YEREL
Giriş Tarihi : 15-03-2021 14:36   Güncelleme : 15-03-2021 14:41

Belirsizliğe rağmen spora devam

Yaz aylarının yaklaşmasıyla geleneksel olarak yapılan boğa güreşleri zamanı geliyor.

Belirsizliğe rağmen spora devam

Geçen yıl pandemi sebebiyle yapılamayan festivaller bu senede yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor. Ancak boğa bakıcıları festivalin olma ihtimaline karşın boğalarını spora başlattı.

Artvin’in yaz aylarındaki en büyük turizm gelirlerini sağlayan festivallerin bu senede olup olmayacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor. Bunun neticesinde boğa bakıcılarından bazıları boğalarını festivallere hazırlamaya başlarken bazıları da bu belirsizlik yüzünden hazırlığa başlamadı. Boğalara yaptırılan sporda maddi masraf çok olmasa da emek gerektirdiği için ciddi zaman ayırmak gerekiyor. Birçok zorluğa rağmen boğa bakıcılığı yapan insanlar bir de üstüne festivallerin olup olmayacağı belirsizliğinin de olması sebebiyle spora başlayamadı. Boğa bakarak gelir sağlamanın imkansız olması sebebiyle insanlar hem çalışıp hem de boğa bakıcılığı yapıyor. Bu sebeple zamanı olmayan insanlar boğalarına spor yaptıramıyor. Üstüne bir de belirsizlik eklenince masrafa girip spor yaptırma riskini kimse alamıyor. Boğaya spor yaptırırken belli bir süre koşturmak, belli bir mesafe ağırlık çektirmek gerektiği gibi çıkacağı kategoriye göre de otu, yemi, suyu verilir.

Geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşleri festivalleri Artvin’e yerli ve yabancı turist gelmesini sağlayan en değerli etkinlik olarak tüm Türkiye’de bilinir. Bu etkinlik sayesinde Artvin’in esnafı maddi olarak normal günlerde kazandığının 5 katını kazanıyor. Ve Artvin’de yaşayan insanlar da festival zamanları festivalin yapıldığı yaylalara giderek piknik, eğlenceler vs. düzenleyerek eğlenirlerdi. Geçen yıl festivallerin olmaması sebebiyle bu etkinliklerden mahrum kalan insanlar bu sene festivallerin yapılmasını istediklerini her mecradan duyurmaya çalışıyor.

2020 yılında pandemi sebebiyle yapılamayan geleneksel boğa güreşleri festivalleri birçok boğacının boğasını satmak zorunda bıraktı.

Malvina BİBİLASHVİLİ