YEREL
Giriş Tarihi : 23-08-2021 11:56   Güncelleme : 23-08-2021 11:56

BİR OLİMPİYAT KAFKASÖR

Birbirinden güçlü boğaların barışma organizasyonu olan Kafkasör Boğa Güreşlerinin vazgeçilmez ismi “Kokoze” lakaplı Süleyman Saraç gazetemize Kafkasör Boğa Güreşleri organizasyonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BİR OLİMPİYAT KAFKASÖR

İki yüz yıllık gelenek olan ve 40 yıldır Festival halinde düzenlenen Kafkasör Boğa Güreşleir’nin vazgeçilmez ismi Süleyman Saraç Kafkasör Boğa Güreşleri’nin Olimpiyat olduğunu belirtti.

Kafkasör Boğa Güreşleri memleketin bir geleneği olduğunu ve bunun çıkış nedeninin hayvanların yaylaya girerken yolda birbirini uçurumlardan atmasın veya kargaşa çıkmasın diye barıştırmak olduğunu söyleyerek, “Biz burada hayvanları düşman etmiyoruz. Boğalar liderlik için savaşıyorlar. Boğaların içgüdüsünde olan bir şey. Bir lider eşliğinde hayvanlar iki, iki buçuk güne yaylaya gidiyordu. Oradan çıkan ve devam eden bir geleneğimiz var. İnsanlar bir araya geliyor, kaynaşıyor bu çok güzel bir şey. Festivaller Artvin’in kültürü ve değeridir” dedi.

Kafkasör’ün bu kültürün olimpiyatı olduğunu, bu güreşlerin ilk çıkış yerinin Artvin olduğu için öneminin buradan kaynaklandığını söyleyen Saraç, “Burada kimse boğa getirmeyeyim demiyor. Boğamı Melo’ya götürmüştüm, orada 2’nci oldu fakat boğamı yine de Kafkasöre getireceğim. Yani 1’inci ya da 2’nci olan da yine Artvin’e geliyor, Kafkasör’de de boğasını güreştiriyor. Bu yüzden Kafkasör için buranın olimpiyat olduğunu söylüyorum” dedi.

Saraç değerlendirmesini şu ifadelerle sonlandırdı;

“Arena’nın sahibiyle Belediye arasında yanlış bir anlaşılma oldu. Geçen yıl burasının alınması gerekiyordu. Mülk sahibine söz verilmişti. Pandemi döneminde güreşler olmayınca Belediye Başkanı bunun pek üstüne düşmedi. Vatandaş haklı olarak Belediyeyi protesto etti. İşin içerisine siyaseti karıştırmaya çalıştılar. Vatandaşımızdan ve Gökçen ailesinden Allah razı olsun. Güreşlerin yapılmasına tekrar müsaade ettiler. Allah nasip ederse bu yıl içerisinde arena Artvin Belediyesine mal edinecektir ve alınacaktır. Pandemi her yeri etkilediği gibi Artvin’i ve Kafkasör’üde etkiledi. Güreşlerin geç kalması seyirci oranını fazlasıyla düşürdü. Pazar günü bunun üç katı bir kalabalık bekliyoruz.”