayı düşünüyoruz biz, hazineyi talan edeceğiz memleketi yağma edeceğiz, adaleti heba edeceğiz' böyle diyeni duydunuz mu? Duymazsınız. Her gelen mikrofonun böyle bir tılsımı var. Allah kerimdir söze başlar. Bismillah, hak hukuk adalet, keramet, nezaket, üretim ve sonra eşitlik ne diyorsa bütün güzelliklerin vaat edildiği listeler. Aslında muhalefetin kürsüye geldiğinde vaat ettikleri: Aziz milletimiz size bunları bunları vaat ediyoruz dedikleri şeyler nedir biliyor musunuz efendim. Bizim iddialarımız memleketinde yok listesi, bizim olmasını temenni ettiklerimiz memleketin de yok listesidir. Adalet vaat ediyoruz demek ki yok, tasarruf vaat ediyoruz demek ki yok, fırsat eşitliği vaat ediyoruz demek ki yok. Enflasyonun olmadığı ülke vaat ediyoruz yok, hak edenin hak ettiği ücretlerin çoluğunun çocuğunun ne olacağı endişesi duyan anne, babaların tarlaya ektiği tohumun hakkını alabilir miyim çiftçilerin. Emekli olup çocuklarına harçlık verme endişesiyle dedelerin, ninelerin, evlatlarını evlendirebilmeyiz endişesi yaşayan ebeveynlerin babamıza, annemize güzel bir gün gösterebilir miyiz diyen evlatlarımızın aslında hepimizin üç aşağı beş yukarı bizim söylediklerimizle mukayese edildiğinde bizim vaatlerimiz memleketin yok listesi.

Şimdi size esas icracımızı arz edeyim size. 2023 yılına giriyoruz, Cumhuriyetimizin yüzyılına giriyoruz. Ben biraz mahcubiyetle ama bir bütün millet adına siyaset yapan herkesin aslında hakikatle kabul ettiği bir şey söylüyorum. 2023 yılında Türk milletine enflasyonsuz bir ülke vaat etmek ayıptır. Bu kadar zaman enflasyonu çözememek ayıptır. 2023 yılında Türk milletinin karşısına geçip efendim çoluğunuza çocuğunuza iş vaat ediyoruz ayıptır. Efendim emekliye hak ettiğini vereceğiz ayıptır. Efendim size gerçek adalet vaat ediyoruz diyoruz ayıptır. Bunları 2023 yılında Türk milletine vaat etmek ayıptır. Hazinesi dolu bir ülke vaat ediyoruz ayıptır. Ayıptır niçin ayıptır biliyor musunuz biz Türk’üz. Bin yıldır bu topraklardayız. Bizim hazinemiz boş demektir. Bizim adaletimiz kemaliyle tecelli etmek demektir. Bizim memleketimiz adaletle idare edilmiyor demektir. Bizim çocuklarımız işsiz demektir. Bizim memleketimiz dar gelirli insanların geçim gayesiyle çoluğuna çocuğuna mahcup olduğu şatlarda yaşıyor demektir. 2023 yılında bizim söylediklerimiz aslında memleketin kötü yönetildiğinin alametidir.

Memleketin netameli zamanında güya fedakârlık yapmak kastıyla siyasi partilerin iktidar tarafı milleti motive etmek için şöyle söylüyorlar: ‘Gerekirse soğan ekmek yeriz vatanımızı bekleriz’ O aziz milletimize şunu hatırlatacağız hiç unutmayacaklar. Bir gün siyasetçiler 'gerekirse soğan ekmek yeriz' diye milletlerine konuşuyorlarsa milletimiz şunu demeyi öğrenecek; 'demek ki bunlar soğandan başka bir şey bırakmadılar'. Bunu milletimizin bilmesini sağlamalıyız. ‘Soğan ekmek yeriz, tezek yakarız’ gerekirse böyle fedakârlık cümleleri kurarak güya fedakârlık adına millete çileli yollardan bahsedenlerin bir arka planı şudur: Yakacak tezekten başka bir şey bırakmadınız yiyecek soğandan başka bir şey kalmadı.”

Ayşe ÖZDER

Artvin'de HaberArtvin'de Haber