YEREL
Giriş Tarihi : 10-08-2021 11:29   Güncelleme : 10-08-2021 11:29

BİR DOKUN BİN AH İŞİT

Pazarda durumlar sıkıntılı. Hem pazar esnafı hem vatandaşların dertleri dağ gibi. Her pazartesi günü Atapark meydanında kurulan sebze, meyve pazarın nabzını tuttuk.

BİR DOKUN BİN AH İŞİT

Pazarcı esnafı satışların düşüklüğünden ve pazar yerinin olumsuzluğundan dert yanarken vatandaşlarda fiyatlardan şikayetçi. İşte Artvin pazarında son durum.

Pazarın zam şampiyonu: Muz- Nektarı ve Şeftali

Pazar fiyatları birçok üründe normal düzeyde olmasına rağmen muz, nektarı ve şeftali de ki fiyatlar el yakıyor. Pazarın zam şampiyonu olan muz, nektarı ve şeftali hem pazarcıları hem de vatandaşları almadan önce düşündürmeden alı koyamıyor. Bu üç ürün pazarın en pahalı ürünleri olarak tezgâhlardaki yerini almış durumda.

“Her hafta zarar ediyoruz”

Pazar esnaflarından Tuna, en büyük sorunların başında pazar yerinden kaynaklandığını belirterek, “Biz buradan memnun değiliz, burada iş yapamıyoruz. Eski iş yerimizde daha iyi iş yapıyorduk. Burası her anlamıyla bizleri ve vatandaşları olumsuz etkiliyor. Mahallelere uzak olması, park yerinin olmaması insanların pazara gelmesini engelliyor. İnsanlar gelmiyor, bizde tezgahların başında boş boş bekliyoruz. Sebze, meyve pazarı burada tekstil pazarı yukarıda bizler pazarların birleştirilip aynı yerde olmasını işitiyoruz. Başta Belediye Başkanımızdan pazarcıların sorunlarına bir an önce kulak verip sorunlarla ilgilenmesini istiyoruz. Gelip durumu görün ve sorunlara bulun. Başkan bizleri buraya attı ve bizleri unuttu. Başkan gelsin duruma el koysun. 

“Pazar Yerinden Herkes Rahatsız”

Tezgâhları kurdukları gibi akşamına aynen geri kaldırdıklarını söyleyen pazarcı esnaflarından Ercan Bey, “İşler çok kötü, pandemi, ekonomik sorunlar, fiyatların yüksek olması işleri etkiliyor ama yüzde 50’de pazar yerinin olumsuzlukları bizleri çok fazla etkiliyor. Pazar müşterilerimizin çoğu orta yaş ve üzeri kişilerden oluşuyor. Burası bu insanların buraya gelip alışveriş yapıp gitmesine hiç uygun değil. Bu da işlerimizi olumsuz etkiliyor. Yetkililer ve Belediye Başkanımızdan bir an önce bu soruna bir çözüm bulmalarını bekliyoruz.

Artvin pazarının vazgeçilmez ve sevimli pazarcı teyzeleri de satışların düşüklüğünden ve pazar yerlerinden şikayetçi. Eski yerimizi geri istiyoruz diyen pazarcı teyzeler yetkililere seslenerek gelin ve halimizi görün, bizleri burada kaderimize terk etmeyin diye seslendiler. 

Ekonomik durumlar ve Pazar yerinin olumsuz etkilerinden dolayı işlerinin yüzde 50 oranında düştüğünü belirten Recep Karaoğlu, “Ürünlere her hafta zam geliyor. Bu hafta alıyorsun 10 lira haftaya oluyor 12 lira.