YEREL
Giriş Tarihi : 04-12-2021 11:21   Güncelleme : 04-12-2021 11:21

Biberon seçerken neye dikkat etmeliyiz

Biberon seçerken neye dikkat etmeliyiz

Klinikas Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği sahibi Uzm. Dr. Ediz Edeer, aileleri bebekleri için biberon seçmeleri konusunda uyardı.

“Biberon seçerken nelere dikkat etmeliyiz” konu başlığında açıklamalar yapan Klinikas Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği sahibi Uzm. Dr. Ediz Edeerşu ifadeleri kullandı:

“Tabii ki en doğalı çocuğun annesini emmesi ama bazı durumlarda biberon tercih etmemiz gerekiyor. Çocuk istenildiği gibi kilo alamıyorsa, anne sütü yetersiz geliyorsaya da çocuk annenin göğsünü reddediyorsa o zaman biberonla anne sütünü veya mama vermek zorunda kalınabilir.

Peki bu durumlarda nasıl bir biberon seçeceğiz?Biberonunhammadde özelliği çok önemli.Bebek için sağlıklı mı, sağlıksız mı buna dikkat edilmesi gerekiyor. Biberon ucundaki emziğininde yine aynı şekilde malzemesinin kalitesi önemli.Emziğin ucundaki delik sayısı çocuğa uyumlu mu değil mi bunlara bakılması gerekiyor.

Biberonun iç hacmi çok önemli, çocuk biberonu kavrayabiliyor mu buna bakılması gerekiyor. En önemli noktalardan biri de biberon güzel bir şekilde temizleniyor mu, yoksa temizlenmiyor mu bunlara dikkat etmeliyiz.

Genelde biberon seçerken plastik ve cam biberon ile karşılaşıyoruz.Bunların avantajları olduğu gibi dezavantajları da var.  Plastik biberonların avantajları hafif olmaları, kolay taşınabilirliği, kırılmaması olabilir ama dezavantajı da şu; belli periyotlarla biberon değiştirmeniz gerekir.

Cam olan biberonlar daha sağlıklı ama daha ağır, daha iyi bir şekilde temizlik sağlayabilirsiniz ama kırılma ihtimali var.Bu yüzden 2 biberon seçeneğine bakıldığı zaman yarar ve zarar ilişkisini göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.Hangisi daha uygun olur, ona sizin karar vermeniz gerekir.

Bu ihtimalleri göz önüne alarak biberon seçimi yapmanız gerekiyor fakat biberon seçerken antikolik biberon tercih etmemiz gerekiyor.”

Dilan Şahinbaş