YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 22:40   Güncelleme : 10-06-2021 22:40

Bir ailenin yardım sesi

Sosyal bakım imkânları kesilen Işık ailesi yaptığı açıklamada dikkat çekici ifadelere yer verdi.

Bir ailenin yardım sesi

Seyitler köyünde yaşayan Işık ailesi sosyal yardıma muhtaç bir halde yaşamlarını kıt kanaat sürdürmeye çalışıyor. Belediye tarafından kesilen aylık engelli yardımı maaşı ve sosyal hizmetler tarafından uygulanan zorunlu imza sonucu mağdur durumda olan Işık ailesi engelli kızlarının bakımında güçlük çekiyorlar.

Aliye Işık, yaptığı açıklamada zorunlu olarak uygulanan imza yaptırımı ile şu anda ne durumda olduklarına dair açıklamalarda bulundu.

Işık, “ evde temizlik hizmetimiz ne yazık ki kesildi ve aldığımız yardım parası da aynı şekilde şu anki belediye başkanı tarafından kesildi. Bu durum olurken benim gibi olanlarda vardı ve onlarda aynı şekilde zor durumdalar fakat gelip bana teyze sorunun var mı diye bir baksa gelip bir görse durumumuzu ne düşünecektir merak ediyorum. Evdeki yardım hizmetimiz gelini ve kızı evde olanlar için kesiliyormuş fakat bizim evde yaşlı olmamızdan ve şu anda gelin safra kesesinden ameliyat oldu. Ben bile ameliyat olamıyorum kızımızı kaldırırken bel fıtığı sorunları yaşamaya başladım ama evde bırakıp gidemiyorum ilgilenecek kimsemiz yok küçük kardeşi var ailenin ve o tek başına bu kadar zorluğa nasıl katlansın evimizden çıkamıyoruz evimiz çarşıda yer almıyor veya ulaşımı kolay bir alanda değiliz. Bizim şu anki durumumuzda olmamız evet zor fakat bir yardım eli istiyoruz günümüzü evde kitap okuyarak veya televizyona bakarak geçiriyoruz. Ne bir deniz esintisi ne bir güneşin tadını çıkarabildik evde tam 4 tane bakıma muhtaç insan var bize insan değilsiniz gibi tavırlar sergileyenlerin başına böyle bir durum geldi mi acaba. Birde utanmaz gibi beni sosyal hizmetlerden aradıklarında bakım parasını yiyor muşum denildi. Ben nerede nasıl yiyeyim 2 kuruş parada kendi ailem için verilen yardımda ne gözüm var nedir derdiniz böyle bir itiraf atılacak kadar. Biz ne yaptık insanlara ben kendi yağımda yanan kişiyim sosyal hizmetlere gittiğimde bana zorla imza attırmaya çalıştılar kâğıda benim gözüm görmez gözlüğüm yanımda da değildi mecbur zorla imza attım. Sonra ise imza attığım kağıdın içerisinde kızımın maaşı arttı ve babalarının maaşı var diye bir imza attırdılar bana sonra zaten yardım paramız kesildi. Bizim kime ne zararımız oldu şu zamana kadar tekrar gittiğimde kabul etmesen imza atmasan yani içeriye girersin diye tehdit dahi edildiğim oldu. Bize verdiğiniz 2 kuruş ile akşam rahatça yemeğinizi yiyebilin ve gidip dışarılarda gezin oturduğunuz makamın tadını çıkarın diye zorluk mu çekeceğiz. Çok mu gözleri var en azından bir evde bakımı çok görmeseydiniz biz evimizde kızımıza borçlarla zar zor demir yaptırdık duvarlara tutunabilsin diye fakat evde bulunan 4 kişi ile nasıl tek bir kişi ilgilensin. Ben yaşlanmışım zaten bugün varım yarın yokum fakat siz yarın ne yapacaksınız birazcık insanlığınız varsa şu gariban kızın yüzünü güldürün beni veya kardeşini geçtim sosyal hizmet denilen şey 2 ay yardım ettik. Tamam denilen bir şey ise bunu söyleyin ve insanlara zorla imza attıran bir üslubunuz var “ ifadelerine dikkat çeken Işık’tan sonra bakıma muhtaç olan ve yardım talebinde bulunan Özlem Işık, şu açıklamalar ile gündemi noktaladı “ küçük kardeşim bana bakmak için çok uğraşıyor. Bazen çok stresli oluyor çünkü bizim halimizi böyle gördüğünde üzüldüğünü hissediyorum “ dedi.

Sadece Artvin değil ülkemizde yardıma muhtaç olan ve zor bir şekilde hayatlarını devam ettiren aileler var ve olmaya devam edecek. Sosyal hizmetler vakfı ve belediyeler tarafından yardım bekleyen Işık ailesi için uygulamada olan bir yardım henüz söz konusu değil.